Reklama

Geopolityka

Trump: nadzieje na dialog z Moskwą; Chiny: zgoda na wizytę amerykańskiego lotniskowca w Wietnamie

Fot. Donald J. Trump, Twitter
Fot. Donald J. Trump, Twitter

Trump: nadzieje na dialog z Moskwą

W piątek rosyjska agencja TASS zacytowała wypowiedź amerykańskiego prezydenta, w której wyraża nadzieję na dialog z Moskwa.

Obecnie Trump przebywa w Davos, gdzie odbywa się szczyt ekonomiczny. Wcześniej amerykański prezydent odbył spotkanie z brytyjską premier Theresą May. Trump zapowiedział, że w drugiej połowie roku odbędzie podróż do Wielkiej Brytanii.


Chiny: zgoda na wizytę amerykańskiego lotniskowca w Wietnamie

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformowała, że Pekin nie sprzeciwia się wizycie amerykańskiego lotniskowca w wietnamskim porcie „tak długo jak służy to regionalnemu pokojowi i stabilizacji”. Chodzi o przypłynięcie amerykańskiego okrętu do portu w Danang

Wietnam należy do jednego z państw zaniepokojonych rozszerzaniem chińskich wpływów terytorialnych w regionie oraz roszczeniami terytorialnymi wysuwanymi m.in. wobec Wietnamu. Przeciwwagą dla Pekinu mają być bliskie relacje z Waszyngtonem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. sin

    Jestem zdziwiony wypowiedzią chińskiego rzecznika MSZ o braku sprzeciwu...??.. O ile wiem Wietnam jest suwerennym państwem i ma wnosić o wyrażenie zgody przez Chiny w tej materii.???

    1. fdfd

      Wietnam i Chiny są nadal państwami komunistycznymi jeśli chodzi o władzę, przedstawiciele Wietnamu odwiedzają bardzo często Pekin i częściowo liczą się z ich zdaniem.

Reklama