Geopolityka

Spotkanie Trumpa i Orbana w Waszyngtonie

Premier Węgier Viktor Orban/www.kormany.hu
Premier Węgier Viktor Orban/www.kormany.hu

Prezydent USA Donald Trump pochwalił w poniedziałek premiera Węgier Viktora Orbana za jego zaangażowanie w ochronę bezpieczeństwa swojego kraju. Orban oświadczył zaś, że celem jego wizyty w USA jest rozwinięcie strategicznego sojuszu między Waszyngtonem a Budapesztem.

Amerykański prezydent z uznaniem wypowiedział się też o wysiłkach węgierskiego rządu w sferze zapobiegania nielegalnej migracji. Ocenił, że zjawisko to stwarza ogromne problemy i poszczególne kraje na różne sposoby próbują mu zapobiegać - napisała węgierska agencja MTI.

Robi pan dobrą robotę i zagwarantował pan bezpieczeństwo swojemu krajowi (...) (Orban-przyp. red.) jest twardy, ale szanowany (...) jest, jak się wydaje, trochę kontrowersyjny, jak ja, ale to nie szkodzi.

Prezydent USA Donald Trump do premiera Węgier Viktora Orbana

Według MTI prezydent USA powiedział też, że Węgry są dobrym członkiem NATO.

Orban zaznaczył zaś, że oba kraje podejmują podobne wysiłki w wielu ważnych sferach, a wśród wspólnych tematów wymienił nielegalną migrację, walkę z terroryzmem oraz kroki na rzecz obrony społeczności chrześcijańskich. Pytany - jak napisała agencja MTI - o demokratyczne reformy Orban podkreślił, że rząd Węgier działa na podstawie wypracowanej w 2011 r. konstytucji. Przypomniał, że naród kilkakrotnie wybrał obecny rząd i zapewnił, że z radością wykonuje powierzone mu zadanie.

MTI napisała, że spotkanie dwóch przywódców trwało znacznie dłużej, niż planowano, a po jego zakończeniu Orban wpisał się do księgi pamiątkowej w Białym Domu.

Orban został zaproszony do Waszyngtonu przez Trumpa na spotkanie robocze. Poprzednim węgierskim premierem zaproszonym do Gabinetu Owalnego był w 2009 r. Gordon Bajnai, który jednak został przyjęty tylko przez wiceprezydenta Joe Bidena. Orban już raz był w Białym Domu jako premier – w 1998 r. przyjął go prezydent Bill Clinton.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.