Reklama

Geopolityka

Ukraina: żołnierz zginął w Donbasie

Fot. Wojska Desantowo-Szturmowe Ukrainy
Fot. Wojska Desantowo-Szturmowe Ukrainy

Od lipca 2020 roku, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Donbasie, w ostrzałach ze strony wspieranych przez Rosję separatystów zginęło 38 ukraińskich żołnierzy, a ponad 100 zostało rannych – poinformował Jewhenij Cymbaluk, przedstawiciel ukraińskich władz. Dziś śmierć poniósł kolejny żołnierz.

"Od początku ostatniego zobowiązania do wstrzymania ognia w lipcu 2020 roku do minionego tygodnia zginęło 37 ukraińskich wojskowych, kolejnych 115 zostało rannych" – powiedział w czwartek na posiedzeniu Stałej Rady OBWE Cymbaluk, który jest przedstawicielem władz ukraińskich przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

"Dziś w pobliżu Nowotoszkiwskiego (w obwodzie ługańskim – PAP) w wyniku snajperskiego ognia rosyjskich zbrojnych formacji zginął kolejny ukraiński wojskowy" – dodał, cytowany przez agencję Ukrinform.

Do nasilenia walk w Donbasie doszło na początku br., w powiązaniu z rozmieszczeniem przez Rosję większych sił zarówno na anektowanym Krymie, jak i w pobliżu Ukrainy. Przykładowo, w okresie od stycznia do początku kwietnia 2021 roku śmierć poniosło 26 ukraińskich żołnierzy. 

W piątek rano czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że tego dnia we wrogim ostrzale został ranny kolejny ukraiński wojskowy. Od początku doby rebelianci pięć razy naruszyli zawieszenie broni.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję tzw. separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama