Reklama

Geopolityka

Turcja zablokuje Bosfor dla okrętów NATO?

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Turcja może zablokować jednostkom NATO dostęp do Morza Czarnego. Za trzy dni cieśninę Bosfor osiągnie amerykańska fregata należąca do amerykańskiej 6. Floty. Natomiast lotniskowiec USS George HW Bush zacumował u wejścia do greckiego portu w Pireusie. Prawdopodobnie ma on zaznaczyć obecność USA w regionie. 

Powołując się na serwis Voice of Russia tureckie media donoszą iż kraj ten może zablokować cieśninę Bosfor dla okrętów NATO. Na przykład dla amerykańskiej korwety która ma dotrzeć do wejścia na Morze Czarne siódmego marca. Ma to być efekt działań delegacji wysokiego szczebla chińskich dyplomatów którzy przybyli do Ankary. 

Zgodnie z konwencją z Montreux okręty wojenne muszę zgłosić zamiar przepłynięcia Bosforu co najmniej 8 do 15 dni wcześniej i ściśle określony jest ich tonaż oraz czas przebywania na Morzu Czarnym. Ograniczenia w znacznie mniejszym stopniu dotyczą państw położonych nad tym akwenem i posiadających czarnomorskie floty wojenne, takich jak Rumunia, Ukraina czy Rosja. 

Chiny zapowiadają też wetowanie wszelkich uchwał Rady Bezpieczeństwa ONZ mających na celu ukaranie Rosji za działania na Krymie. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie zwołano na wniosek Wielkiej Brytanii.

Tymczasem Amerykanie wysłali w rejon północno-wschodniego Morza Śródziemnego lotniskowiec USS George H.W. Bush. Okręt zakotwiczył obecnie na wysokości Pireusu w Grecji. Jednostka raczej nie wejdzie na Morze Czarne, gdyż jest to zbyt mały akwen dla jednostek tego typu. Natomiast cały region znajduje się obecnie w zasięgu samolotów pokładowych. 

Na Morzu Czarnym znajduje się tylko jednak jednostka US Navy. Jest to pechowa korweta  USS Taylor, która przechodzi w tureckim porcie Samsun naprawy po tym jak weszła na mieliznę. Okręt ten operował w tym rejonie podczas olimpiady w Soczi.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. taki ja

  onz powinni już dawno rozwiązać albo zlikwidować prawo weta , powinna obowiązywać prawo większości 70 % za a co do kar to państwa powinny dogadywać sie indywidualnie i mieć wyjechane na resztę

 2. jakobs66

  ...zamiast bić pianę ,uchylcie rąbka tajemnicy.

 3. SF

  China struck a deal to lease 11,580 square miles of Ukranian land over the next 50 years to feed its ballooning population. The land is roughly the size of Belgium and amounts to 5% percent of Ukraine’s total land and 9% of its total farmland. Mostly, China is acquiring additional farmland to have secure sources of food for its ballooning population. China wants to prevent future food shortages and protect itself from price fluctuations from importing food across the world. As part of the deal, China’s Export-Import bank has given Ukraine a $3 billion loan for agricultural development. Ukraine will also receive seeds and equipment in exchange for crops and pigs raised in the eastern region of Dnipropetrovsk, to be sold at preferential rates to two Chinese state-owned grain firms. China also plans to give Ukraine a fertilizer plant, which would probably be helpful as the Ukraine currently imports about $1 billion in fertilizer annually. China says it will help build a highway in Ukraine’s Autonomous Republic of Crimea and a bridge across the Strait of Kerch, a transport and industrial hub for the country.

 4. Artwi

  A TVN24 podawał, że Chiny sprzeciwiają się rosyjskim działaniom na Ukrainie! Ta stacja zawstydza Radio Erewań! :-)))))))

  1. Eagle

   Noobie, bo takie było pierwsze oświadczenie Chin. Z którego szybko się wycofali, po tym jak zapewne ruscy uświadomili im, że to analgoiczna sytuacja do tej, w której są Chiny z "ich" wysepkami.

  2. Anonimowo z Galii

   Ty to wiesz, ja to wiem, ale miliony ludzi borykających się z prozą życia, takie wiadomości traktuje wybiórczo i bezkrytycznie, wierząc w misję informacyjną i obiektywny profesjonalizm dziennikarzy...i to jest target takich mediów! Smutne jest to, że nie chodzi tylko o TVN24, ale także TVP, 1 i 3 program polskiego radia,Tok FM, Rzeczpospolitą, tradycyjnie Wyborczą...mógłbym tak długo. Zabawne, że amerykańskie CNN i FOX news są bardziej wyważone! Ile osób zna angielski, niemiecki, rosyjski i ma czas i ochotę weryfikować PAPkę informacyjną??? Zarówno Rosjanie, jak i Zachodnie media prowadzą kampanię propagandową, ale akcent w polskojęzycznych mediach jest wyraźnie przesunięty w jedną stronę, co już z dziennikarstwem ma niewiele wspólnego.

  3. maczer

   To było poniedziałkowe stanowisko i z tego bym się akurat na miejscu Rosji nie cieszył. Tak jak oni się rządzą na Krymie, tak za chwilę Chiny mogą się porządzić na Syberii. Ale wtedy nikt nie zapłacze nad matuszka rossija...

 5. bzz

  Turcja od ponad 60 lat należy do NATO, więc nie zablokuje sojusznikom drogi. Chiny są w pakcie wraz z rosją więc stoją po drugiej stronie barykady, ich słowa nie mają znaczenia.

  1. qwerty

   Turcja zrobi co chce, bo to normalne państwo. Tylko taki lizus jak Polska pewnie by ustąpiła.

Reklama