Reklama

Geopolityka

Rosyjskie S-400 na Krymie

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

W sierpniu na Krymie rozmieszczony zostanie system S-400 Triumf, który zastąpi znajdujące się tam obecnie elementy zestawu S-300.

Informacje w tym zakresie przekazał zastępca komandora 18. pułku obrony przeciwlotniczej 31. dywizji obrony przeciwlotniczej - Jewiegnij Olejnikow. Według przedstawicieli rosyjskiej armii, na Krymie rozlokowany ma zostać pułk wyposażony w system S-400, który zastąpi kompleks S-300 - obecnie stacjonujący na półwyspie. Jako miejsce stacjonowania pułku wskazana została Teodozja.

Systemy S-400 Triumf stanowią element nowego, warstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rosji. Może zwalczać zarówno aerodynamiczne cele powietrzne (samoloty, śmigłowce, rakiety cruise), jak i rakiety balistyczne. Docelowo ma być zdolny do rażenia celów na odległościach do 400 km.

W ubiegłym roku Rosjanie rozmieścili system S-400 w Syrii. Został on uzbrojony w starsze pociski rakietowe, wykorzystywane również przez wyrzutnie S-300PMU-2, o zasięgu około 250 km. Należy pamiętać, że rozlokowywanie na Krymie naziemnych systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu, a także przeciwokrętowych jest elementem strategii antydostępowej, mającej Rosjanom zapewnić kontrolę nad znaczną częścią obszaru Morza Czarnego.

AT/JP 

 

 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Edward77

  Witam. Pytanie do forumowiczów mam odwrotne. Wg wiki Ukraina ma 94 baterie S-300, 36szt. S-200, 60szt,. 9K37 Buk, 90szt. Kub, mnóstwo Strieł, Os, Tor, SA-189, Szyłek. Spora część jest zmodernizowana, reszta modernizowana. Czy jest to w ogóle do sforsowania przez Siły Powietrzne FR?

  1. Davien

   Poniewaz nie jest to OPL Rosji to zostanie przez nia pokonana z marszu:)

 2. marcin

  Brawo

 3. majkell.s

  Czyli ukraina i połowa morza czarnego pod lekką kontrolą kremla ! Co na to sojusznik ameryka ? Czyżby się obawiał o swoje efy - oraz stateczki z crusami ! A może podepnie się pod sojusz zwany nato !

  1. Vvv

   S-400 wykorzystuje rakiety z s-300 wiec to jest s-300 z nowym radarem. S-300 ma zasięg vs samoloty myśliwskiego max 150km bez opcji stealth. F-35 moze z łatwością operować w większości zasięgu radarów s-400 i je zniszczyć z spoza ich możliwości

 4. rcicho

  Bardzo dobry i madry ruch Rosji. Ponad 3 setki tureckich F-16 musi sie pilnować, rumunskie Migi i F-16 również.

 5. yaro

  wg paru forumowiczów ( w skrócie znafców) S400 to system beznadziejny odstający swą technologią od Zachodu przynajmniej 15 lat wstecz i nie nadający się o przechwytywania myśliwców i pocisków kierowanych NATO, czyli nie ma się czym przejmować, Rosjanie rozmieścili złom który nie nadaje się do użytku

  1. Trollhunter

   Do 'przechwytywania mysliwców i pocisków kierowanych' nie nadaje sie napewno.

  2. der

   A czy ktoś tu się przejmuje? Nikt nie ma zamiaru Krymu atakować.

  3. Kiks

   Nikt nie twierdzi, że beznadziejny. Tylko, że to Ruscy twierdzą, że najlepszy na świecie i nie do pokonania. Jak wszystko u nich zresztą. Problem, że nigdy tego nie można zweryfikować.

 6. Davien zawsze kłamie

  Niemożliwe! Davien 2 miesiące temu pisał, że S-400 nie istnieją!

 7. zeed

  Haha, wirtualnym turystom się pewnie spodoba :D

 8. mahon

  A kto to jest "zastępca komandora"?

Reklama