Reklama

Geopolityka

Ukraina: pięciu żołnierzy rannych w Donbasie

zdjęcie ilustracyjne, Fot.www.mil.gov.ua
zdjęcie ilustracyjne, Fot.www.mil.gov.ua

Pięciu żołnierzy ukraińskich zostało rannych w czwartek w Donbasie na wschodzie Ukrainy w ostrzałach ze strony wspieranych przez Rosję separatystów - podał w piątek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Ostrzelano m.in. dom w miejscowości Nowy Jork.

Jak poinformował sztab, minionej doby zarejestrowano osiem przypadków naruszenia zawieszenia broni ze strony separatystów. Do ostrzałów doszło w pobliżu takich miejscowości jak Nowoołeksandriwka, Szyrokyne czy Nowy Jork (Nju Jork - do niedawna Nowhorodske).

W okolicy Nowego Jorku siły przeciwnika otwierały ogień z systemów artyleryjskich 122 mm i moździerzy kalibru 120 i 82 mm.

Lokalne władze przekazały, że w ostrzale uszkodzony został dom mieszkalny i garaż. Nie ma informacji o rannych. Ostrzał po raz kolejny dowodzi, że "życie cywilnej ludności nie jest dla nich nic warte" - ocenił Pawło Kyryłenko, stojący na czele Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej.

W wyniku wrogich ostrzałów trzech ukraińskich wojskowych zostało rannych, a dwóch doznało urazów bojowych. Stan jednego z żołnierzy jest oceniany jako ciężki.

Ukraińskie siły odpowiedziały ogniem na ostrzały przeciwnika. W obwodzie ługańskim zarejestrowano też w czwartek przelot przez linię rozgraniczenia bezzałogowego statku powietrznego.

Od początku bieżącej doby odnotowano jeden przypadek naruszenia rozejmu i jeden przelot drona.

W Donbasie od prawie roku obowiązuje porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak łamany.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/operacja-ukraina/
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze