Reklama

Geopolityka

Ukraina: siły rządowe kontrolują część obwodów donieckiego i ługańskiego. Rosja wycofuje wojska

Fot. mil.gov.ua.
Fot. mil.gov.ua.

Siły ukraińskie „całkowicie” oczyściły z prorosyjskich bojowników znaczną część terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego. Sekretarz obrony USA poinformował natomiast o wycofaniu części rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą. 

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Ukrainy, południowa i wschodnia część obwodu donieckiego oraz północna część obwodu ługańskiego znajduje się pod pełną kontrolą sił rządowych. Pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy generał Michaiło Kowal miał stwierdzić przy tym, że w obwodach donieckim i ługańskim trwa „niewypowiedziana wojna” prowadzona przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko uzbrojonym separatystom.

Jak donosi agencja Reutera, generał Michaiło Kowal zadeklarował również, że do operacji antyterrorystycznej zaangażowano „całość sił i sprzętu”  ukraińskiej armii. W Doniecku miały miejsce także wewnętrzne walki wśród tzw. separatystów. Jednocześnie według doniesień agencyjnych ponad 30 ciał zabitych prorosyjskich bojowników zostało wywiezionych do Federacji Rosyjskiej, co można uznać za kolejny dowód na zaangażowanie sił zewnętrznych w walki na Ukrainie.

Rosja tymczasem wycofała znaczną część sił, rozmieszczonych dotąd w pobliżu granicy z Ukrainą. Według „Washington Post” sekretarz obrony USA Chuck Hagel miał nazwać „obiecującym” proces przemieszczenia rosyjskich wojsk z rejonów przygranicznych. Zgodnie z informacją przedstawiciela Pentagonu ujawnioną przez amerykański dziennik, w pobliżu granicy z Ukrainą pozostają jednak siły rosyjskie szacowane na „około siedem batalionów”.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Tomdal

    Bajki o Ukrainie to znak firmowy tego portalu. Opiszcie problemy z logistyką, wypłatami armii i Gwardii. Protesty rodziców, żon żołnierzy biorących udział w ATO pochodzących z Wołynia i w Kijowa. O buncie 51 brygady zmechanizowanej... I przestańcie pisać bajek o Wostoku tam tylko jeden oddział jest z Kaukazu a nie z całej Czeczenii. Za to kościec dowodzenia to GRU. Info dla admina: przestań cenzurować bo powoli w środowisku portal staje się śmieszny.

  2. Jacek

    Uwarunkowania taktyki odstraszania zmieniają się tak szybko, że nadal najważniejsza jest kompetencja bieżącej aktualizacji tych uwarunkowań. Jeśli chodzi o dobór i pozyskanie sprzętu neegocjowanie rozwiązań leasingowych może w niektórych przypadkach poprawić jakość rynku zbrojeniowego.

  3. sceptyk

    Strony konfliktu na Ukrainie muszą wyeliminować ze swoich szeregów chaotycznych morderców, gdyż to te osoby coraż silniej będą powiększać zaangażowanie w eskalację konfliktu zbrojnego, ze względu na strach przed karą po zawarciu końcowego porozumienia na temat systemu administracyjnego i współpracy politycznej (czy strony mają wogóle wizję takiej współpracy?)

Reklama