Reklama

Geopolityka

Wielkie rosyjskie manewry za pasem. Kijów zaniepokojony

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o ćwiczeniach dowódczo-sztabowych ogólnowojskowej armii Zachodniego Okręgu Wojskowego w Obwodzie Woroneskim. Ćwiczenia te okazują się jednak jedynie przygotowaniem do większych strategicznych manewrów „Kaukaz 2020”, które mają się odbyć w Południowym Okręgu Wojskowym na początku września bieżącego roku.

Z komunikatu Minobrony wynika, że rozpoczął się właśnie etap praktyczny dwustronnych ćwiczeń dowódczo sztabowych ogólnowojskowej, gwardyjskiej armii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Działania są prowadzone przede wszystkim na poligonie Pogonowo w Obwodzie Woroneskim - bardzo blisko granicy ze wschodnią Ukrainą.

W rzeczywistości w operacji uczestniczą również pododdziały rozlokowane na poligonach w obwodach moskiewskim, brańskim, białogrodzkim, smoleńskim i kurskim. W sumie ćwiczy ponad 3 tysiące żołnierzy ogólnowojskowej armii oraz około 800 jednostek uzbrojenia, sprzętu specjalnego i wojskowego.

Rosjanie podkreślają, że w ramach manewrów pododdziały czołgowe Wiślanej Dywizji Zmotoryzowanej trenują przede wszystkim działania obronne. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia ma nastąpić „odparcie ataku przeważających sił symulowanego przeciwnika i ma zostać przeprowadzona kontrofensywa w dynamicznie zmieniającej się sytuacji współczesnego pola walki”.

W manewrach szczególny nacisk ma być położony na współdziałanie struktur dowodzenia z siłami „towarzyszącymi’ jak również na pozamilitarnym rozwiązywaniu problemów w czasie lokalnego konfliktu na obszarze zajętym przez ludność przeciwnika. Jest to więc scenariusz idealnie pasujący do sytuacji, jaka w tej chwili panuje na wschodniej Ukrainie.

image
Fot. mil.ru

To właśnie dlatego ćwiczący w tym rejonie Rosjanie wzbudzają duże zaniepokojenie władz w Kijowie. Tym bardziej, że obecne manewry są tylko przykrywką do o wiele większych, strategicznych manewrów dowódczo-sztabowych „Kaukaz-2020”, które mają się odbyć w przyszłym miesiącu. Takie zgrupowanie sił może wpłynąć na zwiększenie aktywności separatystów we Wschodniej Ukrainie ponownie destabilizując sytuację w całym regionie

Głównym celem „Kaukaz-2020” ma być sprawdzenie gotowości do działań całości wojsk podlegających Południowemu Okręgowi Wojskowemu. Ale obecne manewry ogólnowojskowej armii Zachodniego Okręgu Wojskowego potwierdzają zapowiedzi, że w manewrach „Kaukaz-2020” wezmą udział również oddziały wojskowe i sprzęt przerzucone z całej Rosji, a przede wszystkim ze stacjonujących blisko jednostek Centralnego- i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

We wszystkich tych regonach, podobnie jak w obwodzie woroneskim prowadzone są ćwiczenia przygotowujące. Najwięcej ich odbywa się w Południowym Okręgu Wojskowym. W pierwszej kolejności prowadzi się tam sprawdzanie jednostek wsparcia logistycznego. Przykładowo w obwodzie rostowskim ćwiczą pododdziały inżynieryjno-saperskie tworząc przejścia z wykorzystaniem najnowszego mobilnego kompleksu inżynieryjnego do rozminowywania.

image
Fot. mil.ru

Z kolei na terytorium Krasnodarskim swoisty sprawdzian praktyczny mieli żołnierze pododdziałów kolejowych, którzy w niecały dzień odrestaurowali ponad 400 m uszkodzonego toru, przeprowadzili poszukiwania pól minowych oraz przeprowadzili na terenie budowy rozpoznanie radiacyjne, chemiczne i biologiczne.

Reklama

Komentarze

    Reklama