Geopolityka

USA: "wiele dowodów", że koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium

Szkolenie w laboratorium sił powietrznych USA. Fot. Staff Sgt. Brittany E. N. Murphy/USAF.
Szkolenie w laboratorium sił powietrznych USA. Fot. Staff Sgt. Brittany E. N. Murphy/USAF.

Jest wiele dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Amerykański wywiad informował w czwartek, że Sars-CoV-2 nie został stworzony przez człowieka.

"Mogę powiedzieć, że istnieje wiele dowodów na to, że to (koronawirus) pochodzi z laboratorium w Wuhan" - stwierdził Pompeo w rozmowie w telewizji ABC. Zastrzegł, że wywiad powinien kontynuować badania w tej sprawie, "byśmy mieli pewność".

Pompeo dodał, że "Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów". "Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach" - powiedział.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie" - głosi komunikat wywiadu.

Agencja Associated Press zwracała uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskim laboratorium.

Ewentualne utrzymywanie lub potwierdzenie przez władze Stanów Zjednoczonych tezy, że koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium może przełożyć się na dalsze zaostrzenie i tak już napiętych relacji na linii Waszyngton-Pekin. Agencja Reuters podaje, że w USA doszło do ponad 1,15 mln zakażeń, w wyniku których śmierć poniosło więcej, niż 66 tys. osób.

Defence24.pl/PAP

Komentarze (30)

 1. I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie

  Chiny nie są znane z napaści na inne państwa tak jak USA, wojskowo nie widzę możliwości, by zdobyły przewagę nad NATO. Chińczycy mogą swobodnie podróżować po UE i wiedzą, że zmodernizowały się przejmując technologie Zachodu, że najwyżej rozwinięte są państwa demokratyczne. Zatem z czasem, po nabyciu poczucia bezpieczeństwa osobistego, pewności, że nie będą już milionami umierać z głodu, pewnego dobrobytu i komfortu, powszechnej znajomości angielskiego Chińczycy sami z siebie przejdą na demokrację, bo nie będą chcieli mieć systemu gorszego. Rzecz w tym, że USA nie chcą dać im tego czasu i dążą do podzielenia Chin na kilka małych państw. Gdyby więc epidemia była wywołana celowo, to dla mnie najbardziej prawdopodobnym byłoby zrealizowanie przez USA zarzuconej przez Kennedy'ego "Operation Northwoods" wobec Chin. Ta operacja była pomyślana przeciwko Kubie, ale jej istota, tj. zabijanie własnych obywateli dla uwiarygodnienia winy przeciwnika, pozostałaby, a Trump (inaczej niż Kennedy) na 100% zaakceptowałby "Operation Northwoods". ______ Chińczycy mają znakomity sposób dobierania najzdolniejszych ludzi do administracji państwowej: od tysiącleci kandydaci na urzędników muszą przejść przez sito trudnych testów i egzaminów. Możemy być zatem pewni, że Chińczycy od ponad 30 lat przygotowują się do odparcia skrytego wywołania epidemii w Chinach przez USA. Przypuszczam, że dlatego Chiny mają te 13 rozłożonych terytorialnie ośrodków badań nad infekcjami itp., z których jeden jest w Wuhan. Gdy RFN w 2011r. miała epidemię wirusa EHEC tylko w północnych Niemczech, to skryte rozpylenie nieznanego virusa na warzywach narzucało się od razu jako jedno z możliwych wyjaśnień. RFN nie zwróciła się wtedy o analizę genetyczną do USA, lecz do Beijing Genomics Institute (BGI) w leżącym na południu Chin Shenzhen i dysponującym najnowocześniejszymi technologiami odczytania genomu w świecie (w 2011r. min. 180 najnowocześniejszych w świecie aparatów do analizy genomu). BGI dostarczył RFN analizę genomu EHEC w 3 dni, USA i ktokolwiek inny potrzebowałby na to ponad 2 tygodnie. Zmarły 53 osoby z ponad 3000 chorych. Oficjalnie przyczyną były zaimportowane nasiona warzyw, ale Organizacja Konsumentów Foodwatch odrzuciła to wyjaśnienie. Epidemia EHEC skończyła się tak nagle jak się rozpoczęła. K. Johnson, naukowiec z US-Center for Disease Control: "Poznanie genów odpowiedzialnych za virulencje i rozprzestrzenianie w powietrzu jest kwestia w najlepszym przypadku (...) lat - grypa, ebola, lassa, czego dusza zapragnie. A wówczas każdy idiota dysponujący wyposażeniem za kilka tysięcy dolarów i wiedzą kilku semestrów biologi będzie wstanie wyprodukować bestie, przy których infekcja ebola to przedszkole." -- w: "Visions. How Science Will Revolutionize the 21st Century", Michio Kaku, 1997.

  1. Użytkownik

   "Chiny nie są znane z napaści na inne państwa", mylisz się ja znam co najmniej trzy tj. Wietnam i oczywiście matuszka o Tybecie i Indiach (Kaszmir) tylko wspomnę. A sąsiedzi pewnie podrzucą więcej przykładów.

  2. I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie

   Ma pan rację, powinienem był napisać "porównując z państwami Zachodu można powiedzieć, że Chiny nie są znane z napaści na inne państwa"

 2. Chinol

  Ledwo wróciłem, i to nie dzieki UE ale Australii.Chińczycy nie wypuszczają nawet cudzoziemców loty odwołane Propaganda Dudni

 3. simplusik

  Tak tak a w tle wojna gospodarcza i polityczna miedzy USA hegemonem światowym nadanym z Bożej woli i ChRL. Osobiście są dla mnie wraz z FR tak samo wiarygodni czytaj ZERO- NIC- NIGDY

  1. LeMo

   Chcę zwrócić uwagę, że USA wygrały zimną wojnę. I to, nie boża wola, powodowało, że były hegemonem.

  2. Kot nr 398

   Wygrały pozornie, jak się okazało. Bo ta wygrana zapoczątkowała przeniesienie produkcji do Chin i ogólnie ich wzmocnienie.

  3. @simplusik

   USA wygrały II Wojnę Światową a następnie ,,Zimną'' Wojnę. Więc pozycje hegemona zawdzięczają samym sobie.

 4. Piotrek Chmurzynski

  Amerykanski wywiad znalazl wreszcie dowody na bron masowego razenia w Iraku? Czekamy od 17 lat.

  1. mobilny

   Wiara silna w narodzie. Pan powiedział więc tak być musi. To sarkazm. Kurdowie i Ukraińcy wierzą mocno w zapewnienia USA. Turcy też im wierzyli i.........

  2. Davien

   Wow to nikt ci nei powiedział ze znaleziono te dowody ponad 14 lat temu?:))

  3. Ququruqu

   Jakiś link do raportu? Albo chociaż publikacji w tej sprawie? Nie neguję faktu, jedynie jestem ciekawy źródeł. Nie powinno być to trudne, ponieważ taka broń podpada pod liczne konwencje, memoranda i jest w orbicie zainteresowań wielu agend i rządów.

 5. nic_smiesznego

  A i broń chemiczna przy okazji sie znajdzie użyta w Tybecie. Skąd to znamy. Nie udało sie pokonać Chin w inny sposób to trzeba cały Świat w to wciągnąc!

 6. Tomek

  Teraz objawię wam prawdy na temat ogólny i tej sytuacji: 1) w Chinach lepiej aby byli komuniści - tak słusznie stwierdził George Bush w 1989 roku... Co by było gdyby stali się jak Japonia? (demokratyczni i otwarci)... z 750 mln ludzi pracujących lepiej aby panował tam reżim powodujący niezadowolenie... 2) Trudno wierzyć obecnej administracji USA ale należą oni do naszego świata i musimy ich poprzeć ogólnie (chociaż nie wszystko co mówią)... źle rozgrywają to z chinami ale lepiej tak niż cicho siedzieć... 3) Nie wiadomo dokładnie i być może nie dowiemy się nigdy prawdy ale: a) wywiad USA i inne wywiady oraz naukowcy mogą mieć rację - wirus nie powstał wskutek inżynierii ani nie został zmodyfikowany celowo przez chińczyków, b) ale istniał on (i jest jego próbka z 2013 roku) wcześniej lecz w jakiś sposób przekroczył barierę genetyczną i być może stało się to w WuhanLab, c) na pewno zakażenia naszego gatunku zaczęły się w chinach, d) na pewno na początku ukrywano sam fakt epidemii jak i zaraźliwość tego wirusa, to na niekorzyść Chin było... a teraz łyżka dziegciu dla świata zachodniego: 4) 26.01. chińczycy odkryli prawdę, ostrzegając świat mówiąc, że wir zaraża tak, jak żaden dotychczas i co? Kordonu sanitarnego wokół chin (a należało działać bardzo pilnie!) nie ogłoszono... 5) WHO zarządzane przez prochińskiego Ghebreyesusa zamknęło się na 2 tyg celem ustalenia jego nazwy takiej aby uniknąć "stygmatyzacji Chin" i nie ogłosiło zagrożenia dla świata, 6) Trump lekceważył problem, nie wierzył w niego i to otwarcie, 7) reszta świata ze strachu przed zbytnią reakcją, zepsuciem gospodarki też czekała, zamiast wszcząć alarm... Teraz każdy, a szczególnie niekompetentna administracja chce przykryć swoją niekompetencję...

 7. Marek1

  Wywiad USA ustala zawsze i wyłącznie to, CO akurat pasuje ekipie z Białego Domu. Wiarygodność tych "ustaleń" jest nieomal komunikatom z Kremla lub Pekinu.

  1. Sarmata

   Tylko ten wywiad własnie kilka dni temu ogłosił że wirus nie był wyhodowany w laboratorium. Pisały o tym gazety na całym swiecie i nagle w tydzien taka zmiana? Być może Trump i jego zastępca znów coś nie przeczytali? Bo raportów o wirusie Trump nie czytał w styczniu, lutym i nawet marcu, sam powiedział że nie czytał notatek doradców na ten temat.

  2. Fanklub Daviena

   Chodzi Ci o ten wywiad, który doniósł, że Trump wygrał wybory dzięki rosyjskim hackerom? :)

 8. adam

  Nie wiedziałem, że w Polsce jest tylu obrońców komunistów z Chin. Same powtarzalne wpisy atakujące Amerykanów. Za co tak kochacie Chiny? Za komunizm? Za cenzurę? Za to, że ludzie pozbawieni są podstawowych swobód obywatelskich, nawet internet jest cenzurowany.

  1. mobilny

   Myślenie nie boli kolo. Kto mym "wrogiem" to wiem ale fałszywy jest najgorszy. Wszyscy i powtarzam wszyscy prócz USA Trumpa i jego smoesznej agencji wywiadowczej twierdzą zgodnie że Wirus powstał w sposób naturalny. Rozumiesz czy nie rozumiesz?

  2. Davien

   Mobilku a czego ze zdania:"Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej" nie zrozumiałes:))Polecam poduczyć sie polskeigojak juz trafiłes na ten kierunek:)

  3. Rafał

   Ten wirusek powstał w sposób naturalny tak samo jak twój komentarz..., a poza tym to nie jest portal dla chińskiej i ruskiej agentury. Dotarło?

 9. Sarmata

  Nie widzę problemu aby USA pokazały te dowody, ale być może te dowody dopiero są produkowane. Swiat pamięta jak USA i jego wasale też twierdziły że w Iraku jest ogromna liczba broni chemicznej i że trzeba zaatakować Irak aby tą broń zniszczyć. Irak zaatakowany, miliony Irakijczyków zamordowanych a broni chemicznej do tej pory szukają. Tak to jest z wiarygodnością USA.

  1. Davien

   I znalezli ja ponad 14 lat temu ale jak widać wam dalej w gotowcach o tym nei pisza.

  2. Sarmata

   I dlatego Tony Blair przepraszał w 2015 Brytyjczyków za te że kłamał w sprawie broni chemicznej w Iraku?Oczywiscie zrzucił to na USA.

 10. grzesiek

  Chiny powinny wypłacić Europie i USA odszkodowania za wstrzymanie gospodarki. Jeśli tego nie zrobią to trzeba nałożyć na nich 50% cła, może wtedy zmądrzeją komuniści z Chin. Celowo tuszowali informację na temat wirusa aby przestawić firmy na produkcję materiałów medycznych i uzupełnić zapasy w magazynach.

  1. mobilny

   Nic nie muszą płacić. I tyle w temacie bzdurnych tez o odszkodowaniu. Zawiodły służby zarow3no w USA (ci wszak ponoć wiedzieli;)) i UE.

  2. Dudley

   Człowieku w jakim ty matrixie żyjesz? Odszkodowanie od mocarstwa? Kto je pozwie, kto osądzi a kto wyegzekwuje wyrok? Takich państw jak USA, Chiny, Rosja się nie sądzi, jakich by zbrodniczych czynów się nie dopuściły, a co mówić o przypadku epidemii.

  3. A127

   Kolejny obrońca czerwonych Chin...choćbyście towarzyszu trolowali 24h na dobę to i tak przegracie tę wojnę :)

 11. Dudley

  Szkoda miejsca na te głupoty, niech lepiej się zajmą liczeniem diabłów na łebku szpilki. Czy amerykanom jeszcze ktoś w miarę rozgarnięty wierzy? Choć taki news to pewnie nie do tych rozgarniętych, a raczej wyborów Trumpa, Johnsona, Kaczyńskiego, Orbana , Duterte, Erdogana i tego tam prezydenta Brazyli Bolsonaro.

 12. Echo

  Niech Colin Powell pokaże te dowody na forum ONZ. Będzie miał okazję do odzyskania twarzy. :)

 13. dd

  Kampania wyborcza w USA wchodzi w decydującą fazę ale granie w piłkę Chinami jest co najmniej ryzykowne dla Trumpa i ma mało wspólnego z logiką. Równie dobrze to Chiny mogą uznać siebie za ofiarę wirusa stworzonego w amerykańskich laboratoriach gdyż nikt przy swoich zmysłach nie atakowałby bronią biologiczą swojego terytorium a nic nie wskazuje że Chińczycy nadzwyczajnie radzili sobie we wczesnym stasium epidemii co więcej zaniżali ponoć liczbę ofiar.

  1. tut

   Przypominam casus WTC. Jak już rozmawiamy w ten sposób.

 14. antyDavien

  A tak z innej beczki "Wcześniej w niedzielę wenezuelski minister spraw wewnętrznych Nestor Reverol poinformował o zapobieżeniu inwazji morskiej kolumbijskich bojowników na północy kraju. Według niego próbowali wtargnąć na szybkich łodziach motorowych. Przewodniczący wenezuelskiego Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego Diosdado Cabelho powiedział, że ośmiu napastników zginęło w wyniku odparcia ataku, a dwóch kolejnych zostało zatrzymanych. Powiedział także, że jeden z zatrzymanych był agentem amerykańskiego urzędu ds. walki z narkotykami.

  1. mobilny

   Dziwi cię to? Stare taktyki CIA w Ameryce południowej. Liczy się biznes i destabilizacja a OPORNYCH wyeliminować. Nie różnią się od Moskwy i Pekinu no może tym że dają fałszywe poczucie wolności

  2. Davien

   Taak, inwazja na motorówkach:) jak widac Maduro przekracza kolejne granice smiesznosci:)

  3. bender

   Ciekawe. Jeśli to prawda, to nie tyle inwazja co próba zapobieżeniu przemytu. Potwierdzałoby to sygnały, że reżim Maduro jest umoczony w międzynarodowy handel narkotykami.

 15. Sojusznik

  Przykro mi, ale wiarygodność newsów rozpowszechnianych przez amerykańskie służby wywiadowcze jest delikatnie mówiąc - wątpliwa, zwłaszcza że teraz administracja Trumpa jest gotowa oskarżyć Chińczyków o cokolwiek, w tym koklusz, gradobicie i wysyp szarańczy w Ohio. Przed pierwszą Wojną w Zatoce Amerykanie obwiniali Irakijczyków o wyrzucanie ciałek kuwejckich wcześniaków z inkubatorów na ziemię. Zeznawał o tym na forum ONZ "lekarz pediatra z oddziału ginekologicznego" (później okazał się dentystą) i "pielęgniarka z tego szpitala" (w rzeczywistości córka ambasadora Kuwejtu w USA). Po zdobyciu Kuwejtu dziennikarze znaleźli co prawda wcześniaki całe i zdrowe, ale było już po wszystkim i kłamstwo nie wzbudziło zainteresowania mediów. Druga Wojna w Zatoce to oczywiście rzekoma broń masowego rażenia w rękach Saddama. Kłamcy raz złapanego na kłamstwie nikt już nie uwierzy.

 16. Herr Wolf

  Na broń chemiczną w Iraku też mieli 100% dowody i do dziś szukają...

  1. Davien

   I znalezli ja 14 lat temu wiec Wolfik jak widac...

  2. bender

   A słyszałeś o chemicznym Alim?

  3. rmarcin555

   @Davien. Gdzie i kiedy?

 17. czepialski

  Może by uzgodnili między własnymi instytucjami jak to naprawdę jest. Do dziś na National Institutes of Health wisi artykuł z 26 marca mówiący zgoła coś innego tytuł artykułu "Genomic Study Points to Natural Origin of COVID-19"

  1. Davien

   A tu co ci podali? Że SARS COV-2 nei jest dziełem człowieka ani owocem manipulacji genetycznej, czyli pochodzenie jest naturalne. A badaja czy pojawił się sam z siebie czy w wyniku wypadku w laboratorium.

  2. Fanklub Daviena

   E taki drobiazg. Marynarze z "Incydentu w Zatoce Tonkińskiej" też twierdzili, że nikt ich nie zaatakował a prezydent Johnson PRYWATNIE stwierdził "O ile wiem, to nasza marynarka strzelała do wielorybów", ale to nie przeszkodziło USA "w odpowiedzi na wietnamski atak" wywołać Wojnę w Wietnamie...

  3. czepialski

   Zapoznaj się z artykułem nie tytułem i będzie wszystko jaśniejsze, nietoperz i łuskowiec dalej tam wisi.

 18. Adam

  Po tej akcji z Saddamem to ich wiarygodność jest taka sama jak Chińczyków. Tyle w temacie.

 19. Biber

  Chinka z Wuhan jeździła po UE i zarażała Włochów i na koniec szpital w Paryżu i odbywało sie to już w momencie gdy spawano wyjścia z klatek schodowych w mieście Wuhan żeby nikt nie wyszedł z bloku. Rzad Chinski w tym czasie naciskał na rzad Polski aby nie wstrzymywać lotów z Chin do Polski

  1. Olo

   to fake, wirus we Włoszech NIE JEST chińską mutacją. Aczkolwiek oczywiście, taki "turystyczny" przypadek mógł się przydarzyć...

 20. Xd

  Ciekawe co planują iraku nie zrobią bo to nie ta liga ale jak to sugerują amerykańscy politycy moģą zrobić pozwy na bilion dolarów (tyle co chiny mają ich obligacji) i w ten sposób skasować dłóg wobec chin ale jakby to się skończyło dla świata to zagadka

  1. Olo

   Są materiały na stworzenie wirusa korona w labolatorium uniwersyteckim w Płn. Karolinie w 2015 a opatentowanie w 2016. Może właśnie stamtąd eydostał się na wolność i to teraz usiłują zamaskować Amerykanie...

 21. antyDavien

  Już były dowody na Irak, na Syrię, na Wenezuelę, na Nikaraguę .... to całe USA ... tylko tam się udało ale w przypadku Chin to będzie trafiła kosa na kamień ....

  1. Pepe

   Przecież załatwili i matuszkę. Dlaczego ich bronicie?

  2. Davien

   I popatrz wszedzie sie sprawdzało: była broń masowego rażenia w Iraku, były ataki bronia chemiczną w Syrii dokonywane przez Asada, na Nikarague jakos nie atakuja, Wenezuelę tez zostawili w spokoju, oj anty dawno takeij wpadki nie miałes:)

  3. Ciekawy

   To nie przeszkadza ci , że Chińczycy załatwili wirusem matuszkę Rassiję?

 22. Chiny i wszystko jasne

  Najciekawsze jest ,że władze Chin nic nie robiły aby wirus nie rozprzestrzenił się poza Chiny. Wiedzieli , że wirus jest w Chinach i dopiero po dwóch miesiącach wirusa w Chinach wstrzymali loty z Chin na świat jak i wewnątrz Chin. Przecież wiedzieli czym to grozi,że loty spowodują epidemię na cały świat a tak mieli by tylko u siebie jakby wstrzymali loty z Chin na świat ale tego nie robili wiedząc ,że zaszkodzi to innym gospodarkom i ludziom w innych krajach.

  1. Obrazek

   Pewnie beda sankcje z 5 minimum bln , chyba ze cos przechandlują. To bilet Trumpa.

  2. dokk

   Jeśli wiedzieli, że wirus był po to żeby ich gospodarka stanęła na kilka miesięcy, przy okazji wywołując przewrót polityczny, to nie dziwi, że nie mieli nic przeciwko, żeby się tym problemem podzielić.

  3. KrzysiekS

   Faktem jest że gdy Polska zawiesiła loty do Chin to ich linie lotnicze tego nie zrobiły dalej przylatywali do Warszawy.

 23. dim

  Jeśli istnieje na coś faktycznie wiele dowódów, to po pierwsze na egzamin oblany przez USA i główne kraje Zachodu. Tzw. "przodujące".

 24. fcuk

  Dowody te leżą, obok dowodów na broń atomową Hussajna.

 25. TakSobie

  Ciekawe jakie to niezaprzexzalne dowody na naturalne pochidzenie koronawirusa WUHAN ma „wspólnota wywiadowcza”.