Reklama

Geopolityka

Rosyjska gwardia narodowa i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy

Fot. By Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0
Fot. By Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Rosyjska gwardia narodowa (Rosgwardia) i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy - podały media w Rosji, powołując się na oficjalny portal prawny Białorusi. Siły obu państw będą pomagać sobie wzajemnie „na rzecz przeciwdziałania przestępczości”.

Współpraca służb siłowych będzie się odbywać na podstawie wniosku strony zainteresowanej albo z inicjatywy strony drugiej, jeśli ta uzna, że takie wsparcie jest niezbędne. Rosgwardia i MSW Białorusi mają także zapewniać wspólną kontrolę nad obrotem bronią - relacjonuje rosyjska "Nowaja Gazieta", powołując się na tekst umowy.

Oprócz tego resorty obu krajów będą rozwijać kontakty sportowe i kulturalne. Mają też pomagać sobie w kwestii leczenia funkcjonariuszy w sanatoriach i uzdrowiskach.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu br. i fali protestów przeciwko reelekcji Alaksandra Łukaszenki prezydent Rosji Władimir Putin na prośbę Łukaszenki zalecił sformowanie rezerwy spośród funkcjonariuszy rosyjskich organów ochrony prawa, która w razie konieczności miała być wysłana na Białoruś. Do jej wysłania nie doszło; we wrześniu Rosja poinformowała, iż siły te wróciły na miejsca stałej dyslokacji.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama