Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania: Dwieście milionów funtów na nowe “boomersy”

fot. BAE Systems
fot. BAE Systems

Brytyjskie ministerstwo brony zdecydowało się na wyłożenie 201 milionów funtów na przyśpieszenie prac projektowych nad nowej generacji, atomowym okrętem podwodnym z rakietami balistycznymi, który zastąpi obecnie wykorzystywane jednostki tej klasy - typu Vanguard.

Przyznane środki finansowe mają pozwolić koncernowi BAE Systems na opracowanie projektu okrętu podwodnego, w tym na wyszczególnienie jego pokładowych urządzeń i systemów (włącznie ze zbudowaniem ich prototypów) oraz opracowanie procesów produkcyjnych.

Nowa jednostka ma być z założenia najtrudniej wykrywalnym okrętem podwodnym na świecie. Ma być to również okręt najbezpieczniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie spośród, tych które były budowane w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy uzasadniając wykładanie tak dużych środków finansowych podkreślają, że nowy program zabezpieczy na wiele lat pracę dla około 2500 wysoko wykwalifikowanych pracowników w zakładach BAE Systems, Babcock, Rolls-Royce oraz dla dużej liczby robotników u potencjalnych dostawców, w tym małych i średnich przedsiębiorstw.

Najważniejsze jest jednak utrzymanie systemu nuklearnego odstraszania, który nadal stanowi podstawę systemu bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Dlatego w planach brytyjskiego rządu przewidziano na budowę nowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi ponad 3,3 miliarda funtów. Ich wprowadzenie do służby ma nastąpić na początku lat trzydziestych XXI wieku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Slee

    Boomery, nie boomersy :P

  2. Krzysiu

    E tam - my wydaliśmy 200 mln na węgiel...

Reklama