Geopolityka

Rosjanie ogłosili pełną gotowość do manewrów „Zapad 2013”

W ćwiczeniu „Zapad 2013” weźmie m.in. udział duży okręt desantowy „Kaliningrad” – fot. M.Dura
W ćwiczeniu „Zapad 2013” weźmie m.in. udział duży okręt desantowy „Kaliningrad” – fot. M.Dura

Zakończono przygotowania do rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych „Zapad 2013”, które mają trwać od 20 do 26 września 2013 r. 

Według rosyjskiego ministra obrony narodowej Siergieja Szojgu „Zapad 2013” to ostatnie manewry rosyjskie w tym roku i najważniejszym jeżeli chodzi o współpracę z Białorusią. Odbędą się one od 20 do 26 września na trzech rosyjskich i dwóch białoruskich poligonach oraz na Morzu Bałtyckim. W ćwiczeniu weźmie udział 12 tysięcy rosyjskich i 10 tysięcy białoruskich żołnierzy. Do manewrów na morzu wyznaczono duże okręty desantowe: „Kaliningrad” (Flota Bałtycka), „Gieorgij Pobiedonosiec” (Flota Północna) i „Azow” (Flota Czarnomorska).

Na ich pokładzie zaokrętowano żołnierzy białoruskich z 350 gwardyjskiego, samodzielnego, batalionu mobilnej brygady specjalnego przeznaczenia, którzy 12 września przybyli do Petersburga transportem kolejowym. Okręty wyszły 15 września z portu Łomonosow w Petersburgu i popłynęły w kierunku Kaliningradu. W czasie rejsu żołnierze brali udział w ćwiczeniach okrętowych, a także zapoznawali się z czynnościami żołnierzy desantu morskiego. Po dwóch dniach zaokrętowane pododdziały zostały wysadzone w Bałtijsku.

Ćwiczenie „Zapad” zgodnie z decyzją prezydentów Rosji i Białorusi z 2009 r. jest organizowane raz na dwa lata. Wcześniej zorganizowano manewry: „Zapad 2009” i „Szczyt Sojuza 2011”. Rosjanie podkreślają, że obecne ćwiczenia mają planowy charakter i że o ich zorganizowaniu poinformowali wcześniej kraje sąsiednie oraz NATO. Ich przebieg będą śledzili obserwatorzy z 60 krajów. 

Komentarze