Reklama

Geopolityka

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Turcji w Polsce

Szef tureckiej RBN, Muammer Turker (po lewej) przebywa w Polsce z trzydniową wizytą na zaproszenie ministra S. Kozieja - fot. BBN.
Szef tureckiej RBN, Muammer Turker (po lewej) przebywa w Polsce z trzydniową wizytą na zaproszenie ministra S. Kozieja - fot. BBN.

1 października br. od spotkania z szefem BBN-u S. Koziejem rozpoczęła się wizyta sekretarza generalnego Rady Bezpieczeństwa Narodowego Turcji, Muammera Türkera w Polsce.Turecki gość przybył do Polski na zaproszenie ministra Kozieja. Głównymi tematami w BBN-ie była problematyka bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu, Morza Czarnego i Kaukazu Południowego. W tym kontekście strony wymieniły również uwagi nt. współpracy w ramach NATO i walki z międzynarodowym terroryzmem, który wg ministra Kozieja to obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Według ministra S. Kozieja, należy uważnie wsłuchiwać się w głos Turcji m.in. ze względu na jej położenie geopolityczne, rolę w regionie, członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz wieloletnie doświadczenia w zwalczaniu terroryzmu.

W czasie trzydniowego pobytu w Polsce turecki gość spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i ministrem spraw wewnętrznych Jackiem Cichockim.

Rozmowy w siedzibie BBN zostały przeprowadzone w ramach podpisanego 24 listopada 2011 r. w Ankarze Protokołu o współpracy między polskim BBN-em i turecką Radą Bezpieczeństwa Narodowego stanowiącego podstawę dialogu.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama