Reklama

Geopolityka

USA sfinansują szkolenia i zakup sprzętu dla Ukrainy

Amerykanie zatwierdzili fundusze na sprzęt wojskowy dla Ukrainy. W skład pomocy najprawdopodobniej nie wejdą ppk Javelin. Fot. SOI-East Combat Camera/Lance Cpl. Andrew Kuppers/US DoD.
Amerykanie zatwierdzili fundusze na sprzęt wojskowy dla Ukrainy. W skład pomocy najprawdopodobniej nie wejdą ppk Javelin. Fot. SOI-East Combat Camera/Lance Cpl. Andrew Kuppers/US DoD.

Stany Zjednoczone przeznaczą 120 mln USD na szkolenie ukraińskich żołnierzy oraz na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę.

Geoffrey Payatt, ambasador USA na Ukrainie, poinformował o tym w niedzielę na antenie ukraińskiej stacji telewizyjnej „Inter”. Według jego słów, pieniądze przeznaczone zostaną na szkolenie żołnierzy i zakup sprzętu dla nich, jednak nie na broń.

„Kongres USA już zatwierdził alokację 120 mln dolarów na ten rok na szkolenia i zakup sprzętu [dla ukraińskiej armii]. Jedyna kwestia, która jest aktualnie dyskutowana, to pytanie czy powinno to obejmować śmiercionośną broń defensywną. Jeśli chodzi o dostarczenie Ukrainie broni śmiercionośnej, wciąż nie jest jasne, czy się to stanie” – powiedział Pyatt.

Według jego słów, wysłanie na Ukrainę broni nie jest tak ważne, jak reformy w dziedzinie bezpieczeństwa. Zwrócił też uwagę, na dowody, którymi dysponuje USA w kwestii rosyjskiego zaangażowania w działania zbrojne w Donbasie – obecność rosyjskich żołnierzy, sprzętu i broni oraz regularne zaopatrzanie terrorystów. Geoffrey Payatt nazwał również Federację Rosyjską inicjatorem i głównym powodem eskalacji działań zbrojnych.

(AL)

Reklama

Komentarze (5)

 1. gosc

  Te 120 mln. to kropla w morzu potrzeb. Co pomoze szkolenie jak nie beda miec nowoczesnej broni? Cos jak nasza husaria na niemieckie czolgi? Szkoda, ze swiat sie boi putina. Zeby USA sie balo putina? To wstyd.

  1. fryz5

   "Cos jak nasza husaria na niemieckie czolgi?" - co to za bzdury? Wiem, że aby pisać na forum wystarczy skończyć kilka klas szkoły podstawowej, ale żeby ta treść miała jakiś sens to potrzebne są jeszcze rozum i wiedza. Tu widzę brakuje i jednego i drugiego.

 2. qwerty

  radary artyleryjskie podarowane przez USA już wpadły w ręce Rosjan. dalej będą ryzykować wyciek technologii?

  1. Ja to Ja

   Źródło? Bo ja widziałem filmik gdzie separatyści pokazywali zdobyczny amerykański sprzęt do komunikacji satelitarnej (or sth like that - nie mam pojęcia jak to się fachowo nazywa). A za sprawą pewnej strony internetowej obrosło to w mit, że separatyści przechwycili radary artyleryjskie od USA. Może i jest gdzieś video to potwierdzające, lecz ja nie zauważyłem :)

  2. gosc

   Radary? Skad te klamstwa? Raptem zostal porzycony w Debalcewie jeden radar. Maja jeszcze 4.

  3. Realpolitik

   tylko jeden. Tych radarów było całe 3 szt. Jeden Ukraińcy zniszczyli przy transporcie, jeden zniszczyła artyleria separatystów a jeden wpadł w ich ręce.

 3. printer

  Pierwszy kakretny ruch i to NIE ze strony europejskiego NATO tylko USA ! 120 mln to nie duzo ale cos juz zaczyna sie dziac. Teraz widac jakimi podstepnymi kolabarantami sa Niemcy i Fancuzi . Sprzeciwianie sie interwencji , transfery technologi, handel i omijanie sankcji, Mistrale itp.

  1. drukarz

   Francuzi ( Thales ) dostarczają Rosjanom nowoczesne termowizory II generacji za pośrednictwem białoruskiej firmy Peleng. Pozwalają wykryć zamaskowane obiekty w nocy z odległości 3300 metrów.

  2. fakt

   Dzięki Niemcom i Francuzom jest zawieszenie broni. A my, co robiliśmy ? A ty, co zrobiłeś ?

  3. anakonda

   printer nie mac nam w glowach .Francuzi nie oddali mistrali a niemcy prowadza wazne rozmowy na szczeblu politycznym oraz biora udzial w sankcjach nalozonych przez unie bo taka jest strategia unijna .To ze stany wyrazaja zgode na dostarczenie nieofensywnej broni moze byc skutecznym srodkiem na odblokowanie sie krajow uni i rowniez pomoc z ich strony. Postwa niemiec jak i francji uzalezniona jest w duzym stopniu od interesow jakie te kraje prowadza w rosji co znow putek wykorzystuje w tym konflikcie ( bio to szantazysta jest pozbawiony skrupolow ) tak wiec sytuacja musi dojzec co normalne w tym stanie rzeczy a nikt w nowoczesnej europie nie bedzie reagowal impulsywnie i latal po drodze z dranka od plotu i wszystkim wkolo wygrazal botakie rzeczy to w sredniowieczu sie robilo

 4. felek

  Szkolka niedzielna raczej im nie pomoze. Widocznie Amerykanie boja sie przekazac technologie. Mozliwe ze skuteczniejsze byloby tworzenie grup dywersyjnych.

  1. vladimir

   akurat badzo pomoze, bo wiekszosc strat to efekt zlego dowodzenia i braku wspolpracy czolgow i piechoty.

 5. wunderwaffen

  Putin nie zawraca sobie głowy kwestiami moralnymi i tym jak bardzo jego bron jest śmiercionośna. Nic nie wiąże mu rąk podczas prowadzenia agresji na sąsiadów i właśnie dlatego ten jego prymitywny naród, stanowiący 2% populacji świata zagarnął 13% powierzchni lądów na Ziemi a mając do dyspozycji gospodarkę z mniejszym PKB niż Włochy skutecznie terroryzuje cały świat grając na nosie potęgom silniejszym niż Rosja.

  1. wunderwaffen

   Poniższa mapka ilustruje jak wyglądałaby Rosja, gdyby wielkość państwa była skorelowana z wielkością populacji: http://static.newsweek.pl/2015/01/30/635582424165020000.png

Reklama