Geopolityka

Walki wojsk sudańskich z rebeliantami w prowincji Kordofan Południowy

Minister obrony Sudanu Abd ar-Rahim Husayn - fot. Reuters
Minister obrony Sudanu Abd ar-Rahim Husayn - fot. Reuters

13 grudnia br. minister obrony Sudanu Abd al-Rahim Muhammad Husayn poinformował o wysłaniu do Kordofanu Południowego dużych liczebnie posiłków, aby stawić czoła rebeliantom z SPLM/A-N.Rebelianci z Sudan People's Liberation Movement/Army North twierdzą, że zadały w ostatnich dniach ciężkie straty sudańskim siłom zbrojnym w prowincji.

Gubernator prowincji i minister obrony Sudanu twierdzą jednak, że mimo potrzeby wysłania dodatkowych posiłków, w regionie panuje stabilizacja i "jesteśmy bardziej bezpieczni niż kiedykolwiek".

SPLM/A-N to rebelianci walczący z rządem w Chartumie, przez długi czas wspierani przez rząd Sudanu Południowego. Obecnie, Chartum oskarża Dżubę o to, że kontynuuje wspieranie SPLM/A-N i wzywa do rozbrojenia ruchu przez Południe, uzależniając od tego wznowienie eksportu południowosudańskiej ropy przez rurociągi na terenie Sudanu. Dżuba uważa, że to żądanie jest niemożliwe do spełnienia i oferuje mediację między Chartumem i SPLM/A-N.

W ostatnich miesiącach rebelianci zwiększyli aktywność w Kordofanie Południowym i kilka razy ostrzelali stolicę prowincji Kadugli.

(MMT)

Komentarze