Geopolityka

Senat przeciwko przeznaczeniu dodatkowych miliardów na armię

Fot. ppor. Angelika Krokosz
Fot. ppor. Angelika Krokosz

Senat w piątkowym głosowaniu zaakceptował nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r. z poprawką, w której rezygnuje się z wydania dodatkowych 6,3 mld zł na obronę narodową i przeznacza tą kwotę na ochronę zdrowia. 

Senat w piątek w trakcie głosowania zaakceptował nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r. Izba wyższa odrzuciła wniosek mniejszości o przyjęciu ustawy bez poprawek i opowiedziała się za zwiększeniem wydatków na służbę zdrowia o 6,3 mld zł.

Decyzja o nowelizacji ustawy budżetowej została podjęta w związku z lepszą niż oczekiwano sytuacją gospodarczą. Jej projekt został przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu br. Środki, o które zostały powiększone nakłady na służbę zdrowia, pochodzą z zapisanego w rządowym przedłożeniu zwiększenia wydatków na obronność. Jak mówił wcześniej senator KO Kazimierz Klejna, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która zaproponowała poprawkę, chodzi o pieniądze przeznaczone na zakup czołgów Abrams.

W nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. założono, że inflacja ma wynieść 4,3 proc., a PKB wzrośnie o 4,9 proc. Tegoroczne wydatki budżetu mają wynieść 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł). Deficyt budżetowy w roku 2021 ma wynieść 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł).

Ostateczna decyzja o kształcie nowelizacji budżetowej leży w rękach Sejmu. Ten będzie bowiem mógł odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. Jeśli dodatkowe środki na obronę zostaną utrzymane, to udział nakładów na obronność w tegorocznym PKB może wynieść nawet około 2,4 proc (lub nieco więcej). Pierwotnie zakładano, że na obronę w 2021 roku wydane zostanie 51,8 mld zł, co miało stanowić 2,2 proc. PKB przewidzianego na rok bieżący.

PAP/JP

Reklama
Reklama

Komentarze