Reklama

Geopolityka

Telefoniczna rozmowa ministrów spraw zagranicznych Polski i Azerbejdżanu

Minister Zbigniew Rau / Fot. MSZ
Minister Zbigniew Rau / Fot. MSZ

W czwartek odbyła się rozmowa polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhunem Bayramovem. Ministrowie rozmawiając przez telefon zajmowali się współpracą międzypaństwową. Została też poruszona kwestia wojny w Górskim Karabachu.

Stan relacji dwustronnych i współpracy gospodarczej oraz kwestia konfliktu o Górski Karabach były tematami rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefem MSZ Azerbejdżanu Jeyhunem Bayramovem poinformował w czwartek na Twitterze polski MSZ.

We wrześniu Baku podjęło próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, de iure będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX w. kontrolowanym przez Ormian. Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni.

Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego

W Armenii trwają obecnie protesty opozycji, która domaga się ustąpienia premiera Nikola Paszyniana. Opozycja obwinia Paszyniana za porażkę w czasie konfliktu zbrojnego z Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. W środę w Erywaniu w ramach protestów kilkaset osób blokowało budynek parlamentu, tysiące przeszły ulicami miasta.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama