Reklama

Geopolityka

USA zapowiadają dotkliwe sankcję oraz wysłanie uzbrojenia na Ukrainę, jeśli Rosja dokona inwazji

Fot. President Biden/Twitter
Fot. President Biden/Twitter

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to Stany Zjednoczone wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO - powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Dodał, że podczas "użytecznej" rozmowy w formacie wideokonferencji Biden zaoferował Putinowi alternatywę w postaci dyplomatycznych sposobów rozładowania napięć i mechanizmów takich, jakich używano w czasie zimnej wojny.

Rozmowy dotyczące "problemów strategicznych" w Europie mają się teraz toczyć na niższym poziomie zespołów administracji USA i Rosji. Sullivan podkreślił, że rozmowy te będą toczyć się za wiedzą i w ścisłej koordynacji z sojusznikami i partnerami Ameryki.

Doradca Bidena stwierdził, że choć nie może zdradzać szczegółów rozmów na ten temat, to prezydent USA nie dał prezydentowi Rosji żadnych gwarancji dotyczących przyszłości Ukrainy w NATO.

"Mogę jasno powiedzieć, że nie poszliśmy na żadne ustępstwa i nadal jesteśmy za propozycją, że każdy kraj powinien mieć swobodę wyborów dotyczących sojuszy i swojego bezpieczeństwa" - powiedział Sullivan. Zaznaczył, że USA cały czas udzielają wsparcia finansowego i materialnego Ukrainie i jej siłom zbrojnym, ale pomoc ta może zostać zwiększona.

Doradca Bidena stwierdził, że nadal nie ma pewności, czy Putin zamierza najechać Ukrainę, lecz prezydent USA w szczegółowy sposób nakreślił mu poważne koszty, jakie będą się z tym wiązać. Biden zasugerował, że od zachowania Rosji uzależniona jest m.in. przyszłość Nord Stream 2. Miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy - powiedział Sullivan.

Doradca Bidena zapewnił, że kwestia sankcji jest przedmiotem intensywnych dyskusji z sojusznikami. Odmówił jednak podania szczegółów ewentualnych sankcji, podobnie jak konkretów dotyczących wsparcia ukraińskiego wojska oraz państw wschodniej flanki NATO. Stwierdził jednak, że jeśli Kreml zdecyduje się na nową agresję, USA będą zabiegały o to, by państwa wschodniej flanki czuły się bezpieczne i by do regionu wysłać dodatkowy "sprzęt i zdolności".

Sullivan oznajmił, że po odbyciu rozmowy z Putinem Biden zdał z niej relację przywódcom Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, zaś administracja przekazała też informacje na ten temat ambasadom państw sojuszniczych. Zapowiedział również, że w czwartek Biden odbędzie rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. wert

  sleeping Joe przemówił. Czy tylko majaczył we śnie? Wieść poszła że kamala idzie w odstawkę. Generalicja się burzy, mają dość genderowej "nowoczesności". Oni faktycznie odpowiadają za bezpieczeństwo państwa

  1. Chriss

   Tyle o Rosji, a co w Stanach?

 2. Maciek

  Może to wyglądać mało poważnie, te zapowiadane sankcje, ale...złodziejska klika, która rządzi teraz Rosją, trzyma kasę w zachodnich bankach. Perspektywa utraty możliwości korzystania z tych pieniędzy, albo podróżowania, to dla tych ludzi poważny problem. I choć może się to wydać śmieszne, to właśnie ten fakt, nie mówiąc o odcięciu od systemu swift może skutecznie ostudzić zapędy sowietów.

 3. DefBot

  Kolejny raz Sleepy Joe sprzedał Ukrainę, nawet nie wiadomo za co... Przykro patrzeć na te konwulsje prezydenta US, to już nie jest śmieszne, to jest żałosne. Zaczynam myśleć, że ewentualny atak Rosji na Ukrainę byłby złem najmniejszym w tej sytuacji.

 4. Gosc

  "wysłanie uzbrojenia na Ukrainę, jeśli Rosja dokona inwazji" - przypomne, ze w 1939r. do Polski dotarly czolgi R35 z Francji, ktore nigdy nie wziely udzialu w walkach (no moze oprocz 6 sztuk testowych). Kolejne 50 sztuk nigdy nie zostalo Polsce dostarczonych, trafily na Bliski Wschod. Wyslanie uzbrojenia na Ukraine musialoby odbywac sie wraz z personelem je obslugujacym. Sama bron, zakladajac ze dotrze w ciagu kilku godzin, w co naprawde watpie, nic nie zmieni. No moze Biden mial na mysli rakiety z wlasciwym wsadem glowicy... wzglednie samoloty NATO. Uwazam, ze UK i USA sa zobowiazane wg traktatu o likwidacji arsenalu atomowego na Ukrainie do rozwiazania kwestii gwarancji bezpieczenstwa regionu. Nikt ich w tym nie zastapi. Trzeba uwazac co sie podpisuje. Umowa to umowa. Putin nie powinien nic tutaj mataczyc skoro zdecydowal sie na zlamanie tej umowy. Dzierzawa Sewastopola uplynela w 2017r.

 5. dwww

  Taaa jak uzbrojenie dotrze to już dawno będzie po zawodach. Chyba, że zgromadzą je wcześniej przy polskiej granicy i przeszkolą Ukraińców.

  1. Obserwator

   Ukraina dostała już uzbrojenia za 2,5 mld , jakbyś nie wiedział i dostanie kolejne.

  2. Davien

   Nie dodali ze te uzbrojenie będzie z obsługą:)

  3. a

   No i co? już w Dombasie było

 6. Antoni

  To by oznaczało,że certyfikację NS2 putin ma już prawie pewną. Pytanie co będzie po certfikacji i uruchomieniu NS2? jeżeli wtedy rosja zakręci kurek Ukrainie i ją zaatakuje? Niemcy nie będą brali gazu przez NS2?? Tylko będą go sprowadzali z USA czy Bliskiego Wschodu w postaci płynnej w takich samych ilościach?? Jakoś w to trudno uwierzyć!.

  1. Carell

   NS2 lezy w gestii Niemiec ale nie USA.Rosja bez USA traci pieniadze ale trzyma za cohonez Europe

  2. Antoni

   Zgadza się i tym bardziej fatalnie. Bo moje pytanie :" Niemcy nie będą brali gazu przez NS2??" jest retoryczne. Gaz będzie brany z rosji i to bez względu na ewentualną agresję rosji na Ukrainę.Bo przemysł niemiecki musi pracować i musi być ciepło niemcom . I dlatego jak Pan napisał rosja " trzyma za cohonez Europę".

  3. odin

   USA mają środki nacisku na Niemcy, poza tym gdyby nastił atak Rosji na Ukrainę, a Niemcy dalej by brały gaz to kiepsko by wypadli. Zresztą tu nie chodzi o zamknięcie i koniec, wystarczy wprowadzić sankcje gospodarcze, silny nacisk dyplomatyczny i DODATKOWO zamknąć NS i po tygodniu Putin rozumie, że nie tędy droga.

 7. WeaponX

  Uzbrojenie to trzebaby wysłać przed inwazją chyba panie Joe? Po co im broń jak będą pokonani?

  1. DW

   Będziemy tworzyć oddziały ochotnicze w Polsce z Ukraińskich imigrantów.

  2. Usa już wysłało bron i dostali

  3. Nie mow tego głośno,bo poproszą o azyl w Niemczech.Nasze Janusze biznesu się zapłaczą .

 8. darek

  Zeby gaz zaczal plynac przez rurociag, to Wolodia powinien wyjsc z Donbasu I z Krymu. Miekkie te sankcje.

  1. No skąd

   Wołodia ma to gdzieś. Ceny gazu są dla niego ok. NS2, jest potrzebny Niemcom, nie jemu

 9. lekarz

  Gaz będzie płynął przez rurociąg oraz zapewnienie, że wojska NATO i USA nie udzielą pomocy Ukrainie. 2:0 dla Putina. Teraz jeszcze wywalczy lądowe połączenie z Krymem i będzie 3:0. Ukraina rozbroiła się z broni atomowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa...

  1. Obserwator

   Ukraina nie jest w NATO, więc nikt dla niej nie będzie ryzykował wybuchu IIIWW, ale pomoc wywiadowczą i broń już dostaje i Putin to wie.

  2. Davien

   Nie ma zadnego zapewnienia, gaz nie płynei jeszcze minimum rok przez ten rurociag wiec jak widac znowu Putin nic nie zyskał.

  3. Usa pomoże nawet JUŻ teraz pomogło

 10. TrzciunPL

  Co to za dezinformacja? Dobre dla prasy Ukraińskiej takie pusto słowa wsparcia. Wycofano się z głosowania w kongresie nad sankcjami na NS2 po tej wspaniałej rozmowie z Władysławem a więc idzie na ustępstwa wobec Moskwy. Dziadzia sam nie wie co chce Ci może wiele z dyktatorem ale bez informowania sojuszników. Z państwami Europy Środkowo wschodniej nikt na zachodzie się nie liczy

 11. Wojtek_3

  Trochę mnie wkurza że na tej szachownicy robimy za pionka, a nie figurę. Ale z drugiej strony może to i dobrze że wszyscy traktują nas jak powietrze, nikt nam nie patrzy na ręce i później może być wielki zdziwko na nasz plus.

  1. Carell

   NIe bedzie zdziwka bo jestesmy trzymani krotko przez lobby a interesy polskich politykow nie pokrywaa interesu polskiego spoleczenstwa

 12. Tym

  Już poukładali wszystko i podzielili Europę jak zwykle po za naszymi plecami. Szkoda :(

Reklama