Reklama

Geopolityka

Warszawa: Dron zaledwie 100 m od samolotu. Ryzyko zderzenia

Fot. Felix Gottwald//CC BY SA 3.0/http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en via Wikimedia Commons.
Fot. Felix Gottwald//CC BY SA 3.0/http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en via Wikimedia Commons.

Samolot pasażerski linii Lufthansa podczas podejścia do lądowania na lotnisku Okęcie minął bezzałogowy statek powietrzny o około 100 metrów. W tej sytuacji istniało niebezpieczeństwo zderzenia maszyny z dronem.

Jak podaje The Aviation Herald, w trakcie lotu piloci linii Lufthansa poinformowali kontrolę lotów, że istniało ryzyko zderzenia z bezzałogowym statkiem powietrznym. Dron miał minąć samolot pasażerski w odległości około 100 m. W niebezpiecznej sytuacji znalazł się Embraer ERJ-195, wykonujący planowy lot z Monachium do Warszawy.

Ostatecznie jednak maszyna wylądowała bezpiecznie, jak podaje serwis Flightradar24, o godzinie 16:09 w poniedziałek 20 lipca. RMF FM opublikowało stenogram rozmowy pilotów z kontrolerami lotów, w której apelują oni o lepsze zabezpieczenie przestrzeni powietrznej.

Na razie nie zdołano zatrzymać osoby, która kierowała bezzałogowcem. Omawiana sytuacja świadczy jednak o potrzebie stworzenia i egzekwowania systemowych rozwiązań prawnych i technicznych, pozwalających na zapobieganie podobnym incydentom. Należy również zwrócić uwagę na możliwość użycia dronów do podejmowania celowych działań niezgodnych z prawem, w tym o charakterze terrorystycznym.

Do podobnych sytuacji, w związku z rozszerzeniem wykorzystania systemów bezzałogowych dostępnych na rynku dochodziło również m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze (4)

 1. wujo_

  Czego mi zabrakło w tym artykule to przede wszystkim prawdy:) cenię sobie ten portal, ale jak możecie tak mocno łechtać ego zarówno władz lotniska jak i pokrzywdzonej linii lotniczej? Mam nadzieję, że nie jest to celowe. Okęcie, jak i wiele innych lotnisk w Polsce i na świecie jest CODZIENNIE obnażane przy użyciu bezzałogowców a to, że raz ktoś to przyciął i obwieścił radośnie jest mega słabe. Powiedzmy sobie szczerze, że jest to problem ale... kolejny na którym państwo chce zarobić. Świadectwo, kursy, szkolenia, pozwolenia a z drugiej strony q-opter w ofercie sieci komórkowej zamiast telefonu... Skoro wszyscy chcą podnosić poziom bezpieczeństwa w portach lotniczych, stosujmy adekwatne środki do adekwatnych zagrożeń.

 2. Kilo

  "Należy również zwrócić uwagę na możliwość użycia dronów do podejmowania celowych działań niezgodnych z prawem, w tym o charakterze terrorystycznym." - tak jak na przyklad w Jemenie, Wazyrystanie i kilku innych miejscach... ;) "Na razie nie zdołano zatrzymać osoby, która kierowała bezzałogowcem." A jak to w ogole jest mozliwe, skoro pasmo ich kontroli radiowej jest legalne? Prowadzic staly nasluch z triangulacja/lokalizacja wszystkich zrodel nadawania? "Należy również zwrócić uwagę na możliwość użycia dronów do podejmowania celowych działań niezgodnych z prawem" - a czy operowanie statkiem powietrznym w przestrzeni powietrznej bez pozwolenia kontroli lotow juz nie jest takim dzialaniem? "Art. 2. W rozumieniu przepisów ustawy: 1) statkiem powietrznym jest urządzenie zdolne do unoszenia się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza innego niż oddziaływanie powietrza odbitego od podłoża;" ( Dz.U. 2002 nr 130 poz. 1112 Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze.) Zreszta czemu od razu terrorysci i nastepna ekscytacja? Transportowy dron Amazona wpadnie do silnika jakiegos samolotu pasazerskiego i tragedia gotowa.

 3. Wojtek

  Nie zakazywać dronów tylko zakazać zbliżania się na powiedzmy 200-300 metrów z tym badziewiem do lotniska (czy jaki to tam ma zasięg) i sprawa rozwiązana. Jak patrol policji zobaczy że ktoś się bawi dronem przykladowo 50 metrów od Okęcia zarekwirować i tyle! Nawet nie karać! Tylko zarekwirować i zaraz się skończy!

  1. ADAMS

   @ Wojtek Ten dron był kilkanaście kilometrów od lotniska.

 4. olo

  Zakazać dronów :)Zakazać wszystkiego :) Oczywiscie to wszystko dla naszego bezpieczenstwa i walki z terroryzmem :)

  1. Blob

   To, że samolotem też nie możesz sobie latać jak chcesz i gdzie chcesz to też "opresyjne państwo"? Widzę, że niektórym myli się wolność z anarchią.

  2. Bond, James Bond

   Ograniczenie dostępu do dronów, lub stworzenie jakiś przepisów regulujących posiadanie i używanie jest jak najbardziej wskazane, tym bardziej że za chwilę jakieś drony kupione w elektronicznym hipermarkecie zaczną spadać ludziom idącym po ulicy na głowy,a przy okazji może to ochłodzi zapał do kupowania dronów przez oszołomów ze wszelkich straży miejskich, gminnych itp., bo już ustawiają się w kolejce.

  3. oko

   Określ skutek, określ przyczynę. Zauważ, że w tym przypadku zakaz jest jedynie następstwem ludzkiej głupoty, a nie na odwrót. Gdyby ludzie nie byli idiotami to nie byłoby zakazów.

Reklama