Reklama

Geopolityka

Sejm zdecydował o zwiększeniu nakładów na obronność do minimum 2 % PKB

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej został przyjęty przez Sejm.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją, od 2016 r. na finansowanie potrzeb obronnych Polski budżet państwa będzie przeznaczać corocznie nie mniej niż 2 proc. PKB z roku poprzedniego. W 2016 r. ma to zapewnić dodatkowo ponad 800 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla wojska. Obecnie w ustawie budżetowej na wydatki obronne przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego. Projekt uwzględnia ustalenia państw członkowskich NATO ze szczytu w Newport w 2014 r. Udział wydatków na naukę, badania i rozwój polskiego przemysłowego potencjału obronnego ma wynosić co najmniej 2,5 proc. nakładów na obronność. Wydatki majątkowe mają stanowić co najmniej 20 proc. tych nakładów. Ponadto projekt przewiduje m.in., że rząd będzie przyjmować dokument określający szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP co 4 lata, a nie co 2 jak obecnie. Ponadto okres planistyczny wydłużono z 6-letniego na 10-letni. W ten sposób dostosowano polskie regulacje do zasad planowania obronnego w NATO. 

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy trafi teraz do Senatu.

Warto przypomnieć, że kwestię zwiększenia wydatków obronnych do poziomu 2 % PKB poruszył w świetle kryzysu na Ukrainie prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce w czerwcu ubiegłego roku. Zapowiedź zwiększenia nakładów na obronę do 2 % PKB od 2016 roku została również złożona przez premier Ewę Kopacz w expose. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Panzer

  na śmigłowce caracal 260 mln za sztukę. To się nazywa zarządzanie po polsku.

  1. n@t

   Może tu jest odpowiedźhttp://telewizjarepublika.pl/niesiolowski-przerwal-posiedzenie-komisji-obrony-wystraszyl-sie-ze-przeglosujemy-dezyderat-ws-przetargu-na-smiglowce,20292.html

  2. Pavulon

   W pierwszej kolejności kup se kalkulator....po drugie...a szkoda czasu na polemikę.

 2. Pop

  Czyli lobby zachodnie dopielo swego. Wieksza czesc budzetu MON pojdzie na zakupy u naszych "przyjaciol" jak to okreslil w swoim liscie Skrzypczak do jednego z przedstwaicieli lobby Izraelskiego. Juz teraz Tomaszek robi niezle zakupy za granica. Przypomina mi to wyjazd blondyny na zakupy do Gucci. Nice and Easy. A gdzie tu myslenie o wlasnym przemysle. Wg mnie w ustawie poinien byc zapis o przeznaczeniu co najmnie 60-70%?? kwoty w zakladach o 51%-100% udziale polskim. A nie jak to podsumowal jakis amerykanin - zakup Patriotow da miejsca pracy amerykanom.Prawdziwy z niego patriota;-)

  1. miecio

   a Karakali francuzom A teraz jak się już uczepiłeś tego Patriota to jakie zestawy przeciwlotnicze produkuje się w Polsce i jak tam rodzimy przemysł rakietowy ....

  2. Lekomin

   No jasne, taki przepis mógłby pojawić się w jakieś 24h od wyjścia Polski z Unii Europejskiej. A jak by była wojna, to skuteczność broni określa się po tym, gdzie została wyprodukowana. Przecież historia, a szczególnie 1939 r. uczy nas, że "dobre bo polskie" sprawdza się, i pozwala w 2 tygodnie pokonać przeciwnika. Tak jak w II RP rozwijaliśmy na sile wszystko sami, tak też powinnismy to robić teraz. Przecież mamy zdolnych inżynierów, no i jakieś 100 mld dolarów na wydatki, więc coś lepszego niż F-35 też jesteśmy w stanie stworzyć.

 3. Oj

  Nawet gdyby przegłosowali 10% to tym wszystkim klanom partyjnym niewiele zostaje. Idzie nowe szybkimi krokami i zatrzymać się tego nie da. Społeczeństwo ma dość tych partyjnych wiecznie głodnych gąb.....

  1. Rafał

   Oj - Na niczym się nie znam, nie mam nic do powiedzenia to chociaż sobie postękam...

 4. Rafale

  Bardzo fajnie i pięknie, tylko pozostaje pytanie, czy całe 800 milionów pójdzie na modernizację techniczną, czy tylko jakiś procencik? Należy pamiętać, że wydatki na wojsko, to nie tylko sprzęt, to jeszcze wynagrodzenia, misje zagraniczne, świadczenia dla weteranów i inne... Ideałem byłoby, gdyby całe 800 milionów szło dokładnie na zakupy sprzętu i amunicji. Generalnie dobrze, że Polska utrzymuje niezły wskaźnik PKB na zbrojenia, ale i tak bardziej dlatego, że musi. Choć pod względem sprzętowym cały czas widać postęp, tak w niektórych kwestiach mamy tak tragiczne braki, że nawet ręce nie są w stanie opaść...

  1. Kurzciel

   Z tego co pamiętam, ustawa miała precyzować, że całe 800 milionów pójdzie na modernizacje. Ale jak to wygląda teraz, ta kontretna ustawa, nie wiadomo ;)

  2. Krkjo

   Tak, 800 pójdzie na zakupy bo cały budżet to 10 mld

  3. Podbipięta

   A czy wprowadzono zapis o niezwracaniu niewydatkowanych pieniędzy do budżetu.....

 5. say

  Rafale Nic dodać , nic ująć .

 6. Cele

  Bez zmian personalnych nadal oficjalna wartość będzie tylko na początku roku, apotem będzie zwracanie do budżetu.

Reklama