Reklama

Geopolityka

USA zaproponują Indiom lekki samolot Scorpion

Fot. Textron AirLand.
Fot. Textron AirLand.

Stany Zjednoczone zaoferują Indiom lekkie samoloty szturmowe i rozpoznawcze Textron AirLand Scorpion. Według opinii gen. broni Arupa Raha, dowódcy Indyjskich Sił Powietrznych, samolot sprawdzi się także jako dwumiejscowa maszyna szkolna - podaje IHS Jane’s.

W czasie zbliżającej się wizyty amerykańskiego sekretarza obrony Ashtona Cartera w Indiach, jaka będzie miała miejsce na początku czerwca, jednym z tematów rozmów będzie propozycja dostarczenia Indyjskim Siłom Powietrznym lekkiego samolotu Textron AirLand Scorpion - lekkiego szturmowca lub maszyny rozpoznawczej, mogącej pełnić również zadania maszyny szkoleniowej - donosi IHS Jane's.

Scorpion powstał głównie z myślą o wykonywaniu zadań rozpoznawczych i uderzeniowych w sytuacjach, gdzie nie ma konieczności wykorzystania kosztownych w zakupie i eksploatacji samolotów wielozadaniowych. Jako przykład można tutaj przytoczyć działania w ramach operacji stabilizacyjnych (gdzie na ogół lotnictwo wojskowe nie spotyka się z intensywnym przeciwdziałaniem przeciwnika). W założeniu ma się charakteryzować kilkukrotnie niższym kosztem jednostkowym godziny lotu, niż "klasyczne" maszyny bojowe.

Samolot został opracowany przez Textron AirLand i był demonstrowany np. na salonie lotniczym Farnborough. Brał również udział w ćwiczeniach amerykańskiej Gwardii Narodowej. Siły powietrzne Indii rozważają wprowadzenie na wyposażenie maszyn tego typu z uwagi na opóźnienia we własnym programie samolotu szkolno-treningowego.

Więcej o samolocie Scorpion można przeczytać w naszym artykule.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Typhoon

  USA nikomu nic dobrego nie proponują. Najlepsze idzie do US Army lub USraela. Nawet sie z tym nie kryją. Naiwni łykają te ich bzdury jak Pelikan makrele.

 2. Qba

  To by oznaczało, że Scorpion jest faworytem w programie nowego samolotu szkolnego dla US Air Force.

 3. sylwester

  nawet troszkę podobny do polskiego projektu o tej samej nazwie

  1. Jarek

   Zgadza się......troszkę....zapewne z powodu.....posiadania skrzydeł. Innego podobieństwa nie widzę. http://pl.wikipedia.org/wiki/PZL-230_Skorpion

  2. fryz5

   Podobny jak już to bardziej do EM-10 Bielik z wyglądu.

 4. Sky

  Pod każdym artykułem o sprzęcie ta sama gadka - "powinniśmy je kupić"...

 5. AO

  Powinniśmy je kupić dla Armii Ochotniczej. Wtedy nie byłoby wstydu że Polska używa tanich samolotów dla 3-go świata a przecież zawsze takie niskokosztowe "Scorpiony" lepsze niż Su-22 i Mig-29. Latali by na nich piloci rezerwiści-ochotnicy. Armia Ochotnicza WP na Facebooku - zobaczcie i poczytajcie, zdjęcia, wizualki i filmiki, krótko i przystępnie opisane o co chodzi w tej całej Obronie

  1. jasio

   Po weekendowym kursie na symulatorze...

  2. Podbipięta

   Na facebooka to może i ten pseudo SKORPION jest dobry

  3. OA

   Ale stoi w Polsce prototyp Skorpiona: http://pl.wikipedia.org/wiki/PZL-230_Skorpion Do produkować parędziesiąt sztuk i będzie ok

Reklama