Reklama

Geopolityka

Super Cobry US Marines atakują terrorystów w Libii

Fot. Petty Officer 2nd Class Adam Austin (US Navy)
Fot. Petty Officer 2nd Class Adam Austin (US Navy)

Amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-1W Super Cobra przeprowadziły precyzyjne naloty na cele w Libii w ramach operacji Odyssey Lightning. Śmigłowce biorące udział w nalotach startowały bezpośrednio z okrętu desantowego-doku USS San Antonio (LPD-17) należącego do Amphibious Ready Group (ARG)/Marine Expeditionary Unit (MEU).

Amerykańskie śmigłowce szturmowe w nalotach prowadzonych od 1 sierpnia mają za zadanie przede wszystkim bezpośrednio wspierać działania bojowe miejscowej milicji rządu jedności narodowej (GNA), która jest przez Amerykanów uważana za sojusznika.

Śmigłowce należące do Marines startują z okrętów desantowo-transportowych (Amphibious Transport Dock). Okręty te są zwykle jądrem grupy okrętów desantowych (ang. Amphibious Ready Group), która przenosi tzw. Oddział Ekspedycyjny Marines (ang. Marine Expeditionary Unit). W rejonie Libii, w operacji Odysey Lightning, bierze udział 22 MEU z okrętem USS San Antonio na czele.

22 MEU składające się z okrętów USS San Antonio i USS Whitbey Island, mających na pokładzie 2,5 tys. Marines oraz marynarzy, wypłynęło z portu w Karolinie Północnej w czerwcu br. Obecnie biorą udział w operacji skierowanej przeciwko ISIL w Libii, której celem jest wyzwolenie Syrty. Śmigłowce bojowe Cobra, którą są na wyposażeniu USS San Antonio, posiadają bowiem system uzbrojenia zdolny do wykonywania precyzyjnych uderzeń przy bezpośrednim wsparciu jednostek lądowych, co jest szczególnie ważne w terenie zurbanizowanym. Użycie wolniejszych (w stosunku do samolotów naddźwiękowych) śmigłowców może też wpłynąć na zmniejszenie strat ubocznych.

Należy zaznaczyć, iż pierwsze ataki z użyciem Cobry startującej z okrętu desantowego-doku USS „Wasp” wykonywane były już w sierpniu bieżącego roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi wówczas przez dowództwo U.S. Africa Command (AFRICOM), dzięki atakom z powietrza prowadzonym pomiędzy 19-21 sierpnia br. udało się zniszczyć 25 stanowisk bojowych wykorzystywanych przez islamistów oraz dwie ciężarówki.

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. tak tylko rozbawiony

  W końcu amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-1W Super Cobra natrafią na zorganizowaną obronę przeciwlotniczą i zostaną trafione przez rakiety z przeciwlotniczych przenośnych wyrzutni Igła-S...

  1. Polanski

   Nareszcie.

 2. rozczochrany

  Najpierw USA zainicjowało obalenie Kadafiego, który trzymał porządek i spokój a teraz walczą z terrorystami w Libii, których wcześniej sami wyszkolili. Celowa destabilizacja krajów arabskich i Europy, całe USA.

  1. abc

   A kto zaczął bałagan w Libii czy aby nie Francuzy?

Reklama