Reklama

Geopolityka

Ukraina: Rosja koncentruje wojsko przy granicy

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą – oświadczył we wtorek szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak na nadzwyczajnej sesji parlamentu, poświęconej zaostrzeniu się sytuacji w Donbasie na wschodzie kraju.

„Federacja Rosyjska kontynuuje agresywną politykę w stosunku do Ukrainy” – rozpoczął swoje wystąpienie generał. Poinformował, że według stanu na 30 marca wzdłuż granicy państwowej Ukrainy i na części terytorium kraju, niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie, stacjonuje 28 rosyjskich batalionowych grup. 

Jak dodał, siły znajdują się w rosyjskich obwodach briańskim, woroneskim i rostowskim oraz na terytorium zaanektowanego Krymu.

Chomczak powiedział, że w ostatnim czasie rosyjskie siły pod pozorem utrzymania gotowości bojowej i przygotowania do manewrów Zapad-2021 zwiększają swoją liczebność w pobliżu granicy z Ukrainą – na północy, wschodzie i południu.  Dodał, że ogółem oczekiwana jest koncentracja dodatkowych 25 batalionowych grup taktycznych.

– Stwarza to zagrożenie dla militarnego bezpieczeństwa państwa – ocenił generał.

Podczas posiedzenia deputowani przegłosowali oświadczenie, w którym wezwali Rosję do natychmiastowego zakończenia działań bojowych w Donbasie i przestrzegania zawieszenia broni.

Wezwano w nim też Rosję do wycofania „z Ukrainy swojej armii, najemników, formacji zbrojnych, którymi kieruje, które zaopatruje i finansuje”. Zaapelowano do międzynarodowej społeczności o zwiększenie nacisków na Moskwę.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła też projekt ustawy przewidujący możliwość powołania do służby rezerwistów w ciągu 24 godzin „w szczególnym okresie”, bez ogłoszenia mobilizacji.

W piątek o czym pisaliśmy na Defence24.pl w ostrzale w Donbasie zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a dwóch zostało rannych. To największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku. Od początku 2021 roku w Donbasie w walkach i w wybuchach zginęło 22 ukraińskich żołnierzy, a od wejścia w życie rozejmu – 26.  

PAP/Defence24

Reklama
Reklama

Komentarze