Reklama

Geopolityka

Ukraina: ruszyła stacja TV dla mieszkańców Donbasu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefami najważniejszych ukraińskich grup medialnych/ Fot. president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefami najważniejszych ukraińskich grup medialnych/ Fot. president.gov.ua

Na Ukrainie 1 marca zaczęła nadawać państwowa stacja telewizyjna Dim (Dom), przeznaczona dla mieszkańców niebędących pod kontrolą Kijowa terytoriów w Donbasie na wschodzie kraju. W poniedziałek ukraińskie ministerstwo kultury zorganizowało prezentację koncepcji kanału.

Podczas poniedziałkowej prezentacji Julia Ostrowska, p.o. generalnego dyrektora kanału UATV (na podstawie którego działa nowo utworzona stacja), podkreśliła, że na 54 proc. terytorium, które znajduje się poza kontrolą władz w Kijowie, nie ma dostępu do ukraińskich stacji telewizyjnych, a na 43 proc. - do ukraińskich stron internetowych.

Główny cel naszego kanału to przywrócenie politycznego, kulturalnego i społecznego życia Ukrainy do codzienności obywateli, którzy mieszkają na tymczasowo okupowanych terytoriach, pobudzenie poczucia jedności, "deokupacja" świadomości naszych obywateli

Julia Ostrowska, p.o. generalnego dyrektora kanału UATV

Na kanale będzie można oglądać seriale czy transmisje z wydarzeń sportowych, a w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie własnego programu informacyjnego i talk-show - wskazał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. Ostrowska dodała, że z badań socjologicznych wynika, iż "ludzie są już zmęczeni upolitycznionymi treściami i chcą oglądać na swoich ekranach coś bardziej komfortowego (...)". Treści mają być prezentowane zarówno po rosyjsku, jak i po ukraińsku.

Władze zapowiadają, że informacyjno-rozrywkowa stacja ma być dostępna na ok. 80 proc. opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenów Donbasu. W dalszej perspektywie również planowane jest nadawanie na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Na razie stacja nadaje w trybie testowym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Szach mat w jednym ruchu.

  Ostatnio niczym niesfornego psiaka zbeształem jednego z inteligentnych inaczej. Choć mam wrażenie,że w tym przypadku bardziej by pasowało nieinteligentny! Zainteresowanych zapraszam do wątku o mistralach. Mija kilka dni i co widzę! Kontynuacja dzieła jak gdyby nigdy nic! Szok i niedowierzanie. Myślę,że to najlepszy przykład na to co robi system totalitarny z jednostką. Do jakiego stopnia można kogoś ubezwłasnowolnić intelektualnie? Choć czy w tym przypadku mówimy o jakimś intelekcie?

 2. Niuniu

  Może zamiast patryjotycznych tele nowel i programów propagandowo rozrywkowych Ukraiński rząd z powrotem zacznie wypłacać emerytury mieszkańcom Donbasu? A tak z ciekawości się zapytam jak to jest z ukraińskim prawem które zakazuje działalności mediom w innym jęszyku niż ukraiński? Ta nowa telewizja będzie nadawała po ukraińsku? To kto w tym Donbasie będzię ją oglądał?

  1. Obrigado

   Sianiem dezinformacji jest pisanie o zakazie używania j. rosyjskiego na Ukrainie. Kto był tam wie, że większość mieszkańców Kijowa mówi na codzień po rosyjsku. Kto oglądał ukraińską telewizję też wie o większej tolerancji dla rozmówcy niż w polskich kanałach. Propagandę uprawiają separatyści ponieważ wpisują się trend rossijskiego miru gdzie nie ma informacji obiektywnej!!! To bardzo dobry krok.

  2. Rhotax

   Emerytury pobierać z Kijowa ? Zdrada ! Prawdziwy Patriota DNR czy ŁNR w życiu by się tak nie poniżył by od fasz...ów brać pieniądze . Ci co chcą brać emeryturki muszą poczekać jak sytuacja się wyklaruje jak w Osetii Płd . gdzie już po 11,5 roku od "wyzwolenia" przez bohaterskie siły FR i najmądrzejsze rządy z nadania Moskwy --jest tam Katastrofa Humanitarna -głód i bieda na maxa . Tak będzie i w Donbasie dajmy szansę ....a zapowiadali że lotnisko odbudują i to ładniejsze będzie ....na razie mogą sobie obietnicami polatać ...

  3. Dudley

   Może jak zaczyna płacić podatki do Ukraińskiej kasy, to dostaną też emerytury.

 3. Taka prawda !

  Tak długo jak będzie panować Giedrojićowski debilizm, zamiast Piłsudczykowsko -Dmowskiego polsko - centryzmu, nic się nie zmieni. Ludzie chyba do tej pory nie rozumieją o co chodziło zarówno w jednej, jak i w drugiej koncepcji. Większość osób ani nie czytało Piłsudskiego ani tym bardziej Dmowskiego. Teza jakoby Dmowski był prorosyjski, a Piłsudski antyrosyjski czy o zgrozo, pro ukraiński jest po prostu tak debilna, że trudno to w ogóle tłumaczyć. Obaj byli propolscy i nic więcej. Z tym niestety Polacy do tej pory mają problem. Z nacjonalizmem. Rządzi u nas jakieś karykaturalne połączenie liberalizmu czy raczej libertarianizmu z patriotyzmem. I to jest problem dla Polski, numer jeden. To połączenie zresztą występuje i na Wschodzie, na Ukrainie. To libertarianizm i dosłownie, sranie na własny naród, doprowadziło Ukrainę do upadku. Tak jak doprowadza Polskę. Można się śmiać z Rosjan, ale oni, kwestie państwa i władzy stawiają wyżej niż własne, prywatne dobro. U nas jest na odwrót. A nacjonalizm polega na stawianiu interesu narodu ponad własne dobro, jako jednostki. Po prostu, jeśli całemu narodowi, żyje się dobrze i mi, jako członkowi tegoż narodu, również żyje się dobrze. Wszystkie państwa, z Polską na czele mają z tym problem, choć Zachód przynajmniej miał to w przeszłości. Tak długo jak Polacy, Ukraińcy czy Rosjanie, będą stawiać interes własny, własnego tyłka niż interes kraju i narodu, wspólnoty, tak długo będzie u nas syf, kiła i mogiła. O tym właśnie pisali zarówno Dmowski jak i Piłsudski, a nie o tym, komu trzeba laskę robić czy Ukraińcom czy Rosjanom, a może Zachodowi czy innej żydowskiej kloace.

  1. Fanklub Daviena

   Ukrainę do upadku doprowadziło to, że 20% nacjonalistów ukraińskich z dawnych polskich terenów przegrywało wybory za wyborami, więc za pomocą krwawego zamachu stanu przy wsparciu zachodnich mocarstw postanowili zdobyć władzę nad 20% nieprozachodnich Ukraińców i 60% Rosjan zamieszkujących Ukrainę i przeorientować wg swojego widzimisie kurs całej Ukrainy. Trwale to się oczywiście nie uda, ale tymczasowo, terrorem, przy wsparciu zachodnich mocarstw, działa. Ale skończy się jak zawsze w przypadku władzy opartej o bagnety w biednym kraju bez ropy i gazu. Mały, strategicznie położony reżim Zachód mógłby finansować, ale Ukraińców jest za dużo dla biedniejącego Zachodu by Ukrainę utrzymywać. USA "myślało", że zagrabi w puczu Ukrainę a będzie ją utrzymywała... Rosja(!) zmuszona "nierozerwalnymi" więzami gospodarczymi oraz haracze nakładane na handel UE-Rosja. Tymczasem Nord Stream pozbawił haraczu a "nierozerwalne" więzy okazały się takie tylko dla Ukrainy... :)

  2. Rusjia hiundai i kija

   Dlaczego tak bardzo zawsze zależy ci na przedstawieniu wersji korzystnej dla Rosji? Jesteś jakimś rzecznikiem prasowym tego "pokojowego" kraju?

  3. Fanklub Daviena

   Dlaczego tak bardzo zawsze zależy ci na przedstawianiu antyrosyjskich kłamstw? Przecież trzymanie Polaków w Matriksie amerykańskich kłamstw szkodzi a nie pomaga Polsce!

 4. Paragraph23

  Proponuję puszczać pornole. Gwarantuję 100% popularność. Piszę to śmiertelnie poważnie. Jak zaczną emitować propagandową papkę z poziomem jak dla idiotów, to ta telewizja się nie przyjmie.

 5. eeee

  To pic na wode. Ukrainskie kanały w Donbasie normalnie mozna ogladac. TYle ze nikt tam po ukrainsku kanalow ogladac nie bedzdie skoro wiekszosc to rosjanie.

 6. Kot nr 398

  Trochę dziwne że nazwa jest po ukraińsku, podczas gdy bez trudu znalazłyby się słowa brzmiące tak samo po ukraińsku i rosyjsku. Projekt Ukraina się nie udał. Długi są ogromne, MFW odmawia dalszej współpracy...

 7. Fanklub Daviena

  I co nadaje mieszkańcom Donbasu? - "ten wczorajszy ostrzał z naszych haubic waszej szkoły i bloków mieszkalnych to było dla waszego dobra"? :)

  1. Davien

   No cz biorac pod uwage że to rosyjscy terrorysci wala z Gradów i haubic gdzie sie da to twoje kłamstwa juz nudne sie robia. Zmień gotowiec.

  2. FR technologiczne imperium

   Napisałeś już setki komentarzy a jeszcze nigdy krytycznego wobec Rosji natomiast zawsze krytyczne wobec przeciwników Rosji , zmieniaj chociaż nick bo robisz się mało wiarygodny .

Reklama