Reklama

Geopolityka

"Wstrząs dla sojuszu". Kolejne amerykańskie sankcje na Turcję

S-400 Triumf / Fot. Aleksey Toritsyn (CC BY-SA 3.0)
S-400 Triumf / Fot. Aleksey Toritsyn (CC BY-SA 3.0)

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na szefa i trzech pracowników działu przemysłu obronnego ministerstwa obrony Turcji za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400 - poinformował w poniedziałek resort finansów USA swych stronach internetowych.

O tym, że Waszyngton wprowadzi restrykcje w związku z nabyciem przez Turcję systemu S-400, informował już w czwartek Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. Kongres USA zawarł też w budżecie Pentagonu klauzule, przewidujące retorsje wobec Ankary.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że Waszyngton ostrzegał Turcję, iż zakup S-400 będzie stanowił zagrożenie dla amerykańskiej technologii wojskowej i żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Zaapelował do tureckich władz, by w porozumieniu z Ameryką rozwiązały ten problem.

image
Reklama

 

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara oczekuje, iż NATO i USA będą wspierały Turcję jako swego sojusznika i nie będą nakładały na nią sankcji w związku z nabyciem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Retorsje zastosowano na mocy Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Przedstawiciele resortu amerykańskiej dyplomacji podkreślają, że do ogłoszenia sankcji dochodzi po serii ostrzeżeń pod adresem Ankary, oficjalnie sojusznika USA w ramach NATO.

Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu.

Za nieco ponad miesiąc urząd prezydenta USA obejmie Demokrata Joe Biden. Jego otoczenie zapowiada zaostrzenie kursu wobec Ankary.

"Wstrząs dla sojuszu"

Minister obrony Turcji Hulusi Akar oświadczył we wtorek, że nałożenie przez USA sankcji na jego kraj z powodu zakupu od Rosji systemu rakietowego S-400 wstrząsnęło sojuszem między tymi państwami. Sankcje USA wobec Turcji potępiło również MSZ Iranu.

Akar wezwał jednak do odnowienia współpracy między Turcją i USA. "Powrót do współpracy i solidarności z USA (...) będzie stanowić istotny wkład w pokój i bezpieczeństwo na poziomie regionalnym i globalnym" - cytuje jego słowa agencja Reutera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama