Reklama

Geopolityka

Ukraiński minister obrony: konflikt na Ukrainie to "katastrofalne skutki" dla Europy

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Facebook
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Facebook

Nowa rosyjska eskalacja konfliktu na Ukrainie może mieć „katastrofalne skutki” dla całej Europy - powiedział w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas spotkania z szefem Pentagonu Lloydem Austinem w Waszyngtonie. Austin zapowiedział, że USA będą blisko współpracować, by przeciwdziałać rosyjskiej agresji.

"Blisko monitorujemy ostatnie ruchy wojsk Rosji przy waszych granicach. Jasno wyłożyliśmy nasze obawy na temat destabilizujących działań Rosji i naszego oczekiwania większej transparentności" - powiedział Austin rozpoczynając spotkanie z Reznikiem. Dodał, że ma nadzieję blisko współpracować z Kijowem i czynić postępy "w naszym wspólnych priorytetach, by przeciwdziałać rosyjskiej agresji i pogłębiać współpracę w obszarach bezpieczeństwa Morza Czarnego, cyberbezpieczeństwa i wymiany informacji wywiadowczych".

Szef ukraińskiego MON odparł, że Kijów jest świadomy, że do eskalacji konfliktu ze strony Rosji może dojść w każdej chwili.

"Jesteśmy gotowi, by bronić naszego kraju i przyszłości naszych dzieci. Ta możliwa eskalacja z pewnością będzie miała katastrofalne konsekwencje dla całej Europy. To, czy do niej dojdzie, zależy w dużej mierze od jedności i determinacji cywilizowanego świata, by powstrzymać agresję" - oświadczył polityk.

image
Reklama

Wizyta Reznikowa w Waszyngtonie jest już kolejnym kontaktem na linii USA-Ukraina w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu szef dyplomacji Antony Blinken gościł szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułebę, wprost ostrzegając Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę. We wrześniu Biały Dom odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podpisując porozumienie ramowe ws. strategicznej współpracy obronnej oraz deklarując zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych obu krajów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. jorguś2

  To gadanie o konflikcie trwa już do znudzenia. Marudzą, marudzą, Europa ucierpi, usa pomogą, Rosjanie są winni i tak wkoło macieju. Oni chyba naprawdę chcą tego konfliktu.

 2. Wania

  Rosja to taki bandyta w dresie. Na słabszego napada i chce, żeby wszyscy się go bali. Jak się czują Rosjanie piszący na polskich forach wiedząc, że są z takiego kraju? Tak jesteście postrzegani przez resztę cywilizowanego świata.

 3. wara

  lepiej niech Rusy nie włażą na Ukrainę bo znowu narobią bigosu w Czarnobylu i skażą pół Europy.

  1. a

   na razie to bigos robią Amerykanie w ukraińskich EJ

 4. snajper

  Putin wraz ze swoim pieskiem na smyczy chciał zaszachować Polskę, tak żeby nasze wojsko było zajęte kryzysem i obroną granicy, a w tym czasie on swobodnie dokona inwazji na Ukrainę. Plan się do końca nie powiódł, bo przy granicy, ku zapewne zdziwieniu Putina, pojawiła się polska policja, która wodą rozpędziła zapędy agresywnych migrantów i służ Białorusi.

  1. sks

   gdyby nie Merkel i Makron to dalej by koczowali przy granicy i stawali się coraz bardziej agresywni. Jeśli myślisz, że armatki wodne załatwiły sprawę to sorry, ale nie.

  2. Sgt Highway

   Byłoby to zapewne lepsze niż udowodnienie Polsce,że ta jest tylko przedmiotem gry politycznej

  3. pio

   armatki nie ale determinacja i pokazanie że nie przejdą to napewno.poszlo w eter ze ta droga jest zamknięta i szkoda czasu

 5. snajper

  Przecież to jasne, że zaraz wywiozą tych migrantów pod granice z Ukrainą, a ci ludzie będą służyć jako żywe tarcze, po czym za nimi ruszy armia radziecka na Ukrainę i będziemy mieli migrantów z Iraku oraz uchodzców przed wojną z Ukrainy na naszej granicy z Ukrainą.... Strategia Putina wyborna.... co by UE nie zrobila.. bedzie to wybór zly... Nie tymi drzwiami, to innymi dotrą

  1. viper

   Zdjęcia obiegły świat i liczba chętnych na bycie okradzionym przez Łukaszenkę spada. Żywe tarcze? Jak to sobie wyobrażasz? Że idą ludzie a za nimi jadą czołgi? W takim tempie zniszczono by je zanim przejechałyby kilkanaście kilometrów.

  2. Nie mozesz sobie poszukać innego hobby?

 6. R

  Nie bedzie zadnego konfliktu, gdyby mial byc to by byl w 2014.

Reklama