Reklama

Geopolityka

Wiceszef MSWiA: plany zapewnienia bezpieczeństwa na ŚDM są gotowe

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Kwestie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie Światowych Dni Młodzieży - plany działań, operacje i siły - są zaplanowane - zapewnił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który w sobotę wziął udział w wojewódzkich obchodach święta policji w Białymstoku. 

"Mamy nadzieję, że będzie bezpiecznie. Są zaplanowane już wszystkie operacje i podoperacje, wyznaczeni dowódcy, przydzielone siły osobowe i środki techniczne, przygotowane plany działań dla poszczególnych odcinków. Jest to wszystko zrobione na najwyższym poziomie profesjonalizmu" - mówił podczas spotkania z policjantami na dziedzińcu Pałacu Branickich wiceminister Zieliński.

Dlatego - jak kontynuował - żyje nadzieją, że ten przyszły tydzień będzie wyjątkowy dla Polski, młodzieży z całego świata oraz kościoła katolickiego. "Będzie (on) bardzo ważnym, wielkim przeżyciem, które przebiegnie w spokoju i bezpieczeństwie" - dodał.

Zieliński mówił, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Dodał, że jest ono ważne szczególnie w ostatnim czasie, kiedy na świecie i w Europie "stało się tak niebezpiecznie".

Nawiązał do wydarzeń, które w piątek wieczorem miały miejsce w Monachium (w centrum handlowym doszło do strzelaniny, w której zginęło 9 osób, a wiele zostało rannych, sprawca popełnił samobójstwo). "Nie dalej jak wczoraj usłyszeliśmy o ostatnim takim tragicznym zdarzeniu w Niemczech" - dodał.

Zieliński podkreślił, że polska policja strzeże bezpieczeństwa "w sposób profesjonalny". Przypomniał o zabezpieczaniu przez policję i inne służby szczytu NATO, który na początku lipca odbył się w Warszawie. W jego ocenie, wszyscy dobrze wypełnili swoje zadania.

Teraz - jak podkreślił - przed nami drugie najważniejsze wydarzenie o znacznie większej skali ze względu na liczbę uczestników - Światowe Dni Młodzieży.

W sobotnim komunikacie MSWiA podało, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, podległe resortowi, na bieżąco monitorują sytuację w Polsce. Przypominamy, że od 4 lipca przywrócone zostały tymczasowe kontrole na polskich granicach w strefie Schengen, a w kraju wprowadzony został pierwszy stopień alarmowy ALFA, podnoszący czujność służb w zakresie bezpieczeństwa, oraz stopień BRAVO dotyczący cyberprzestrzeni.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. ŚDM poprzedzają organizowane w całym kraju Dni w Diecezjach, które potrwają do 25 lipca.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. jaś

    Ha ha ha! Impreza za kilka dni a oni: "plany zapewnienia bezpieczeństwa na ŚDM są gotowe". Rychło w czas.

Reklama