Reklama

Geopolityka

Szwecja wycofuje się z Afganistanu

Żołnierze sił zbrojnych Szwecji zostaną wycofani z Afganistanu do końca maja. Na zdjęciu pojazdy należące do szwedzkiego kontyngentu działającego w ramach NATO ISAF. Fot. PO1 Burton Eichen/ISAF Regional Command North/US DoD.
Żołnierze sił zbrojnych Szwecji zostaną wycofani z Afganistanu do końca maja. Na zdjęciu pojazdy należące do szwedzkiego kontyngentu działającego w ramach NATO ISAF. Fot. PO1 Burton Eichen/ISAF Regional Command North/US DoD.

Siły zbrojne Szwecji przygotowują się do wycofania swojego kontyngentu z Afganistanu, działającego w ramach misji NATO ISAF.

Jak podaje Sveriges Radio, w miejscu stacjonowania Task Force Northern Lights opuszczono flagę Szwecji, co symbolizuje wycofanie szwedzkiego kontyngentu z Afganistanu. Podczas ceremonii obecna była minister obrony Szwecji Karin Enström. W jej opinii szwedzka obecność w Afganistanie była „kluczowa dla budowania stabilności i bezpieczeństwa” w regionie.

Szwecja brała udział w działaniach w ramach misji ISAF od 2002 roku. W 2006 roku Szwedzi objęli dowodzenie zespołem PRT w Mazar-i-Szarif, prowadzącym działania na obszarze czterech prowincji na północy Afganistanu. Szwedzka grupa zadaniowa Task Force Northern Lights stacjonuje w bazie położonej w pobliżu Mazar-i-Szarif. W jej szeregach znajdują się także żołnierze sił zbrojnych Finlandii.

Przewiduje się, że szwedzcy żołnierze wrócą do kraju do końca maja bieżącego roku, a miesiąc później baza grupy Northern Lights zostanie przekazana siłom afgańskim. Od 2015 roku w Afganistanie będzie obecnych około 50 żołnierzy szwedzkiej armii, pełniących role instruktorów i doradców dla afgańskich sił bezpieczeństwa.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Franek Dolas

    Teraz instruktorzy beda szkolili szwedzkich rekrutow, bo nagle okazalo sie ze potencjalny przeciwnik ma stali pod dostatkiem i nie bedzie dilu ze Szwecja, jak za Hitlera. Przypomnijmy ze to Szwed nie wytrzymal zdrowotnie u separatystow w Slowiansku. Proponuje przejsc na diete i brac czynny udzial w cwiczeniach na polncy Norwegii. W koncu Polacy Szwecji nie obronia, ale bogaci Norwedzy i Finowie moga pomoc Szwecji jak za starych, dobrych czasow potopu szwedzkiego i wojen z carska Rosja. W Iraku Polska nie zrobila dilu, w Afganistanie rowniez, to moze chociaz Polska odniesie sukces przy wlasnych granicach. Polska ma duza szanse wplynac na sytuacje w krajach nadbaltyckich, Bialorusi, Ukrainie. Byc moze posrednio na Slowacji i w Czechach. Tylko musimy najpierw zrobic porzadek w Polsce, zeby budowac Polske a nie ja niszczyc prywata, korupcja i niszczeniem ludzi!!! No i oczywiscie nie zapominajmy o zachodniej granicy, bo Niemcy nie spia, jak na razie robia w Polsce co chca i niezle im to wychodzi. Ciekawe kiedy zrozumia, ze w ich interesie lezy zeby Polska byla silna gospodarczo, kulturowo i militarnie!

Reklama