Geopolityka

Rosjanie dokonują zrzutu spadochronowego na Antarktydzie

Fot. Wołga-Dniepr
Fot. Wołga-Dniepr

Ciężki samolot Ił-76TD-90WD należący do rosyjskiej kompanii lotniczej „Wołga-Dniepr” dokonał zrzutu ponad 30 ton ładunku na trudnodostępnym lądowisku na Antarktydzie dostarczając zapasy do znajdującej się tam stacji Nowołazariewskaja.

Transportowiec wykonał zrzut ładunku o masie 34 ton, składającego się z 208 beczek paliwa przeznaczonego dla rosyjskich śmigłowców i mniejszych samolotów. Były one rozmieszczone na 26 spadochronowych paletach, które wyrzucono na wysokości około 500 m na specjalnie do tego przygotowane zrzutowisko.

Rosjanie podkreślają, że cała operacja transportowa była fragmentem programu testującego zdolność samolotów transportowych Ił-76TD-90WD do działania za północnym i południowym kołem podbiegunowym oraz w trudnodostępnych obszarach górskich i leśnych. Wcześniej kompania „Wołga – Dniepr” uzyskała licencję na lądowanie na zaśnieżonych, lodowych lotniskach i przewóz do 90 osób na pokładzie. Wymagało to zainstalowania demontowanych później specjalnych siedzisk lotniczych.

Loty nad Antarktydę Rosjanie wykonują na trasie Nowołazariewskaja–Kapsztad wykorzystując w tym celu zmodernizowany samolot transportowy Ił-76TD-90WD. Został on m.in. wyposażony w nowe, „ekologiczne” silniki. Loty rozpoczęły się 4 listopada br. Wtedy też po raz pierwszy lądowano tak dużym samolotem na przygotowanym wcześniej lodowym pasie startowym. Przy okazji wykonano serię testów sprawdzających gotowość maszyn do wykonywania tego rodzaju zadań – m.in. skuteczności rewersu.

Oficjalnie, lotnicza kompania „Wołga – Dniepr” wykonuje próby samolotu Ił-76 w ramach nowego programu – realizowanego dla potrzeb międzynarodowego centrum antarktycznego ds. logistyki ALCI (Antarctic Logistics Centre International) z siedzibą w Republice Południowej Afryki.

Komentarze (1)

  1. co to za nowość

    Co to za nowość? Ił-76 to podstawowy samolot na Antarktydzie od wielu lat, używany przez większość baz większości znajdujących się tam krajów.