Reklama

Geopolityka

Syria: porozumienie USA - Rosja. Rozejm od 27 lutego

Fot. US MoD
Fot. US MoD

Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewiduje, że zawieszenie broni w Syrii zacznie obowiązywać 27 lutego; wyłączone z niego będą ugrupowania Daesh i Front al-Nusra - poinformowały zachodnie źródła dyplomatyczne. 

Źródła te podały, że obie strony uzgodniły warunki - jak to ujęto - "zaprzestania wrogich działań". Z rozejmu wyłączone będą ataki na siły Daesh i Frontu al-Nusra, lokalnego odgałęzienia Al-Kaidy.

Także zbliżona do syryjskiej opozycji telewizja Orient TV przywołała słowa przewodniczącego części opozycji, byłego premiera Syrii Riada Hidżaba o wstępnym porozumieniu w sprawie tymczasowego rozejmu w Syrii, "na podstawie międzynarodowych gwarancji".

Hidżab stoi na czele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), który w poniedziałek spotkał się w Arabii Saudyjskiej, aby omówić amerykańsko-rosyjskie plany porozumienia.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że on i rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejść w życie w ostatni piątek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. xyz

  Kto, z kim nie będzie walczyć? Rosja i Stany uzgodniły, że nie będą walczyć ze sobą? Gdzie są inne strony porozumienia?

 2. Realista

  tzn podobny do tego jaki mamy na Ukrainie ... ludzie w tym kraju i tak nadal będą się zabijać

  1. PiotrEl

   Zupełnie nie jak na Ukrainie! Przecież tu oficjalnie dalej będą trwały działania bojowe wobec Daesz i Al-Nusry (filii Al-Kaidy) aż do ich całkowitego zniszczenia przez stronę rządową. Jestem pewien, że wśród "umiarkowanej opozycji" (używają krótkich noży do obcinania głów) znajdą się tacy którzy zechcą do tej dwójki dołączyć.

 3. ech

  Moim zdaniem prezydent Putin jest hazardzistą, który od ZAWSZE posługuje się BLEFEM(patrz Gruzja, UKRAINA teraz Syria). Do granic możliwości(aktualnych) napisan mięśnie - pokazuje "potnecjalną" moc swoich militarnych możliwości(ale ukrywa że takie możliwości ma tylko w TYM MOMENCIE i na dłuższą metę są NIE DO UTRZYMANIA!) i gdy te możliwości są już mocno nadwyrężone proponuje POKÓJ - a w umysłach wybaczcie wyrażenie "upośledzonych" polityków pozostaje wrażenie że URATOWALI ŚWIAT dogadując się z Rosją. Podobną taktykę stosował Adolf Hitler... do czasu aż uzyskał rzeczywisty potencjał i know-how(czyli teoria wojny błyskawicznej po długiej wojnie w hiiszpanii po stronie gen Franco). Putin moim zdaniem liczy na to samo. Brakuje teraz prezydenta USA choćby takiego jak G.W.Busch albo najlepiej jak Regan... który RZOSZYFROWUJĄC tą prywmitywną taktykę władz Rosji - POWIEDZIAŁBY S P R A W D Z A M! (swoimi działaniami MEGA ofensywanymi w obrnie wpierw krajów bałtyckich, Polski itp a potem Ukrainy i Gruzji) TO początkowo byłoby KOSZTOWNE ale na długa metę bardzo by się opłaciło! Bo nie trzeba by utrzymywac wielkich armii podkczas następnej zimnej wojny! Powiedzenie SPRAWDZAM - wspomogłoby ruchy oddolne w Rosji, a jej plugawą propagandę rzuciłoby na kolana gdyby na terenach Ukrainy, Gruzji itp poajiwła się masa wojsk USA i NATO... A tak jak teraz stracimy BILIONY EURO na "pokaz siły"...trwający nastepne 50 lat

  1. myslacy

   Bush i Regan mogli powiedzieć sprawdzam - Hussejnowi i tyle - reszta to bajdurzenia domorosłego fantasty - co sprawdził Regan i Bush? - wpędził USA w niepotrzebne wojny, rozwalił cały bliski wschód, ma na rękach krew tysięcy żołnierzy amerykańskich i mln cywilów i ogromny dług - ale sprawdził? Cała potęga USA nie mogła sobie poradzić z armia w sandałach a ty chcesz wysyłać ich na wojnę z Rosjanami. Nikt jak dotąd - poza Hitlerem w ostatnim 100 leciu nie powiedział "sprawdzam"

 4. ech

  przepraszam za błędy powyżej :) - tekst "poszedł" bez korekty - chwilowy problem z internetem Przy okazji dodam - zobaczcie JAK TCHÓRZLIWIE zareagował PUTIN na zestrzelenie swojego samolotu Su-24 przez Turcję! Turcja to kraj posiadający jako jedyny potężną armię w tym obszarze geopolitycznym. Putin ZAMARŁ! przestraszył się....tłumaczył jak dziecko, którego strategię typu (nauczę się Judo będę ODSTRASZAŁ tym - tych co mnie od lat biją!) rozszyfrowali TURCY! Wyobraźcie sobie CO BY SIĘ STAŁO GDYBY prezydentem USA był Regan i gdyby wydał rozkaz mobilizacji i NATYCHMIASTOWEGO przerzutu wojsk USA i NATO na UKRAINĘ aby (zgodnie z zasadą obrony demokracji i praw człowieka) BRONIĆ ZGODNIE Z OBIETNICĄ DANĄ UKRAINIE - jej integralności! Reakcja Putina było by 100krotnie bardziej tchórzliwa niż w przypadku TURCJI!

  1. taki jeden

   Putin tchórzliwie zareagował???? jak Erdogan z podkulonym ogonem poleciał zaraz do NATO i USA, aby go bronili....ale nikt nie chciał i zaraz pojednawcze teksty wysyłał. Zejdź trochę na ziemię.Co było kiedyś nie jest teraz. Teraz gdyby Rosja zaatakowała z impetem to w Turcji by sie oprócz władzy, także gospodarka posypała i wiele innych rzeczy. Póki Rosja zarabia na handlu i eksporcie będzie starała się nie podcinać gałęzi na której siedzi......chyba, że z niej zejdzie. Co do siły i POTĘGI tureckiej armii kontra obecnej rosyjskiej... zakończmy temat.

 5. PiotrEl

  ech..... szkoda pisać, ale do rozjaśnienia sytuacji. Turcja i Saudowie podwineli ogon pod siebie ostatecznie. Militarnie w Syrii już jest pozamiatane - pomimo tego, że jakieś walki do końca roku gdzieś tam się mogą toczyć. Nawet w Damaszku gdzie terroryści okopali się po kilka pięter w głąb. Postępowanie Rosji w sprawie Su-24 było jak najbardziej poprawne. Nie dali się sprowokować psu podwórzowemu, który ugryzł i uciekła do Pana, spodziewając się że kijem po grzbiecie zarobi i Panowie się potłuką. A on potem obgryzie kości... Zemsta na zimno smakuje lepiej....

Reklama