Geopolityka

Turcja nałoży sankcje na USA?

Dostawa pierwszych komponentów systemu S-400 / Fot. msb.gov.tr
Dostawa pierwszych komponentów systemu S-400 / Fot. msb.gov.tr

Turcja odpowie działaniami odwetowymi, jeśli USA nałożą na nią sankcje w związku z zakupieniem przez Ankarę rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Mevlut Cavusoglu. Sankcje byłyby nie do przyjęcia - dodał.

W wywiadzie dla nadawcy TGRT Haber szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że prezydent USA Donald Trump nie chce nakładać retorsji wobec Ankary. Jak dodał, nie spodziewa się, by amerykańska administracja zdecydowała się na taki krok.

W zeszłym tygodniu Biały Dom oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich myśliwców F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Dzień później Trump powiedział, że jego kraj obecnie nie bierze obecnie pod uwagę nałożenia sankcji na Turcję za zakup tego sprzętu. MSZ w Ankarze oświadczyło w reakcji, że decyzja ws. F-35 nie ma uzasadnienia i jest błędem, który może negatywnie wpłynąć na relacje między oboma krajami. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że rosyjski system obrony powietrznej będzie wdrożony w 2020 roku. Jego pierwsze elementy dostarczono 12 lipca.

Turcja wytwarza 937 części dla F-35, w tym 400 takich, których jest wyłącznym producentem. Po wyłączeniu Ankary z programu USA będą musiały znaleźć innego dostawcę. Według Pentagonu wykluczenie Turcji z łańcucha dostaw dla F-35 będzie kosztowało od 500 do 600 mln dolarów.

Pentagon ostrzegał wcześniej, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO operujących w tym regionie i dał Ankarze czas do 31 lipca na wycofanie się z zakupu S-400. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego.

pap/defence24

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. red is bed

  Turcja nalozy sankcje, badzmy powazni kraj ktory jedzie w 90% na amerykansko-europejskich kredytach, kraj w ktorym inflacja siega 40%, kraj w ktorym utrzymuje sie duzy deficyt na rachunku obrotow bierzacych, w uproszczeniuu oznacza to, ze kraj musi pozyczac zarganiczna walute zeby sfinansowac swoj import roznych towarow i surowcow, kraj w ktorym wystarczy jeden wpis Donalda Trumpa na tt, a turecka waluta spada jak Golota po nokaucie, a podnosi sie tak dlugo jak Artur Szpilka w ostatniej walce itd, itd, itd .

 2. Olo

  Rozumiem że greckie radary od s300 są ślepe, tak samo jak te od s400 z Kaliningradu czy Rosji pribałtickiej.

  1. Kiks

   Nic nie rozumiesz. W tym problem.

 3. Davien

  Dobre, a niby jakie to sankcje moze Tucja nałożyć na USA??

  1. i tyle

   Widocznie może...

  2. M

   Turcja wstrzyma eksport daktyli lol

  3. Marek1

   Z baz wywalą, a to w zasadzie załatwi cała południową flankę Paktu wraz z połową BW. To jednak nie byle co ...