Reklama

Geopolityka

Spotkanie „w cztery oczy”. Prezydent Duda porozmawia z Trumpem w Waszyngtonie

Fot. Prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski
Fot. Prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski

Ambasador Polski w Waszyngtonie, Piotr Wilczek, potwierdził, że spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa „w cztery oczy” znajduje się w programie wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, która rozpocznie się 18 września.

Dyplomata dodał, że "wynika ona z kalendarza politycznego i intensywnego dialogu polsko-amerykańskiego na szczeblu roboczym". "Spotkanie Duda-Trump będzie służyło omówieniu najważniejszych kwestii bilateralnych, w tym dotyczących bezpieczeństwa, współpracy wojskowej oraz relacji gospodarczych" - powiedział Piotr Wilczek.

Oświadczenie w tej sprawie wydał też Biały Dom. Zwrócono w nim uwagę, że jest to pierwsza oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Podkreśla ono krótki odstęp czasowy pomiędzy wizytą Donalda Trumpa w Warszawie (5-6 lipca) oraz fakt, że odbywa się ona w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako tematy rozmów wskazywane są: wzmocnienie strategicznego partnerstwa między USA, a Polską oraz kwestie handlowe, militarne i bezpieczeństwa.

Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski zwraca szczególną uwagę na to, że prezydent uda się do Waszyngtonu z Bukaresztu, gdzie 17 września otworzy szczyt Trójmorza, który to fakt ma być "uwypuklony" podczas spotkania i co jest "kontynuacją" polskiej polityki zagranicznej tak w zakresie regionalnym, jak i polsko-amerykańskim. Szef gabinetu prezydenta zwrócił też uwagę, że jest to już czwarte spotkanie prezydentów w ciągu nieco ponad roku od wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. "Pomiędzy tymi dwoma spotkaniami (...) prezydenci rozmawiali dwukrotnie, w Davos i ostatnio w Brukseli (...) Ale oczywiście czym innym są spotkania na marginesie konferencji, czy na marginesie szerszych spotkań, czym innym jest wizyta oficjalna polskiego prezydenta w USA" - zwrócił uwagę Szczerski. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wcześniej, tj. 6 września, oficjalnie zaprzysiężona zostanie nowa ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. "To też jest rytm zachowany, zgodny z pragmatyką dyplomatyczną, że nowa ambasador USA (w Polsce) będzie zaprzysiężona przed wizytą polskiego prezydenta w USA, tak, by była ona włączona do przygotowań tej wizyty" - zaznaczył.

Szczegóły techniczne wizyty są obecnie dogrywane, wiadomo jednak, że oprócz spotkania prezydentów i późniejszej konferencji prasowej przewidziane są m.in. rozmowy plenarne obu delegacji, spotkanie w Senacie USA z amerykańskimi politykami czy koktajl z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Andy

    obawiam się że \"tajne\" tematy będą dotyczyć nie obronności czy wspomożenia rozwoju technologicznego i gospodarczego Polski ... tylko realizacji ustawy 477 ... przykre

  2. Luke

    Trump sie tylko spotka z Duda jak Polska cos kupi od USA bo tak zeby pogadac sobie to nie masz szans, Trumpa interesuje biznes!

  3. yaro

    No to sobie porozmawia i co ? To coś zmieni w regonie ?

Reklama