Geopolityka

Rusza proces Czeczenów oskarżonych o wspieranie Daesh

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Rozpoczął się proces czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Jak twierdzi prokuratura, mężczyźni zajmowali się gromadzeniem pieniędzy na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym.  

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z białostockiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że w 2014 roku działali w zorganizowanej grupie przestępczej, w Polsce i w Turcji, gromadząc pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro.

Czytaj więcej: Niemiecka policja aresztowała Czeczenów współpracujących z Daesh

Według aktu oskarżenia, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji, rekrutując bojowników na tzw. dżihad, a także zajmowała się organizowaniem i kupowaniem sprzętu paramilitarnego. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku, tam też trafiał kupowany sprzęt.

Czytaj więcej: Granica z Białorusią pod presją migrantów. 16 tys. odmów zgód na wjazd do Polski

Od zatrzymania przez ABW na początku ub. roku, oskarżeni są aresztowani. Przed odczytaniem przez prokuratora aktu oskarżenia, sąd oddalił wnioski o wyłączenie jawności, złożone zarówno przez oskarżyciela, jak i jednego z obrońców. Sąd zaznaczył jednak, że na kolejnych rozprawach jawność może być czasowo wyłączana, zwłaszcza gdy będą przesłuchiwani świadkowie. 

PAP - mini

Komentarze (1)

  1. axyz

    Zaprosiliśmy do Polski ok. 100 tysięcy Czeczenów, więc czego się spodziewaliśmy?