Geopolityka

SKANER Defence24: USA odpowiadają na rosyjską doktrynę nuklearną

Gościem odcinka SKANER Defence24.pl był dr Marcin A. Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Podczas rozmowy poruszane były kwestie nowej strategii nuklearnej USA, strategii obrony, jak i projektu budżetu na rok fiskalny 2019 zakładającego zwiększenie finansowania inicjatywy odstraszania Rosji na wschodniej flance NATO.

To co jest bardzo wyraźnie powiedziane w jawnej wersji amerykańskiego przeglądu nuklearnego, to jest (…) analiza i odpowiedź na rosyjską doktrynę. Wszystko wskazuje na to, że w rosyjskim myśleniu jest założenie, że ta taktyczna broń jądrowa może być użyta, mimo że jest eskalacją, ale dla - jak to oni określają - deeskalacji. (…) I tutaj Amerykanie bardzo wyraźnie w tym dokumencie mówią, że ta doktryna rosyjska jest błędna, i mogą oni odpowiedzieć na każdy atak, także na tym poziomie taktycznym czy też regionalnym.

Marcin A. Piotrowski, analityk PISM

Komentarze (5)

 1. Kidoon

  Amerykanie posiadają już tzw. \"Broń wsteczną\" (BR-Back Response), której wejście do uzycia w 2020 roku spowoduje, że rozpoczęcie jakiejkolwiek wojny przez rosję czy chiny nie będzie miało najmniejszego sensu. Ogólne zasady tej broni to: \"przechwycenie sygnału geo-namiernika wrogiej rakiety w dowolnym momencie lotu (ważne aby to miało miejsce co najmniej 3 minuty od celu, czyli około 200 km) i przesterowanie go na jeden z wrogich celów (USA mają wyznaczone blisko 1.800 celów w tym 1200 w rosji) i to wszystko. Teraz niech się martwi agresor czy rozbroić głowice w powietrzu (po uderzeniu w jego teren atomówka nie wybuchnie ale minimalne skażenie jądrowe izotopami pozostanie) lub jeśli się nie uda to rakietka zrobi pełne bum! z konsekwencjami dla miejscowej ludności na 280 do 400 lat (w zależności od tego jaki zawierała materiał rozszczepialny). Bój się rosjo już teraz bo twoje rakiety wrócą do ciebie jak marnotrawni synowie z biblii.

 2. JKK

  doktrynę ogłosiły usa. Gotowosc do zastosowania broni jadrowej. Jest to dla nas straszna doktryna. ponieważ uwalnia mozlliwosc odpowiedzi rosji np w polsce na uderzenie usa np na granicy korei i rosji.

 3. PiotrEl

  W wypadku zaostrzenia sytuacji, w wojną konwencjonalną USA - Rosja cel nr 1 dla Rosyjskiego (pierwszego, ostrzegawczego) \"niuka\" to Radzikowo ! Polska to kraj wrogi wobec Rosji na 100%, obrażony na 100 lat naprzód - uderzenie w Radzikowie nic nie zmieni - media i elity i tak już nic gorszego o Rosji nie powiedzą i nie napiszą (dalej tylko ściana) a że \"obraza\" sięgnie 1000 lat w przyszłość.... Natomiast tutaj próbują przekonać, że w zamian USA wyśle 10 Tridentów na wojska strategiczne Rosji (raczej puste silosy bo to co w silosie już wystartuje w stronę USA) LUB dokona jakiś śmiesznych uderzeń \"taktycznymi Tridentami\" na co? Jeżeli \"taktyczne uderzenie\", to na wojska Rosji na terytorium Polski również. Inaczej będzie to \"taktyczne\" uderzenie strategiczne lub operacyjne???? Z obu wariantów jedynie drugi wydaje mi się mało ale prawdopodobny. Pierwszy to kompletny absurd - ulice piekieł wybrukowane są \"byłymi sojusznikami USA\"....

  1. Davien

   Panie PiotrEl atak na redzikowo oznacza rozpoczecie wojny jadrowej bo nie atakuje się bazy ABM ot tak sobie i nikt nie ędzie czekał co dalej zrobi Rosja, zwłaszcza biorąc pod uwage te kilkanascie akiet co musiała biedaczka wystrzelić by choc jedna dotarła a i to nie pewne. To czy wyparujesz 15 minut wcześniej czy pózniej naprawde róznicy nie robi. PS Redzikowo to baza USA więc atak na nia to atak na USA. Powodzenia .

  2. Wódz

   Myslisz ze USA zaryzkuja wojne z Rosja po stracie jednaj malutkiej bazy na nie swoim terytorium? zaryzykuja smierc milionów cywili na terytorium USA ? Zartujesz?

  3. Davien

   Panie Wódz, Redzikowo jest bazą ABM, wiesz chyba co to oznacza? Nikt nie atakuje takiej bazy jak nie chce rozpocząć wojny jądrowej, bo i po co miałby to robic w innym wypadku. Pomysl trochę zanim cos napiszesz.

 4. Sygnalista

  Móc zawsze mogli. Amerykanie nigdy nie stawiali sobie ograniczeń do stosowania broni jądrowej. Udowodnili to w Hiroszimie i Nagasaki. Pytanie raczej jest czy po zastosowaniu taktycznej broni jądrowej przez Rosje np na terenie europy USA zdecyduje się użyć podobnych ładunków na terytorium Rosji narażając się tym samym na atak jądrowy na terytorium USA i ew. eskalację konfliktu z poziomu taktycznego do poziomu strategoicznego i tym samym globalnego konfliktu jądrowego. Doktryna USA nie udziela tu odpowiedzi wprost.

  1. Fred

   dlatego Polska powinna dysponować bronią jądrową w ramach Nuclear Sharing i w razie czego jej użyć

  2. Davien

   Tak i USA będzie czekać co jeszcze Rosji strzeli do głowy. Po prostu uderzą w jej arsenał strategiczny a przy posiadanej obronie ABM to odpowiedź Rosji może być znacznie osłabiona.

  3. obiektywny

   Dlatego Rosja robi atomową torpedę z głowica 100Mt. Jak widać Rosja trafnie odczytuje agresywne zamiary USA i ma rację.

 5. d./

  Mówiąc jasno - jeśli Rosjanie przyłożą głowicą Jądrową w Warszawę, to niech wtedy bardzo się boją, bo Amerykanie w odpowiedzi przyłożą takimi głowicami w całą Polskę, a jak będzie trzeba to jeszcze także Słowację :)

  1. buu

   Wiesz, czym jest ta rosyjka doktryna? Polega to na tym, że rosja strzela małą atomówkę np w jakąś wioskę, albo w bazę wojskową i grozi, że następna poleci w małe miasteczko i wtedy zaczynają się rozmowy pokojowe, bo nikt nie strzeli w rosję.

  2. d./

   Ależ właśnie o tym piszę - że strony zademonstrują swe zdecydowanie jednak obie kosztem Polski, nie Rosji. Jeśli to my sami nie zadbamy zawczasu o odpowiednio nieprzyjemny dla agresora argument odstraszający. Na co się nie zanosi

  3. Davien

   A odpowiedzia jest tak z 10 Tridentów w rosyjskie bazy jądrowe by Rosji nic więcej do łba nie stzreliło. Nikt nie będzie czekał co jeszcze zrobi a tym bardziej z nia rozmawiał.