Reklama

Geopolityka

SBU: część fake newsów o Covid-19 opracowana w Rosji

2019-nCoV / Fot. gouvernement.fr
2019-nCoV / Fot. gouvernement.fr

W ciągu ostatniego tygodnia na Ukrainie wykryto 38 osób szerzących w internecie fake newsy o koronawirusie - przekazała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Część z nich otrzymywała polecenia z Rosji - dodano.

SBU poinformowała m.in. o ujawnieniu działalności mieszkańca miasta Dniepr, który - jak ustalono - otrzymywał zlecenia od "kuratora" z Rosji i publikował w mediach społecznościowych nieprawdziwe informacje dotyczące szerzenia się koronawirusa na Ukrainie.

SBU podkreśliła, że mężczyzna wzywał do naruszenia ładu konstytucyjnego i integralności terytorialnej państwa. Według służb w celu wywołania paniki miał on robić zdjęcia i nagrania, na których widać było puste półki w sklepach czy kolejki do aptek. Materiały miały być później wykorzystywane przy tworzeniu fake newsów - dodano.

Miał on również udostępnić w sieci nagranie, na którym podróżujący komunikacją miejską mężczyzna - który rzekomo kaszlał i miał objawy koronawirusa - został pobity. SBU ustaliła, że nagranie zostało wykonane dużo wcześniej, a konflikt nie miał żadnego związku z Covid-19.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Majster

  Czy to nie znamienne, że defence24 pisze o wynikach SBU a nie SKW?

  1. Davien

   Bo to własnei SBU przyskrzyniło Rosjan na fake-ach i kiepskiej propagandzie:))

 2. Fanklub Daviena

  A kto był inspiratorem fakenewsów o Polsce, np. "zakatowanego przez PiS" demonstranta przed sejmem Wojciecha Diduszko (z lewackiej Krytyki Politycznej) - też Rosja? I na Ukrainie nie ma pustych półek w sklepach i fotografujący je inscenizował czy też robienie fotek pustych półek jest tam nielegalne jak za Stalina? :)

  1. Rosja. Bo sam Diduszko od poczatku nic takiego nie twierdził:)) Ani nie zrobiła tego Ukraina wiec co zostaje....

  2. mac

   Moskwa to kraina od zawsze oparta wyłącznie na tyranii, a od 1917 na tyranii, terrorze i kłamstwie, to jedyne podstawy systemowe waszego istnienia

  3. Wawiak

   Tak, on nie twierdził, on tylko udawał. A co do Moskwy: nie od dziś najbardziej niekorzystny dla nas jest duet Berlin - Moskwa...

 3. Jopek

  Brak antybiotyków na,ZAPALENIE płuc FAKE?

  1. gebeth

   mistrzu...antybiotyki działają na infekcje om podłożu bakteryjnym , te o podłożu wirusowym/ a więc grypy i grypo-podobne/.. nie są leczone antybiotykami bo po prostu nie działają .

 4. Niuniu

  Dla czego nie są publikowane dane o ilości wykonanych testów? A opowiadanie, że drogie i Nas nie stać to chyba właśnie taki fak-news. Dopiero co wydaliśmy kilka miliardów dolarów na F35 a Rząd z Prezydentem dofinansował 2 miliardami tv która i tak kosi kupę kasy na reklamach. To na testy zabrakło? Na f35 było i na tv było i na inne pomysły z księżyca jest kasa a na to co teraz najważniejsze to nie ma? A może to jednak nie kwestia kasy ale tego co by się działo gdyby testy ujawniły nie setki tylko tysiące chorych polaków jak zapewne jest. To lepiej ich nie robić bo społeczeństwo i tak choruje i tak, tylko nie na coronovirusa tylko na grypę i anginę.

 5. fifi

  PAPa o Ukrainie:).Jak zwykle popis.Nie wiedzą ze w dzisiejszych czasach prawie kazdy Polak ma kontakt z jakimś Ukraińcem ,że są telefony komórkowe, internet....i wiele innych rzeczy?Ja znam kilkudzisieciu,każdą wolna chwilę spędzają przyklejeni do telefonów. Resztę sobie mozna odpowiedzieć.

 6. Kopara

  Polscy lekarze nie sa testowani bo testy za,drogie PRAWDA CZY FAKE

  1. RUDY

   Dziwne, dlaczego bardziej cywilizowana Polska nie może opracować i wyprodukować testów dla koronowirusa?

  2. Medicos

   Kolego to testy na ZAPALENIE PŁUC a,wiec trzeba by przeswietlic najpierw

  3. A kto ci taki bredni naopowiadał ze w Polsce nie są produkowane testy na koronawirusa?

 7. Kapustin

  Ruscy boją się Chińczykow i nie mówią o grypie z wuhan chociaż przyszla z tego kierunku

Reklama