Reklama

Geopolityka

Rumunia: ruszyły prace nad amerykańsko - europejską tarczą antyrakietową

Uroczyście rozpoczęto budowę części europejskiej systemu antyrakietowego w Rumunii – fot. NATO
Uroczyście rozpoczęto budowę części europejskiej systemu antyrakietowego w Rumunii – fot. NATO

Przedstawiciele władz Rumunii i NATO uczestniczyli wczoraj w uroczystości położenia kamienia węgielnego pod instalacje antyrakietowe w bazie sił powietrznych Deveselu na południu Rumunii.

W uroczystości wziął udział prezydent Rumunii Traian Băsescu, minister obrony Mircea Duşa, amerykański podsekretarz obrony James Miller oraz zastępca sekretarza generalnego NATO ambasador Alexander Vershbow. W trakcie swojego wystąpienia Vershbow zaznaczył, że „Inwestycja ta jest ważną częścią całego programu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie”. Podziękował też rządom Rumunii i Stanów Zjednoczonych za aktywne uczestnictwo w tym programie.

Według niego nowa inwestycja nie będzie zagrażała nikomu, zwiększy bezpieczeństwo państw sojuszu i zostanie połączona z NATO-wskim systemem dowodzenia i kontroli.

Rozpoczynająca się właśnie budowa w Deveselu jest efektem dwustronnego porozumienia rumuńsko – amerykańskiego dotyczącego  budowy systemu obrony przed rakietami balistycznymi ABMD (Aegis Ballistic Missile Defence). Jego założeniem jest zakończenie inwestycji i doprowadzenie tego systemu do gotowości operacyjnej już w 2015 r. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zgryźliwy

    A w Polsce to chyba na "świętego nigdy". I dobrze, bo zwaliłoby tu się tego bezkarnego "tałatajstwa"... Sorry, nie mogłem się powstrzymać.

Reklama