Reklama

Geopolityka

SOF Delta Cup 2015 - zawody strzeleckie jednostek specjalnych

 • Fot. Kremlin.ru
  Fot. Kremlin.ru

2 lipca br. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się wyjątkowe zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. W zawodach wzięli udział żołnierze i funkcjonariusze jednostek specjalnych służb mundurowych.

Udział w turnieju wymagał od uczestników szczególnych umiejętności strzeleckich - typowych dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych, stąd ograniczona liczba uczestników. Każda z instytucji mogła wystawić dwie drużyny. Startowało w sumie 17 dwuosobowych zespołów, reprezentujących dziesięć różnych instytucji. Odbyły się strzelania indywidualne w dzień i w nocy oraz zespołowe w dzień.

Zawodnicy wykonywali nietypowe strzelania dynamiczne indywidualnie oraz w parach, z dwóch rodzajów broni: pistoletu maszynowego i pistoletu samopowtarzalnego. Strzelano do różnych celów z różnych postaw, począwszy od papierowych tarcz poprzez cele metalowe i kombinowane. Liczyły się zarówno celność, jak i czas pokonania specjalnych torów. Dodatkowym utrudnieniem były skomplikowane, a czasem wręcz karkołomne pozycje strzeleckie, np. konieczność przestrzegania wymogu, iż 75 procent powierzchni ciała musiało być ukryte za przeszkodą. W niektórych konkurencjach wprowadzono wymóg strzelania ze „słabszej” ręki.

Indywidualnie zwyciężył zawodnik drużyny SPAP Katowice, drugie miejsce zajął również reprezentant tej samej jednostki, a z kolei trzecią pozycję zajął zawodnik Wydziału Realizacji Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów. Zespołowo triumfował zespół SPAP Katowice II, drugie miejsce zajął SPAP Katowice I, trzecie reprezentanci Wydziału Realizacji Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w zawodach triumfowali żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK), zwyciężając w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej i duetów. W tym roku wśród żołnierzy Wojsk Specjalnych najlepsi okazali się reprezentanci Jednostki Wojskowej Nil, którzy zajęli czwarte miejsce.

Zawody strzeleckie w strzelaniu specjalnym o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2015” w Krakowie zorganizowało Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przy współpracy z JW Nil i JWK. Organizację imprezy wsparły także Klub Dowództwa Sił Specjalnych, Wojskowy Klub Biegacza Meta z Lublińca, Związek Strzelectwa Dynamicznego w Krakowie oraz Śląska Grupa Wojewódzka IPA Katowice.

Płk Ryszard Pietras, zastępca Dowódcy COS-DKWS, otwierając turniej podkreślił, że tego typu zawody strzeleckie bardzo dobrze służą integracji środowiska służb mundurowych. Ze względu na fakt, że zawody cieszą się rosnącym zainteresowaniem, do następnej edycji organizatorzy chcą zaprosić również ekipy z zagranicy. Planowane są także zmiany w formule rywalizacji, m.in. wprowadzenie strzelania zespołowego w nocy.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Kilo

  No coz, etos inwestycji nie zastapi. Jak jest kasa na treningi to sa efekty. A kto ma miec wiecej kasy niz skarbowka? ;)

 2. Steve

  Trochę zaskakujące wyniki. Ktoś się przygotował, albo miał bliźniaczą strzelnicę:)

 3. Extern

  Czy ktoś wie może, jak nazywa się ten nieregularny kamuflaż na mundurze tego specjalsa z pierwszego obrazka?

  1. colin000

   KRYPTEK Camo - najprawdopodobniej :)

  2. Raa

   Kryptek

 4. MM

  Była jakaś zmiana mundurów? Na pierwszym zdjęciu jest jakiś inny wzór?

 5. morgul

  Policja i skrbówka przed komandosami ... co za czasy .... ;)

 6. Gottard

  Obłożyli się gadżetami z USA jak jacyś airsoftowcy z warszawskiego gimnazjum. I rozbija mnie ten orzeł czarny na czerepie. WTF? przespałem zmianę godła Polski?

  1. Viktor

   Przespałeś też kilka klas.

  2. michał

   Racja, dajmy biało - czerwone żeby było wiadomo w co celować. A te "gadżety to sprzęt wykorzystywany w warunkach bojowych - i chyba o to chodziło w tych zawodach, żeby jak najbardziej zbliżyć się warunków rzeczywistych działał bojowych/policyjnych.

  3. TOhm

   Tak przespałeś wprowadzenie noktowizji.

Reklama