Reklama

Geopolityka

Syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski atak?

Fot. Siły Obrony Izraela
Fot. Siły Obrony Izraela

Obrona przeciwlotnicza Syrii odparła w środę nad ranem izraelski atak na kilka rejonów północno-zachodniej części kraju, w tym na portowe miasto Latakia – poinformowały oficjalne syryjskie media.

Według telewizji "Al-Ihbarija", w Latakii co najmniej jedna osoba poniosła śmierć a sześć, w tym matka z dzieckiem, zostało rannych. Atakowany był m.in. skład wyrobów z plastiku.

Z kolei agencja prasowa SANA informowała o atakach na miasto Hifa, położone na wschód od Latakii oraz Misjaf w prowincji Hama.

Strona izraelska nie potwierdziła dotychczas do tych informacji. 

Według źródeł w zachodnich służbach wywiadowczych Izrael nasilił w ostatnich miesiącach ataki na powiązane z Iranem cele w Syrii, głównie na militarne ośrodki badawcze i konwoje wojskowe przewożące rakiety z Libanu do Syrii.

Wspierane przez Iran milicje, w tym libański Hezbollah, kontrolują znaczne obszary we wschodniej, południowej i północno-zachodniej Syrii. Izrael wielokrotnie deklarował, że dąży do likwidacji obecności militarnej Teheranu w Syrii. 

Informacje o odparciu ataku należy traktować z pewną rezerwą. Skuteczność syryjskiej obrony powietrznej jest bowiem ograniczona, być może zestrzelono jedynie część z środków uderzeniowych (np. pocisków powietrze-ziemia). Syryjski rząd nie informuje też o podstawowych celach izraelskich ataków (prawdopodobnie były to instalacje wojskowe rządu Syrii lub Hezbollahu).

PAP/Defence24

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama