Reklama

Geopolityka

Volker: USA nie popierają żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i Kurt Volker. Fot. president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i Kurt Volker. Fot. president.gov.ua

Stany Zjednoczone nie popierają żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy w drugiej turze wyborów, jednak chcą przestrzegania zasad – oświadczył w czwartek specjalny wysłannik Waszyngtonu do spraw ukraińskich Kurt Volker.

Volker wystąpił za pośrednictwem łącza wideo przed gośćmi XII Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, które organizuje Fundacja Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka. Jak mówił, USA popierają Ukrainę w rozwoju demokracji, reformach gospodarczych i walce z korupcją.

Gratulujemy narodowi ukraińskiemu sukcesu w przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów prezydenta. Życzymy wam sukcesów w drugiej turze wyborów prezydenckich oraz w jesiennych wyborach do parlamentu. USA tradycyjnie nie popierają w wyborach żadnego kandydata, jednak opowiadają się za przestrzeganiem zasad

Kurt Volker, specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. ukraińskich

Dyplomata odniósł się także do trwającego od 2014 r. konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Powtórzył, że dla jego uregulowania konieczna jest realizacja mińskich porozumień w tej sprawie.

Jesteśmy przekonani, że powinny być one wypełniane w pełnym wymiarze. Rosja nie przejawiła dotąd chęci, by to robić. Ale my nadal jesteśmy gotowi, by sprzyjać negocjacjom, wprowadzić siły pokojowe, by pomóc mieszkańcom wschodniej Ukrainy w powrocie do życia w pokoju

Kurt Volker, specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. ukraińskich

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, która odbędzie się 21 kwietnia, spotkają się komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Z sondaży przedwyborczych wynika, że nowym prezydentem zostanie Zełenski.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.