Reklama

Geopolityka

Turcja blokuje w NATO nowe plany obrony dla Europy Wschodniej?

Rosyjscy i tureccy żołnierze w czasie wspólnego patrolu na autostradzie M4 w prowincji Idlib. Fot. MO Turcji
Rosyjscy i tureccy żołnierze w czasie wspólnego patrolu na autostradzie M4 w prowincji Idlib. Fot. MO Turcji

Turcja blokuje w NATO wdrażanie nowych planów obrony dla Europy Wschodniej — poinformowała w poniedziałek rano niemiecka agencja prasowa dpa.

W zamian za zmianę swojego stanowiska Turcja domaga się od Sojuszu Północnoatlantyckiego większego wsparcia jej interesów.

Według niemieckiej agencji chodzi głównie o oficjalne uznanie przez NATO kurdyjskich ugrupowań PYD i YPG za organizacje terrorystyczne, na co nie zgadzają się jednak niektórzy członkowie Sojuszu.

Tureckie władze traktują Partię Unii Demokratycznej (PYD), główne ugrupowanie syryjskich Kurdów, oraz kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) jako powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (17)

 1. Turecki

  Co dokładnie Turcja blokuje? Dywizja amerykanów w Poznaniu Trump nie da NATO juz ani dolara Co widac po niemczech

  1. Davien

   Turewcki skończ wypisywać brednie na skalę Milutkiego.

 2. lolik

  karaluchy jak zwykle swoje. takie negatywne cos wroci do nich zapewniam.

  1. Milutki

   A gdy Niemcy i Francja były przeciwne zwiększaniu obecności wojsk NATO w Polsce to też były karaluchami ?

  2. wert

   nie były tylko są przecież. Fragment aktu stanowiącego: "NATO podkreśla, że w obecnych i dających się przewidzieć warunkach bezpieczeństwa Sojusz będzie realizował swoją misję kolektywnego bezpieczeństwa i inne zadania raczej poprzez zapewnienie niezbędnej kompatybilności operacyjnej, integracji i możliwości wzmocnienia niż przez zwiększanie liczebności sił zbrojnych stacjonujących permanentnie", "W tym kontekście wzmocnienie może mieć w razie potrzeby miejsce w przypadku konieczności obrony przed groźbą agresji" Co sią zmieniło: W 1999 roku Rosja zgodziła się wycofać wszystkie swoje oddziały i uzbrojenie z Mołdowy do końca 2002 roku. Dziś 2.000 rosyjskich żołnierzy wciąż stacjonuje w secesjonistycznym regionie Zadniestrza. • W 2001 roku amerykański Departament Stanu wyraził obawy związane z możliwością rozmieszczenia przez Moskwę taktycznej broni jądrowej w Kaliningradzie. Od tego czasu systematycznie powtarzają się oskarżenia, że Rosja rozmieściła tam taki arsenał. • W 2006 roku Rosja czasowo odcięła dostawy gazu ziemnego na Ukrainę, co ograniczyło także przesył gazu do sojuszników z NATO. • W 2007 roku Rosja stała za cyber-atakiem wymierzonym w Estonię, w odwecie za usunięcie z Tallina pomnika wojennego z czasów sowieckich. • W 2007 roku Artur Czilingarow, deputowany zatknął rosyjską flagę w dnie morskim. Później powiedział: „Arktyka jest rosyjska. Musimy udowodnić, że Biegun Północny jest przedłużeniem terytorium Rosji”. • W 2008 roku Rosja zaatakowała Gruzję, podchodząc na kilka kilometrów do jej stolicy. Dziś Rosja wciąż okupuje 20 procent terytorium Gruzji i łamie porozumienie o zawieszeniu broni z 2008 roku. • W 2010 roku Rosja zaczęła modernizować i zwiększać liczbę żołnierzy i uzbrojenia w swojej bazie w Giumri w Armenii, która graniczy z będącą członkiem NATO Turcją. Dziś szacuje się, że w Armenii stacjonuje 5.000 rosyjskich żołnierzy, wspieranych przez dziesiątki myśliwców i helikopterów bojowych. • W 2013 roku dwa rosyjskie bombowce i cztery myśliwce wystartowały z St. Petersburga i przeprowadziły pozorowany atak nuklearny na dwa cele w Szwecji. • W 2014 roku Rosja nielegalnie zaanektowała Krym i zaatakowała część ukraińskiego Donbasu. Moskwa nadal wspiera separatystów, zapewniając im sprzęt, przeszkolenie i pomoc rosyjskich ekspertów wojskowych. • W 2014 roku Departament Stanu po raz pierwszy oficjalnie oskarżył Rosję o pogwałcenie Traktatu o Siłach Nuklearnych Średniego Zasięgu z 1987 roku, choć Moskwa rozpoczęła próby z zakazanymi pociskami w 2008 roku. • W 2015 roku Rosja zaczęła otaczać będącą członkiem NATO Turcję wysyłając tysiące żołnierzy do Syrii, wzmacniając Flotę Czarnomorską i zwiększając liczbę rosyjskich oddziałów w Armenii. Rosja narusza również turecką przestrzeń powietrzną.

  3. dim

   W porządku, ale w kwestii Gruzji i Armenii wyrażam opinie przeciwne. Co do Armenii - ostatnio wypłynęły przecież nawet plany tureckiej inwazji na Armenię (i Grecję). Co do Gruzji - na niespokojne kałasznikowy odpowiedzieli eskalacją z BM-21 na miasto, a potem atakiem, więc nie rozumiem czemu dziwisz się reakcji Rosjan. Nie twierdzę, że Rosja jest bez winy, ale i przemilczanie co zrobiła Gruzja byłby to czysty oszołomizm.

 3. Zbigniew

  NATO powinno zakończyć grę pozorów i chowanie głowy w piasek, lepsza jest jasna i jednoznaczna sytuacja. Musimy uznać że Turcja nie jest lojalnym, godnym zaufania sojusznikiem, i to trzeba przyjąć w planach NATO.

  1. Na jakiej podstawie tak sądzisz? Jakiś konkret lub przykład? Może czas zakończyć grę pozorów i liznąć trochę wiedzy

  2. dim

   Przykładowo (konkret), w samym tylko dniu podpisania "Układu pod Akropolem", gdy to m.in. Polska przyjmowana była do Unii Europejskiej, nastąpiło bodaj 76 głębokich naruszeń przestrzeni powietrzenej Grecji przez tureckie samoloty, wielokrotnych i demonstracyjnie w różnych miejscach, dokonanych przez 16 uzbrojonych, tureckich F-16. I tak co kilka dni. A dodaj także te akcje z wpychaniem na siłę Azjatów do Europy, przez unijne granice. Dodaj ostatni układ z rządem w Trypolisie, jednoznacznie gwałcący istniejące granice europejskie. - Mało ? A jak zareagowałbyś, gdyby tak Rosja z Niemcami podpisały wspólną granicę morską, od Kołobrzegu do brzegów Szwecji ? Przy tym gdyby Rosja codziennie prawie dokonywała dziesiątków naruszeń, uzbrojonymi samolotami nad Polskę ? A Rosyjskie fregaty wchodziły od tak sobie, niezapraszane, demonstracyjnie, na pół godziny, do polskich portów ? A Rosja szmuglowała, nawet już całkiem jawnie przeganiając przez polskie granice, miliony Azjatów ? - Pytanie główne: Czy widziałbyś taką Rosję, jako członka NATO ?

 4. tagore

  Czas na wykopanie tureckich wojsk okupacyjnych z Cypru i znalezienie pretekstu do wyproszenia Turcji z NATO. Niech na własny rachunek mieszają na Bliskim Wschodzie starając się przechytrzyć Moskwę.

  1. Wawiak

   Jedno słowo, dla którego tego nie zrobią: Bosfor. Nie to, że mi się to podoba, ale moim zdaniem to jest główny (choć nie jedyny) powód obecności Turcji w NATO.

  2. Milutki

   Turcja Na Cyprze broni Turków cypryjskich przed wysiedleniem i eksterminacją. Turcja przyjmowała Polskę do NATO i zdanie Turcji jest ważną opinią z którą Polska musi się liczyć

  3. Davien

   Wawiak, status Bosforu reguluje traktat z Montreaux z lat 20-stych i nie przewiduje on żadnych wyjatków dla państw NATO.

 5. ktos

  Ciekawe co by bylo gdyby Europa w trosce o obywateli zabronila wyjazdow wakacyjnych do Turcji? W koncu nie mozna wysylac obywateli do krajow gdzie biegaja bandy terrorystow i to na tyle poteznych ze kraj az musi prrosic NATO o pomoc.

 6. ktos

  Turcja moglaby zrozumiec ze NATO sluzy do obrony slojusznikow przez agresja innych panstw a nie do walk z partyzantami.

 7. Milutki

  YPG jest organizacją ocalanowych komunistów powstałą po delegalizacji PKK w Syrii, YPG jest odnogą PKK w Syrii. YPG zyskała miano głównej organizacji kurdyjskiej bo terroryzmem zmusili inne organizacje do usunięcia się z Syrii. Niektóre państwa NATO wspierają YPG bo jest to organizacja najbardziej wobec nich slużalcza i gotowa do rerealizacji ich interesów. Turcja słusznie walczy z tymi terrorystami którzy zagrażają zarówno Turcji jak Syrii. Turcja domaga się od NATO wypełniania startowego obowiązku tej organizacji

  1. Milutki

   Turcja domaga się wypełniania przez NATO statutowej funkcji do jakiej NATO zostało powołane czyli do kolektywnej obrony

  2. Davien

   Milutki Turcja jest w NATO jeszcze tylko z jednego powodu: Ze traktat NATO nei przewiduje wywalenia na zbity... kogos takiego jak ona. Nie podoba wam się w NATO to poszli w diabły.

  3. y

   A przed kim to Turcja się broni? Kto zaatakował jej terytorium? Kto jest agresorem? Zanim zaczniesz pisać głupoty przeczytaj sobie traktat, szczególnie słynny artykuł 5!

 8. Szept

  Jak by te wszystkie płacze i krzyki podsumować. Drodze grafomani skoro WY stawianie interes USA przed interesem Polski to wam się wydaje że Turcy też tak będą robili. A tu taki suprajsik, Turcja walczy o interes Turcji, dziwni nie? Poprzyjmy Turcję to może i ona nas poprze w naszych interesach, jak na razie Polska jest raczej niezbyt przychylnie nastawiona do Tureckich inicjatyw. Ba w mediach dominuje wrogie podejście, a potem wszyscy są zdziwieni jak stonka po oprysku. Pozdrawiam.

 9. Marek1

  Ot i macie przygłupie miłośniki tureckiego "padyszacha" jego przyjaźń do Polski. Kolejny raz zresztą Turcja stawia veto w sprawie wschodniej flanki Paktu.

  1. Milutki

   Niemcy i Francja przez lata była przeciwna zwiększaniu obecności wojsk NATO w Polsce i Polska przyjmowała to z pokorą. Teraz jeno z państw rdzenia NATO czyli Turcja ma swoje obiekcje i Polska musi to uszanować

 10. Niuniu

  Turcja uważa, że tak jak My też jest zagrożona. I, że Jej też należy się wsparcie ze strony NATO. Dostanie Polska jak dostanie Turcja. Normalka w przepychaniu się do żłobu.

  1. Niuniu, Rosja domaga się pomocy od NATO?? To coś nowego

  2. Gojan

   Turcja oczekuje od NATO poparcia jej w konflikcie wewnętrznym z Kurdami, a to nie może być rolą NATO. Zwłaszcza przy dzisiejszym wyczuleniu Zachodu na prawa mniejszości narodowych, czy się to komuś podoba, czy nie.

  3. Milutki

   Wcześniej państwom NATO nie przeszkadzało aby uznać PKK za organizacje terrorystyczną, to samo mogą zrobić teraz z syryjską odnogą tej organizacji . Państwa NATO niech się zajmą swoimi mniejszosciami.

 11. Meska

  Ostatnio pisałem to i napisze jeszcze raz. Turcja w NATO to mało śmieszny żart i odbija się to powoli czkawką. Nie warto robić interesów z muzułmanami.

  1. Milutki

   Turcja jest s radzeniu NATO, praktycznie od samego początku sojuszu, czego nie da się powiedzieć o państwach Europy środkowej.

  2. Marek1

   No i najwyższy czas, by was szkodników wywalić z Paktu na zbity pysk.

  3. Davien

   Niestety się nei da, z NATO nie mozna nikogo wywalic a sami jak widac odejść nie chca.

 12. dim

  Uwaga: NORDIC MONITOR, jest w internecie: Turkey has a plan for the invasion of Greece, secret documents reveal, June 15, 2020 Abdullah Bozkurt ------------- Ależ jasne, że Turcja wolałaby się dogadać z Rosją o wzajemną tolerancję napaści na kraje ościenne, niż z NATO, w sprawie ich obrony !

  1. Milutki

   Grecy albo inni sympatyzujacy z Haftarem rozpowszechniają teraz fake newsy aby powstrzymać sukcesy strony wspieranej przez Turcję w Libii. Zresztą to Grecy ostatnio grozili Turcji konfrontacją militarną

  2. dim

   Szkoda, że Redakcja nie przepuszcza linków. Właśnie oglądałem wideo, nakręcone 2 dni temu, na morskiej granicy turecko greckiej. Ponton wypełniony nielegalnymi imigrantami eskortowany był do granicy przez trzy, nie przez jedną, a trzy tureckie patrolówki SG. Po czym zatrzymali się przed granicą, Turecka SG nie odpowiadała na wezwania centrum operacyjnego Frontex'u, a po zapadnięciu zmroku ponton przepłynął na grecką stroną cieśniny. Otóż zgodnie z europejskim prawem, ci tureccy strażnicy oraz ich dowódcy winni znaleźć się we więzieniu.

  3. Mikroszkop

   Co wcale nie nie przesądza że Turcja takiego planu nie ma. Biorąc pod uwagę wszystkie incydenty z użyciem samolotów i statków to wręcz wskazane by było taki plan ataku mieć. Obrony również.

 13. Zbigniew

  Każdy Polak mający w pamięci naszą polską drogę do niepodległości suwerennego państwa musi rozumieć walkę Kurdów o uzyskanie suwerennej państwowości. Kurdowie zasługują na niepodległość wbrew Turcji.

  1. Wojciech B

   Czy wymordowanie 1,5 mln Ormian jest częścią tej drogi do niepodległości?

  2. Milutki

   Kurdowie nigdy nie mieli swojego państwa i nie zabiegami o to. Polska gdy walczyła o niepodległość miała za sobą 800 lat państwowości. Państwo kurdyjskie to kolonialna fanaberia XX wieku

  3. tagore

   Mieli dostać swoje Państwo w ramach traktatu z Trianon, Turcy świetnie to rozegrali wciągając ich do rzezi Ormian i dokonując ich masakry w Nowruz trochę później.

 14. Davien

  Jednak szkoda ze przepisy NATO nie pozwalaja na wykopanie kogos takeigo jak Turcja.

  1. Davien

   Fifik, to wy pialiscie jak koguty jaka to ta Turcja cudowna bo kupuje S-400, ze zaraz kupi Su-35/57 a potem ...

  2. toż to bobry w Montanie są bystrzejsze

   Nie bądź większym patafianem niż do tej pory. Ponoć S-400 od którego wg. pewnego wiadomego trolla Turcja odskoczyła jak "od kaktusa" znowu jest w grze i kolejne baterię mogą pojechać do Turcji już niebawem

 15. NAVY

  ...jeżeli to prawda,to ładnego sojusznika mamy ! A my co NA-TO ? Jak zwykle głowa w piasek...

 16. mordimer

  w czym kłopot - zamknąć turystykę z krajów NATO do Turcji... szybciutko spokornieją...

 17. pit

  Ta, a co 3 polski turysta wyjeżdżający na wakacje za granice wybiera Turcję... Brawo

Reklama