Geopolityka

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej omówi zakończenie rozmów z Airbus?

Fot. Departament Stanu USA/Flickr
Fot. Departament Stanu USA/Flickr

Platforma Obywatelska planuje złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Ma być ono poświęcone zakończonym w zeszły tygodniu rozmowom z francuską firmą Airbus Helicopters dotyczącymi zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii.   

"Złożymy wniosek do komisji obrony narodowej o nadzwyczajne posiedzenie w sprawie negocjacji z francuskim koncernem po to, żeby posłowie mogli poznać szczegóły tych negocjacji, mogli wyrobić sobie w tej sprawie zdanie" - powiedział Tomczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. 

W zeszły wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. zakupu śmigłowców H225M Caracal. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego".

W piątek Pałac Elizejski podał, że Prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

Black Hawki lecą do Wojsk Specjalnych

Zgodnie z deklaracją ministra Macierewicza śmigłowce Black Hawk mają być dostarczone do sił zbrojnych RP jeszcze w tym roku. Trafią one do Wojsk Specjalnych. Szybka dostawa wiropłatów umożliwi spełnienie potrzeb operacyjnych. Pozwoli też na wykorzystanie środków finansowych, zaplanowanych w tegorocznym budżecie.

Szef MON zapewnił, że jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy dotyczące pozyskania śmigłowców, do końca roku będzie też mieć miejsce podpisanie umowy i pierwsze dostawy. Prawdopodobnie chodzi o mniej niż 10 śmigłowców.

PAP/JP

Komentarze (3)

 1. Ivo moje

  "Caracale nie dokonałyby przełomu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej armii" - powiedział w wywiadzie dla TVP3 Lublin prezes PiS Jarosław Kaczyński. "A tutaj będziemy mieli, mam nadzieję, bardzo nowoczesne śmigłowce, można nawet powiedzieć supernowoczesne śmigłowce, które są w stanie wykonać bardzo wiele zadań bojowych, i wyposażenie do nich. To jest oczywiście sprawa za jakiś czas, ale Caracale też przecież nie miały w Polsce być tak od razu, tylko miano je wyprodukować, także tutaj proszę się o to nie niepokoić" - powiedział w wywiadzie Jarosław Kaczyński. I to są te...supernowoczesne śmigłowce ? Pewnie już stoją w halach Mielca gotowe do odbioru bo Antoni na gębę już dawno naobiecywał jankesom wszystko co tylko chcieli ! Żenujące...

  1. Miś

   Co jest żenujące? Dbanie o interes Polski? Współpraca z USA daje nam zwiększenie bezpieczeństwa.

 2. Mad

  To ściema nie będzie żadnych dostaw, zobaczycie!

 3. Marek1

  Ciekawe, czy kiedykolwiek się dowiemy CO naprawdę było powodem/pretekstem uwalenia zaklepanej oferty Airbusa. Osobiście raczej wątpię. Tak samo jak zapewne NIGDY się nie dowiemy w jakim standardzie wyposażenia S-70i trafią do WP. Jednak jedno jest pewne NIE będą one identyczne z BH-60M na jakich lata US Army, a nawet od niedawna ... Słowacja.