Reklama

Geopolityka

Ułani Jazłowieccy ćwiczą strzelanie w Drawsku Pomorskim

FOT. POR. BARTŁOMIEJ KULESZA
FOT. POR. BARTŁOMIEJ KULESZA

Żołnierze z 14 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej „Ułanów Jazłowieckich” 12 Brygady Zmechanizowanej w czasie ostatnich ćwiczeń polignowych wzięli udział w specjalistycznych kursach dla działonowych-operatorów BWP-1 i obsług karabinu maszynowego. 

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, przebywający na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim żołnierze 14 Batalionu sprawdzili swoje umiejętności w zakresie prowadzenia celnego ognia w dzień i w nocy.

Działonowi-operatorzy w procesie przygotowania do strzelań odbyli szereg szkoleń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Liczne ćwiczenia na trenażerach i symulatorach pozwoliły uczestnikom kursu na zdobycie odpowiedniego poziomu wyszkolenia przed praktycznym sprawdzianem na strzelnicy. Samą część ogniową poprzedził szereg czynności przygotowawczych, do których zaliczyć należy załadowanie pocisków do wozów, czy sprawdzenie łączności z przełożonym. Strzelanie rozpoczęło się dopiero po zameldowaniu gotowości załóg i zajęciu przez nich stanowisk ogniowych. 

undefinedFOT. POR. BARTŁOMIEJ KULESZA

Zwieńczeniem specjalistycznych kursów będą egzaminy kwalifikacyjne, po zdaniu których żołnierze uzyskają niezbędne im w wojskowym rzemiośle uprawnienia. Sprawdziany przeprowadzą doświadczeni instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Reklama

Komentarze (20)

 1. javox

  To nie wina żołnierzy że mają taki sprzęt. To politycy nie potrafią zabezpieczyć potrzeb obronnych państwa. Te zdjęcia powinny być wyrzutem sumienia dla rządzących

  1. Marek1

   javox - warunkiem jest posiadanie przez polityków sumienia. W Polsce tacy NIE występują.

 2. Sat00

  Czy ktoś pomyślał o zmodyfikowaniu amunicji do tych niskociśnieniowych Gromów ? PG15 ma napęd wspomagany rakietowo można wydłużyć zasięg plus zwiększyć moc głowicy. Skoro opracowano nową amunicję do RPG to i takie coś jest możliwe. Bułgarzy chyba zrobili coś takiego.

  1. Marek1

   Sat - litości, chłopie Grom z założenia miał tylko uzupełniać ppk Malutka i ma skuteczny zasięg do 500m, a na tę odległość trafić można w ruchomy cel tylko przypadkiem. O ile można jeszcze mysleć o zrobieniu czegoś sensownego z kadłubem BWP-1, to wieżę z tą prehistoryczna pukawka należy natychmiast wywalić na złom. Jak sadzisz dlaczego już od BMP-2 ZSRR zastąpił ją 30-mm automatyczna armatą i NIGDY do tego 73 mm dziadostwa w kolejnych BMP nie powrócił ??

 3. wgórękiecki

  Materiał ilustracyjny zaczerpnięto z relacji z ćwiczeń Tarcza\'78, które ukazały się w październikowym wydaniu Żołnierza Polskiego z 1978 roku.

 4. Kane65

  Ułani na BWP-ach co za obciach. To tak jakby w 39 ułanów na psach do walki wysłał. Czesi wybierają między Pumą i CV90 a my z takim szrotem.

  1. PPP

   Wybierają, wybierają. Czy kupić 10 czy 20 szt... ale mi wybór.

 5. PPP

  Malkontenci jak widzę czują się świetnie. Ale jak wiadomo polityków, na których tak narzekają wybiera społeczeństwo. Mamy demokratyczne wybory. Co wam przeszkadza w nich uczestniczyć i wybrać idealnych polityków, którzy szybko i sprawnie zmodernizują armię? No oczywiście że podniosą wam podatki tak żeby na wojsko poszło 10% a może więcej PKB? Ale jeśli jest wśród was zgoda na takie opodatkowanie i będziecie większością to co stoi na przeszkodzie?

 6. Dyktatorek

  Tak się tylko pytam...czy to na zdjęciach to nasze współczesne wojsko ?...czy to grupa rekonstrukcyjna ...z lat 70-tych zeszłego wieku

 7. Arek Raw

  Nie serca brak Polakom, jeno, jako wiemy, sprzęt jaki posiadamy, brak słów na to co wyczyniają od lat politycy w tym pięknym kraju... Położyli wszystko co się dało, czerpią z ich nieudolności spore pieniądze, od lat w polityce jest zmiana partaczy, bo jeśli tak by zarządzali własną firmą, dawno by nie mieli na chleb.

 8. baterel

  te zdjecia to relacaja z Syrii gdzie wykorzystuje sie do walki wszystko co sie da lacznie ze sprzetem z II wojny swiatowej???

 9. dropik

  Na szczęście WOT rośnie jak na drożdżach i niedługo będzie mógł skutecznie obronić i zawodowców i ludność cywilną :P

 10. alkaprim

  Potęga!Stan naszych brygad zmechanizowanych na takim sprzęcie-to całkowite dno.Przecież wysłanie żołnierzy polskich na takim sprzęcie to pewna i szybka śmierć.Bo tak to jest jak MON-em zajmują się politycy.

  1. SAS

   Kto powiedział, że dadzą się wysłać?

  2. Extern

   Wszystko zależy jak się by wykorzystało ten sprzęt i do czego. W normalnych armiach sprzęt który traci już parametry do pewnych zadań wykorzystuje się do innych zadań. Te wozy mogą być wspaniałymi nosicielami pocisków przeciwpancernych pod program karabela lub wysoce mobilnymi podwoziami np. pod lekkie zestawy przeciwlotnicze. Zezłomowanie tych fajnych podwozi to będzie straszne marnotrawstwo.

  3. Marek

   Przykro mi, ale w każdym państwie należącym do NATO, MONami zajmują się właśnie politycy.

 11. Davien

  Oj ? Oj - lepszych w hangarach nie mają ?

 12. Luke

  Polistycy nie szanuja zolniezy ani Polski, bo kazdy kto dba o dobro ojczyzny chce to co najlepsze

 13. Cat

  Czas się zatrzymał się w polskiej armii.

 14. Sjeieuei

  Ćwiczą na BWP-1. Równie dobrze mogliby biegać po 8miu i razem warczeć naśladując np. bwp Puma

  1. -CB-

   Ale za to AM wrócił przecież do historycznych stopni wojskowych, więc będą pełnoprawnymi ułanami...

 15. Lucjan 3

  Teraz to zabawa ale szkoda chłopaków w razie \'W\' w tych trumnach BWP-1. Zero szacunku ze strony MON dla żołnierza polskiego.

 16. Janusz

  Gdy czytam czym jeżdżą ci żołnierze, to nie dziwi mnie, dlaczego nazywa się ich ułanami. BWP-1 jest bowiem tak skuteczny, że równie dobrze mogą oni szarżować na wroga z lancą w dłoni - potencjalny przeciwnik i w pierwszym i w drugim przypadku co najwyżej umrze ze śmiechu.

 17. niki

  Szkoda, że tak dobre wojska muszą jeździć na skansenie w postaci BWP1.

 18. Czesio

  Przed wojną Ułani Jazłowieccy jeździli na koniach, teraz używają bwp-1. Skuteczność na współczesnym polu walki wydaje się być ta sama.

 19. Marek1

  Taa ... serce rośnie jak się patrzy na potęgę ogniową tych BWP-1, a zwłaszcza ich archaicznych armatek 2A28 \"Grom\" 73 mm. A już serio, to wstyd patrzeć na tych chłopaków skazanych przez dyletanctwo i brak kompetencji polityków na służbę w skansenie o nazwie WP. Na całe szczęście trwa jeszcze okres pokoju, więc NIE muszą przynajmniej ginąć ze względu na archaiczny sprzęt, którym muszą się posługiwać.

 20. stefan gryniewicz bereza

  I czym my się chwalimy,sprzetem kilkudziesięcioletnim?

Reklama