Reklama

Geopolityka

Rosyjskie bataliony przekroczyły granicę z Ukrainą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak informuje Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego: „dwa bataliony rosyjskich sił zbrojnych przekroczyły granicę z Ukrainą”.

Instytucja nie podaje szczegółów związanych z naruszeniem ukraińskiej integralności terytorialnej przez siły zbrojne Rosji. Niemniej przerzut oddziałów regularnej armii rosyjskiej ma najprawdopodobniej związek z walkami o donieckie lotnisko, w wyniku których wojska rządowe wyparły separartystów z całego obszaru, na którym znajduje się wspomniany obiekt.

Warto przypomnieć, że spektakularna interwencja wojsk FR na obszarze Ukrainy miała miejsce już w ubiegłym roku, gdy siły Operacji Antyterrorystycznej zaczęły wypierać w imponującym tempie rebeliantów z okupowanych obszarów Donbasu. W wyniku działań regularnych formacji wojskowych pochodzących z Rosji obszary tzw. "republik ludowych" nie zostały wyzwolone, mało tego ich "terytorium" sięgnęło wybrzeża czarnomorskiego i okolic Mariupola. 

Kwestią otwartą pozostaje, czy przerzut batalionów na terytorium Ukrainy, o którym informuje Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego, to początek większej ofensywy Kremla. Kijów podkreśla, że zajęcie lotniska to de facto wyparcie rebeliantów poza linię demarkacyjną oddzielającą walczące strony a ustaloną w ramach tzw. Porozumień Mińskich. Moskwa twierdzi, że to ich złamanie...

Reklama

Komentarze (21)

 1. iiii

  To jest juz zwykla szarpanina...ani Rosja juz nie chce sie w to angazowac gdzie ich lotnictwo smiglowce...ciagna to i nie wiedza jak wyjsc z twarza z konfliktu...Rosja dalej nie wie co to ekonomia...chyba jeszcze potrzebuja czasu aby zmadzec i podac reke Ukrainie na zgode...Putin aneksujac Krym zlamal nie tylko umowe z Ukraina podwazyl wszystkie zapisy miedzynaradowe ONZ oraz rozbrojeniu nuklearnym ...na Krymie bron nuklearna...takiego bajzlu nikt wczesniej nie dokonal co Putin w ostatnim roku. Swiat Rosje bedzie olewal zepchna ich na margines ani kredytu ani wizy zaden Rosjanin nie dostanie. Zachod odetnie Rosje od Swiata...juz sie to dzieje brak technologii na wydobycie gazu i ropy z arktyki...anulowane projekty north south streem, taniejacy gaz i ropa...Rosja jest wypychana z rynku Swiatowego

 2. Oleg

  To już nie jest nawet śmieszne.. Wciąż słyszę o batalionach regularnego wojska FR przekraczających granicę z Ukrainą. Jeśliby tak było, to nie powinno stanowić problemu dorwanie paru wyższych rangą oficerów i postawienie ich przed kamerami telewizyjnymi. Tylko z tym Ukraińcy mają "dziwnie" cały czas problem ;) Z drugiej strony, gdy patrzę na ilość i jakość sprzętu i amunicji w rękach "separatystów" to niepoważne wydają się próby zaprzeczenia wspierania ich przez FR ;)

  1. myslenie PR propaganda

   to Ty nie wiesz ze naszywki sciagaja ze sa z Rosji i z jakich jednostek pochodza, a ze mundur Rosyjski i ze ktos mowi ze z Rosji to co moze zastaszony czlowiek lub aktor ...i co to dowodzi to co przedstawiasz to i tak na koncu bedzie tylko pomowienie

 3. ModRiej

  I tylko pytanie czemu na zdjęciu same BWPy?

  1. kruuuul

   To nie BWP,a a nowe BMD dla jednostek powietrzno-desantowych.

 4. DSA

  przede wszystkim nie było wiarygodnych i potwierdzonych informacji o tym że którakolwiek ze stron przejęła całkowitą kontrolę nad lotniskiem. Po tym ile razy przejechaliście się na oświadczeniach Łysenki w trakcie poprzedniej ofensywy macie jeszcze jakieś wątpliwości co do wiarygodności tego źródła?

  1. olo

   Ty kpisz czy o droge pytasz. NOWY terminal a to jest lotnisko był i jest kontrolowany przez Ukraińców. Ruscy terroryści parę razy przypuszczali szturm w tym udało im sie nawet wejść do środka gdzie walczyli z armia ukraińską co podawali sami Ukraińcy. Teraz kolejny raz może i byli blisko ale widać że ukraińska armia nie śpi i mocniej ich przycisneła dlatego jak wczesniej kiedy uciekali przed ATO pomagają im ROSYJSKIE REGULARNE oddziały z obawy przed utrata całego Doniecka.

  2. rozsądny

   Człowieku to ty chyba kpisz. Walki wewnątrz nowego terminala toczą się od kilku dni. Poza tym lotnisko to jest kilkadziesiąt budynków, hangary itp. większość tego terenu kontrolują powstańcy choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość albo chyba, że zmieniło się coś w ciągu ostatnich godzin.... Z nowym terminalem to narazie nie wiadomo jak ostatecznie na tą chwilę sytuacja wygląda bo jest brak wiarygodnych informacji - chyba, że te od łysenki są dla ciebie wiarygodne... Wg ostatnich info jakie można znaleźć w necie to część kondygnacji pod kontrolą powstańców, a część pod kontrolą ukraińców.

  3. zen

   Fajnie by było, żeby na takim branżowym portalu niezależnie od sympatii czy antypatii czy też działań zamierzonych (mam tu na myśli wydelegowanych propagandzistów rosyjskich) nie zaniżać poziomu dyskusji tekstami sprawiającymi wrażenie skrajnej naiwności lub złej woli. Chyba nawet już dzieci wiedzą, że na wojnie propaganda też jest bronią i podaje się informacje takie i w taki sposób żeby coś na tym zyskać propagandowo. Trzeba to robić z wyczuciem bo na ogół zbyt oczywiste kłamstwa szybko wychodzą na jaw. I jeśli jedna strona mówi jedno to zaraz sprawdzam co mówi druga i zestawiam fakty. Faktem jest, że walki sie toczą na terenie lotniska zatem nadal jest ono choćby częściowo w posiadaniu Ukraińców bo wyparcie ich z budynków w jedyną możliwą dla nich stronę czyli płytę lotniska temat by zakończyło. Fakt drugi to taki, że zwykle atakujący ponoszą dużo większe straty niż obrońcy zatem niezależnie od ilości zabitych Ukraińców dużo więcej zginęło tam Rosjan. Gdzieś tam w komentarzach ktos zamieścił link opisujący toczące się walki. Opis jest podejrzanie szczegółowy aczkolwiek mocno prawdopodobny. Jeśli prawdziwy to te dwa bataliony mogą być wymianą mocno przetrzebionych oddziałów rosyjskich.

 5. pp

  Tutaj dokladny opis ataku na lotnisko. Ja uzywam przegladarki Chrome i tlumacze z rosyjskiego na angielski (mozna wybrac polski) http://oyblogg.blogspot.se/p/blog-page_17.html?m=1

  1. zen

   Cześć. Trochę się natrudziłem ale przeczytałem zadziwiająco dokładny opis walk. Jak trafiłeś na tą stronę no i najważniejsze kim jest piszący, że posiada tak szczegółową wiedzę o toczonych walkach? Po prostu ciekaw jestem na ile wiarygodny jest ten opis (czy nie jest po prostu prawdopodobną beletrystyką).

 6. radek

  Newsy od ukrów są tyle warte co beret gruszek.

  1. ja

   Obawiam się że te płynące z kremla są warte jeszcze mniej.

 7. echo

  Tak, tak, oczywiście, przekroczyły. I to wyposażone w najnowocześniejsze uzbrojenie, tzw super stealth. Zupełnie niewidoczne dla kogokolwiek włącznie z samym sobą. Wiecie że wycieczka na wschodnią granicę Ukrainy kosztuje grosze, jest całkiem bezpieczna i pozwala naocznie potwierdzić większość informacji? Przy okazji: fantastyczne widoki i bardzo mili ludzie tam mieszkają.

  1. peter

   Żeby podważać fakt przenikania rosyjskich żołnierzy (bez naszywek oczywiście) i techniki wojskowej (mają tyle samo czołgów i artylerii co Ukraina- jakim cudem pytam?) trzeba byc albo skończonym pożytecznym idiotą albo po prostu propagandowym trollem. Wycieczka na Ukrainę kosztuje sporo. Przede wszystkim życie żołnierzy. Przez te kilka miesięcy Putin stracił więcej wojaków niż Amerykanie przez 10 lat w Afganistanie. Z samego lotniska w Doniecku wywieziono przeszło przez te pół roku 1000 sztuk gruzu 200 (sory za lekceważący ton ale jakoś trudno mi wykrzesać cień respektu i szacunku do bandytów najeżdżających sąsiedni kraj)

 8. patriota

  Wydaje mi się, ze powinniśmy zaatakować Rosję i ja przejąć. Prawdę mówiąc Nie mają oni z nami żadnych szans.

 9. Lucek

  Kiedy Europa i USA zaczną realnie wspierać Ukrainę w walce o własne terytorium przed ruskimi terrorystami udającymi Ukraińców. Zacharczenko przyplatał się z okupowanej części Mołdowy.

  1. Paul

   Europa nie wesprze nikogo,bo nie chca walczyc saperkami, bijac sie po lbach w blocie - takie "techniczne" pole walki to nie dla ich armii. No I o co, o jakis Poland? Celem USA nie jest wspieranie Ukrainy tylko zainstalowanie systemow rakiet, nowe bazy, oslabienie taktyczne Rosji, itp

  2. [sic!]

   A dlaczego by mieli wspierać? NATO to sojusz obronny a Ukraina do niego nie należy i dopóki będzie mieć nieuregulowane kwestie granic należeć nie będzie

 10. z prawej flanki

  kwestią otwartą to pozostaje odpowiedź na pytanie : Jakie w gruncie rzeczy cele założył sobie Kreml w związku z rozpętaniem tej niesamowitej awantury na Ukrainie? I jeszcze drugie - pomocnicze ; Jak dalece będzie reagował (kontrował) na kolejne ukraińskie próby odzyskania inicjatywy w rejonie Donbasu? Od właściwych odpowiedzi zależy niestety przyszłość państwowego bytu Ukrainy ; wejście kolejnych jednostek rosyjskiej armii zdaje się tylko potwierdzać jak najgorsze moje obawy - Rosja Kijowowi w obronie integralności państwa na zbyt wiele nie pozwoli. Gdzie i kiedy zatem wyczerpie się jej apetyt?

  1. eh

   Zajęcie Donbasu pozwoli na powrót Janukowycza i zapewni kontrolę Rosjan nad bogatym zagłebiem przemysłowym. Na dole konsekwentnie wytną korytarz do Krymu i tutaj Donabs jest również strategiczny. Następnie zatrzymają się i rozpoczną negocjacje stopniowo podżegając ludność na Ukrainie przeciwko władzy (brak pieniędzy, straty, bracia słowianie itd.). Stopniowo będą urabiać Kijów aby stał się wasalem. Jest to kara za rozbicie Unii Putina (szczególnie widać to po nerwowych ruchach Łukaszenki) co zaowocowało zabezpieczeniem geopolitycznych interesów Rosjan w regionie. Problemem są Niemcy i głosy w kierunku porozumienia. Przypomina to bardzo sytuację sprzed IIWŚ, pomimo Unii Europejskiej, jesteśmy obwiniani nieformalnie za brak "rozsądnej" polityki wobec Rosji. Moim zdaniem jedynie na Anglosasów możemy potencjalnie liczyć, bo reszta raczej będzie standardowo bronić swoich granić i interesów,

  2. eh

   Chociaż nie ma żadnej gwarancji obrony naszych granic przy wsparciu zagranicznych sił, a my staliśmy się słabi.

  3. Przeor

   Stawiałbym na stworzenie połączenia drogowego z Krymem - kwestia mostu jest śpiewem daaaalekiej przyszłości a nastroje na półwyspie pod psem.Co do Donbasu to po walkach już wiele się z tego nie da zrobić bez ogromnych nakładów, tym bardziej, że rozwijają zakłady na bardziej stabilnym czyli wewnętrznym gruncie.A co wykrwawią Ukraińców i tak zwanych separatystów to ich. Nawet Kadyrow wysyła "waleczne" jednostki do walki - zawsze jest szansa że nie wrócą i będzie ciszej w domu.Wszystkim którzy pieją zachwytem nad walecznością armii ukraińskiej i antypatią do Rosjii chciałbym zadać zadanie do domu : zastanów się czy równie potępiałeś działania USA gdy byli w Nikaragui, Wietnamie etc.etc. Powtarzam : nie jestem rusofilem ale to co dzieje się na Ukrainie to nie czysta gra i tylko krew poległych jest prawdziwa.

 11. anonymus

  Znalazłem niedawno filmik z sierpnia, ze spotkania przedstawicieli Federacji Rosyjskiej na Krymie. Nagranie dotyczy przemówienia Żyrinowskiego, które utrzymane jest w tonie "zabawnej" historyjki i odbierane przez ludzi na sali raczej z przymrużeniem oka... w końcu Żyrinowski znany jest z tego, że zachowuje się jak skończony idiota... ale czy na pewno tak jest? W końcu niektórzy twierdzą, że mówi to czego oficjalnie Kremlowi mówić nie wypada... Patrząc na tą wypowiedź z perspektywy czasu odniosłem zupełnie inne wrażenie - wszystko co powiedział w sumie się sprawdziło... i przyznam, że mnie to przeraża! Z resztą posłuchajcie sami: https://www.youtube.com/watch?v=RckBRN8pQ10 Jak komuś nie chce się oglądać całego to włączcie sobie od 9-tej minuty gdzie zaczyna mówić o Ukrainie, Polsce, Islamistach i takie tam. Jeśli więc te jego niby "brednie" (jak często nam wmawiają w naszej telewizji) okazują się być jak samospełniająca się zła przepowiednia to z coraz większym strachem podchodzę do jego innych wypowiedzi i gróźb pod kontem Polski... najbardziej uderzyły mnie te słowa: "A o Polsce zapomnieć! A krajom nadbałtyckim powiedzieć, że tam taka ilość czołgów i samolotów NATO, że w przypadku większej wojny nie możemy zagwarantować istnienia tych państw. Ja to im powiedziałem - i oni już tam biegają i trzęsą się! Wszyscy boją się" Nie wiem jak wy odbieracie powyższe słowa, ale mnie się wydaje, że chodziło mu o to, że w razie zagrożenia ze strony NATO są gotowi użyć broni niekonwencjonalnej by zatrzymać pochód wojsk NATO na wschód... czyli coś tak jak te plany ujawnione przez Kuklińskiego przed laty.

  1. ursus

   Moim zdaniem tu chodziło o to by zapomnieć o Polsce jako o rosyjskiej strefie wpływów. Za to kraje bałtyckie chciałby odzyskać.

 12. Sceptyk

  Jak zwykle Kijowska propaganda nie zawodzi. Żadnych zdjęć, żadnych filmów tylko oświadczenie ministerstwa. Wcześniej podobne oświadczenia były podawane co jakiś tydzień. Ten news to nic nowego, i brak w nim jakichś dowodów na to że Rosjanie wkroczyli do Ukrainy. Póki co, był tylko JEDEN, NIEPODWAŻALNY DOWÓD. Kiedy Ukraińcy zdobyli BTR albo BMP (teraz już nie pamiętam) separatystów, a w środku były dokumenty Rosyjskich żołnierzy.

  1. Tyberios

   Odnośnie zdobytego pojazdu bo faktycznie pamieć cię zawodzi... był on z Rosyjskiej Armii z Rosyjskimi żołnierzami którzy "zabłądzili" i wjechali na Ukrainę.

  2. xyz

   Przypomnę, że były również zniszczone czołgi T-72, których armia Ukraińska nie posiada na stanie

  3. rabarbarus

   Dowodów są dziesiątki. Zdjęcia zniszczonych czołgów T72B3, których Ukraina nie ma (nikt poza Rosją ich nie używa), rosyjskie racje żywnościowe znajdowane w miejscach obozowania i zniszczonych pojazdach, rosyjskie wersje Kałasznikowów, nigdy nie używane przez Ukraińców, pojmani rosyjscy żołnierze, geotagowane zdjęcia z vkontakte czy Twittera wrzucane przez rosyjskich żołnierzy.

 13. marek

  Powtórka z końca sierpnia ub. roku. Kolejny dowód, że Moskwa wcale nie zamierza "wygaszać" konfliktu. Trzyma się polityki stworzenia "wiecznego wrzodu" w Donbasie. Stan ten skutecznie będzie permanentnie osłabiał Ukrainę(koszty wojny) oraz zablokuje jakąkolwiek głębszą integracja tego kraju z UE.

  1. dsa

   Ukraina inech rzuci ten Donbas... Po co jej ten teren, który jest zniszczony, a poza tym trzeba go przecież odbudować! Donbas zawsze będzie koniem trojańskim Ukrainy w drodze do UE czy NATO.

  2. sdfsd

   To też zapowiedź militaryzacji ukrainy w najbliższym czasie. Nikt nie mówi o porażce bo nikt nie chce kończyć tego konfliktu w Ukrainie. A też Rosji nie zależy na odbudowie zajętego rejonu bo skale terroru na "własnej" ludności przekraczają wszelkie granice cywilizowanej Europy

  3. JKK

   Raczej ameryka a cała Europa cierpi równo: UE, Rosja i reszta.

 14. ked

  Mamy powtórkę scenariuszu gruzińskiego. To samo, dokładnie to samo. Wtedy wsparcie separatystow z Abchazji skoncentrowanie armii gruzińskiej odrzucenie Szakaszwilego wniosek o zawieszenie broni i pretekst dla Rosji... wtedy wystarczyło 5 dni. A teraz?

  1. sdfsa

   ciekawa uwaga. Jednak na razie mamy tylko 2 bataliony i to wysłane na terytorium separatystów. Przez co wojna nie przekroczyła jeszcze tempa wojny "pełzającej". Nie złamano nadal porozumień.

 15. vladimir

  To Putin sobie załatwił kolejne sankcje

  1. marko

   które to sankcje pan P. ma głęboko w... poważaniu...

  2. xoxo

   Nie sobie tylko Rosjanom.

 16. stary

  Jedna jaskółka wojny nie czyni, dwa bataliony - wojny. Dla mnie ważniejsza niż Donieck jest obrona Mariupola. W co gra Putin? W czarnego luda. Tylko w odróżnieniu od dziecięcej zabawy - ma atom. Jeśli dobrze widzę, to od dłuższego czasu cera Władimira Władimirowicza jest chorobliwa. Jeżeli myśli o rozszerzonym samobójstwie, to tylko najbliższe otoczenie może go powstrzymać.

 17. Magnes

  Ukraińcy informują o różnych "rewelacjach " a to o tym że codziennie zabijają po 200 specnazowców na donieckim lotnisku sami tracąc przy tym 2 ludzi itp brednie . Newsy z Kijowa wartę są tyle samo co separatystów .

 18. spostrzegawczy

  Dziwne że do "wyparcia poza linię demarkacyjną" na lotnisku Ukraina od kilku tygodni prowadzi mobilizację a Jaceniuk domaga się od UE dostaw broni i jak go oskarża UE, de facto torpeduje rozmowy o rzeczywistym rozejmie... Saakaszwili też przed ostrzałem stolicy Osetii rakietami grad i uderzeniem na Osetię całymi siłami dla ściemy ogłosił w telewizji rozejm "od godz. 2.00"...

 19. murison

  hm. Czyżby się zaczęło?

 20. rabarbarus

  Moskwa nie zauważała problemu, gdy "separatyści" zaczęli spychać "cyborgów" z lotniska, z użyciem czołgów i artylerii (oczywiście zdobycznych - tzw. separatyści mają obecnie około 500 zdobycznych czołgów, a więc siły pancerne większe niż większość europejskich krajów). To nie było złamanie porozumień. Jak Ukraińcy się wkurzyli i rozpoczęli kontratak, to okazało się, że porozumienie jest łamane. Taka to kremlowska logika...

 21. Tyberios

  Czyli kolejny "Biały konwój"? przy tym zużyciu amunicji będą musieli Rosjanie zwiększyć ilość konwojów humanitarnych by uzupełnienia dosłać.

Reklama