Reklama

Geopolityka

USA nadal zaangażowane w sojusz z Polską

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Mimo zmiany amerykańskiej administracji priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają – podkreślali szef BBN Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski po telefonicznej rozmowie z doradcą nowego prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem.

Szef BBN Paweł Soloch rozmawiał w środę telefonicznie z Sullivanem; w rozmowie uczestniczył też sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Soloch podkreślił po rozmowie, że jej tematem były wspólne polsko-amerykańskie przedsięwzięcia, "przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa". Jak dodał, doradca prezydenta Joe Bidena "w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej" we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.

Reklama
Reklama

"Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały" – powiedział szef BBN TVP Info. Dodał, że rozmowa otworzyła perspektywy "bezpośredniego kontaktu między naszymi prezydentami".

Także Szczerski zwrócił uwagę, że "zmieniła się amerykańska administracja, natomiast priorytety są te same". "Podstawy do dobrej współpracy są zachowane, możemy mówić o pełnej kontynuacji strategicznego partnerstwa" - powiedział minister TVP Info. Odnosząc się do militarnego wymiaru współpracy dodał, że "bezpieczeństwo Polski i Ameryki jest wspólne".

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Szczerski podkreślił, że administracja prezydenta Bidena deklaruje zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako "strategiczny element relacji transatlantyckich".

Poinformował, że jednym z tematów rozmowy były możliwości współpracy ekonomicznej w kontekście przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii.

"Mówiliśmy także dużo – i to jest nowy aspekt – o współpracy energetycznej w kontekście klimatu. Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy" – powiedział Szczerski.

"Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie, ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo" – dodał minister. Wskazał na kwestie dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od dostaw z Rosji, "ale także rozwój zielonej energii".

Zdaniem Szczerskiego jest to szansa, aby Polska i USA odegrały rolę w działaniach na rzecz transformacji energetycznej, także na forum europejskim i w działaniach transatlantyckich w tej dziedzinie. Dodał, że za polsko-amerykańskie partnerstwo mają w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiadać Biuro Polityki Międzynarodowej (jego utworzenie Szczerski zapowiedział na początku stycznia) oraz BBN.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama