Reklama

Geopolityka

Rosja zaproponuje porozumienie dotyczące rozszerzenia NATO na wschód

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosja w najbliższym czasie przedstawi propozycje dotyczące porozumień, które wykluczałyby wszelkie rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód - poinformował w czwartek w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

"W najbliższym czasie wniesiemy odpowiednie propozycje. Liczymy na ich poważne merytoryczne rozpatrzenie" - powiedział Ławrow. Minister wypowiadał się na posiedzeniu szefów dyplomacji państw należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ławrow wyraził nadzieję, że w kwestii rosyjskich propozycji OBWE "może odegrać bardzo pożyteczną rolę".

Szef dyplomacji Rosji spotkał się także w kuluarach obrad OBWE z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Na spotkaniu Ławrow zapewnił, że Rosja "nie chce żadnych konfliktów", jednak - jego zdaniem - "dalsze rozszerzenie NATO na wschód będzie dotyczyć podstawowych interesów jej bezpieczeństwa".

"Jeśli nasi partnerzy z NATO deklarują, że nikt nie ma prawa dyktować krajowi pragnącemu wejść do NATO, czy może on to zrobić, czy też nie, to my powołujemy się na postanowienia prawa międzynarodowego o tym, że każde państwo ma prawo wybrać sposoby zapewnienia swoich legalnych interesów w sferze bezpieczeństwa" - oświadczył Ławrow.

Zarzucił też NATO, że "odmawia konstruktywnego rozpatrzenia" propozycji Rosji dotyczących zapobiegania incydentom. Mówiąc o "przybliżaniu infrastruktury wojskowej NATO do granicy Rosji" Ławrow ocenił, że "powraca przerażający scenariusz konfrontacji wojennej".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (28)

 1. Davien

  Pomarzyć to sobie Ławrow może ale to wszystko.

  1. pp

   on nie marzy tylko robi swoje

 2. Wania

  Powinni zaproponować Rosji podpisanie w tej sprawie memorandum. Najlepiej w budapeszcie. Bedzie pewność, że Rosja dotrzyma jego postanowień.

  1. Polak

   Dokładnie! Rosja już dawno powinna być wykreślona że wszystkich kontaktów z zachodem, po napaści na Gruzję a pózniej Ukrainę. Pamięta ktoś słowa Lecha Kaczyńskiego co mówił o Putinie? Dzisiaj Gruzja, później Ukraina i państwa nadbałtyckie i może przyjdzie czas na mój kraj na Polskę... Nie jestem za PiS. Z Rosją nie można rozmawiać, już raz obiecała Ukrainie nienaruszalność granic jak Ukraina oddawała Rosji broń atomową

  2. to niemożliwe ..

   Przecież wiesz, że to niemożliwe

 3. Kwik Hanysów

  Niestety ale sputnikowcy i kolaboranci antypolscy mogą tylko pisać setki komentarzy i wyć z bólu.Ukraina będzie w wszystkich strukturach zachodniej cywilizacji cz to komuś się podoba czy nie koniec kropka.

  1. dim

   @Kwik Hanysów - WSZYSTKICH strukturach Europy ??? - i może dalej rządzona i jawnie rozkradana przez bandy oligarchów ? I to połączonych w jedną sitwę, z menorą jako herbem ? W europejskich strukturach, czyli także eurosystemie prawnym ? Hmm... czyli, że to Europa tak upadnie i upodobni się do Ukrainy ? Myślę, że opisałem jedynie ukraińską oczywistość. Ta musiałaby najpierw ulec wielkiej zmianie.

 4. as

  Z jednej strony uparte Polaczki z całym NATO i UE za plecami, z drugiej "przyjaciele" z Chin. I do tego jakoś nikt po dobroci nie chce u siebie gościć "wielkiego rosyjskiego narodu". Wszyscy by tylko płoty i granice budowali.

  1. Polak

   O kim mówisz "Polaczki" ? Jeśli nie odpowiada Tobie bycie Polakiem to zrezygnuj z obywatelstwa i wyjedź. Polska powinna być dumnym krajem, rozwiniętym gospodarczo i technologicznie, mocnym militarnie z wysokim morale społeczeństwa. Kiedy nie było jeszcze USA to Rzeczpospolita była mocarstwem. Jesteśmy narodem z wspaniałym charakterem, dumą narodową i burzliwą historią, gdzie Nasi przodkowie walczyli o Nasz kraj i walczyli na wszystkich frontach. Tego nikt Nam nie zabierze

  2. GB

   To gość od ziemkiewicza.

 5. Chińczycy atakują falami

  Dumnie maszeruja z z flagą ZSSR, nie wstydzą się swojej historii. Brawo!

  1. Gda

   Bo oni ciągle żyją przeszłością bo przyszłości i teraźniejszości nie widzą

  2. antyfaszysta

   tak jak Niemcy z pochodniami. Rzesza Niemiecka i Rzesza Ruska podnosi łeb

  3. 44

   Chyba ZSRR ?

 6. Śpioch

  Coś głośno krzyczą, to znaczy że jest słabo. Rosja Putina ma dziś do zaproponowania 3 rzeczy: 1. Albo bomba wodorowa 2. Albo się rozbroicie a my nie 3. Bierzecie surowce energetyczne bo brakuje nam na życie i bomby Nasza odwieczna strategia głębi nie do przebycia jest zagrożona i jak zmobilizujemy kraj do wojennego wysiłku jak szybko się wojna skończy. Będziemy musieli wysadzić w powietrze kilka własnych miast aby udowodnić narodowi kto jest najbardziej zły.

 7. AA

  Z moskalami można rozmawiać tylko przykładając im pięść do nosa

 8. Chyżwar

  Z Rosją nie należy się porozumiewać. Z tym krajem należy konsekwentnie robić swoje. Japończycy mimo sojuszu z Hitlerem porozumieli się z nimi. Gdyby nie uszanowali porozumień i ruszyli Armię Kwantuńską, kiedy Hitler był pod Moskwą, to Rosja by zdechła. Rosjanie nie uszanowali tych porozumień i nigdy nie uszanują żadnych innych. Patton liczył ilość ołowiu, stali, kordytu, paliw i rezerw ludzkich potrzebnych do właściwego "porozumienia". Jakiś głąb na polecenie zwierzchników zafundował mu "wypadek drogowy". A szkoda. Potem była Korea i Wietnam. Nie musiały być. Polska także nie musiała by gnić w syfie zwanym układ warszawski czy RWPG. Starczyło posłuchać mądrego człowieka zamiast go mordować.

  1. Seb

   USA przystąpiła do II wojny światowej tylko ze względu na własny interes - dorabianie do tego innych ideologi jest trochę śmieszne.

  2. M

   "(...)rozkaz dotyczący likwidacji Pattona wydał sam szef organizacji William Donovan. Tyle tylko że Patton przeżył zaplanowany wypadek samochodowy, co ponoć zmusiło Amerykanów do uśmiercenia go w szpitalu. Jeśli wierzyć koncepcji Wilcoxa, pomogli w tym Sowieci z NKWD. Gdyby te rewelacje okazały się prawdą, byłby to wyjątkowo bulwersujący przypadek współpracy służb USA i ZSRR." 21 grudnia 1945 r.

  3. Dwie Wieże... Kremla

   Słusznie prawisz, już Tolkien napisał trylogię o orkach.

 9. BG

  Prędzej wodorówka odparuje Waszyngton, niż Ukraina wejdzie do NATO, zapamiętajcie sobie dobrze.

  1. Ruska populacja

   Czego nie rozumiesz? Nawet jakby ruskie trafiły każde miasto USA to i tak zostanie więcej amerykanów niż ruskich ze śmieszną populacją rozlokowaną w kilku miejscach z przewagą Moskwy :P

  2. Davien

   Ale wiesz że wtedy wyparuje doszczętnie Rosja.

  3. Hihi

   Prędzej ludowa armia chińska zadefiluje w Moskwie niż Rosja dostanie jakiekolwiek gwarancje NATO

 10. DefBot

  Łgarow jak zwykle rozsądnie. Jeżeli Rosja wycofa się z Krymu, Donbasu i Białorusi, będzie można się zastanowić nad tą propozycją.

  1. BG

   Jedyna rozsądna propozycja to taka, ze NATO sie wynosi za ocean.

  2. bc

   Zwrot Naddniestrza, Donbasu, Osetii, Abchazji, referendum na Krymie w sprawie utworzenia Wolnego Półwyspu Krymskiego pod administracją ONZ lub powrotu do Ukrainy, akcesja Ukrainy i Gruzji do UE, finlandyzacja Białorusi, demilitaryzacja Kaliningradu, powrót do INF i CFE, porzucenie NS2

  3. Davien

   Pomerdało ci sie z Rosją wynoszącą sie za Ural.

 11. nous

  Stary dziad pierdoli jak w latach 60-tych kiedy mieli 20 IBCMów a Chruszczow reklamował, że robią je jak parówki. Teraz straszy "przerażającą wizją wojny", bo kalkulują, że ją przegrają.

  1. Davien

   Jak Chruszczow to wygadywał to ZSRS miał 2-3 ICBM-y, USA ponad 100

 12. dr666

  Przy tej administracji nad Potomakiem może im się to udać. Cała nadzieja w Kongresie.

  1. CCCP

   jaka dziś pogoda w Ołgino?

  2. :)

   Chcesz się Mykola przenieść do Leningradu?Przemyślałes sprawę?

  3. Ale po co?

   a po co ma się przenosić jak Rosja leci w dół jak MIG a Ukraina zaczyna wychodzić na plus z PKB już teraz zanotowała najwyższe PKB w historii. To sporo mówi jaki wpływ hamujący miał ruski kołchoz :)

 13. "partnerzy"

  "każde państwo ma prawo wybrać sposoby zapewnienia swoich legalnych interesów w sferze bezpieczeństwa". Rzeczywiście codziennie dają przykłady co do sposobów i legalnych interesów. Wobec powyższego oczywista konkluzja: Nie każde państwo. A na pewno nie państwo łamiące ogólnie przyjęte zasady. Wnioskowanie, że przynależność do ONZ, OBWE czy temu podobnych organizacji międzynarodowych rozgrzesza i daje takie same prawa jak wszystkim normalnym krajom, jest nadużyciem. Społeczność międzynarodowa chcąc mieć okazje wpływania na rządy nieco "odbiegające" od demokracji, po prostu zaprasza takich pacjentów do częstych i szczerych kontaktów.

 14. Albert

  wychodzi na to, że Rosja rzeczywiście się obawia wejścia Ukrainy do NATO. Może to wynikać z tego, że wówczas graniczyła by z NATO na dodatkowych setkach kilometów, których de facto nie jest już w stanie "obskoczyć". Zatem może widzieć swoją jedyną szanse w napaści na Ukrainę zanim ta się rozwinie i wejdzie do NATO. Trochę racji tu by było, bo bufor rozdzielający NATO od Rosji - taki jak Białoruś na przykład - nie jest złą rzeczą. Jednak tu by trzeba też tego, aby Rosja zgodziła się nigdy nie rozbudowywać swoich sił na terenie Białorusi.....a jakoś obserwujemy coś przeciwnego.

  1. Reaper

   Eee . . . , tak było od w zasadzie trzech dekad? Dopiero teraz to zauważyłeś?

 15. asad

  Nie gadamy z onucami.

 16. rex

  Ruska bezczelność nie zna granic. Tak samo jak głupota zachodnich "demokratycznych" polityków. Nadzieją Trójmorze

  1. Yeti

   Z kim? Węgrami wiszącymi na pasku Putina? Może z Czechami z którymi nie potrafimy porozumieć się w sprawie Turowa? Może z krajami strefy euro: Słowacją, Litwą, Łotwą czy Estonią? Może z kandydatami do euro: Rumunią, Bułgarią czy Chorwacją? Wiem Na pewno z Turcją przewożącą tysiące uchodźców na Białoruś. Bo jak nie to chyba tylko z Rosją te Trójmorze da się zrobić.

 17. O TAK

  Pewnie zwrócą Krym, Donbas, Ługańsk, Osetię, zostawią w spokoju Białoruś, Czeczenię, Mołdawię, w zamian za gwarancje, że NATO nie zaatakuje Rosji.

 18. Russ

  Rosyjski szef MSZ - arcymistrz manipulacji

  1. viper

   Chyba w podrzucaniu hantli.

 19. CCCP

  "każde państwo ma prawo wybrać sposoby zapewnienia swoich legalnych interesów w sferze bezpieczeństwa" - oświadczył Ławrow." - czyli co? wracamy do 20wiecznej tradycji napadania na sąsiadów?

 20. Logika

  Ławrow: „wszyscy wokół Rosji muszą się rozbroić, tylko nie Rosja”.

 21. krzys

  Starczyło Ukrainie zostawić broń atomową u siebie i Putin byłby o wiele pokorniejszy. A tak Ukraina dostała gwarancję nienaruszalności swoich granic, obecnie dostaje od Niemiec gwarancje w kwestii przepływu gazu, a szykują się jak widzę kolejne gwarancje dla niej. Powtarzam się nieco - im więcej tych gwarancji dla Ukrainy, tym łatwiej zrozumieć miłość Bałtów do nas w ostatnich latach.

  1. złośliwy

   Oj Krzysiu,Krzysiu.Tamte atomy przepadły, ale przecież dobry pan z USA ma tego sporo.Małe, duże, są też średnie.Przecież może dać kilka Kijowowi.Dlaczego nie daje?Dziwne,przecież to według ciebie proste i szybkie rozwiązanie problemu.

 22. klos

  Najpierw rosja musiała by być mocarstwem a jest zwyczajnym krajem bandyckim, więc może liczyć jedynie na kolejne sankcje i dostawy broni na Ukrainę.

 23. Juras

  Cos szybko wykladaja karty …czyzby znowu Ci wredni Polacy…?!

 24. BUBA

  Rosja zaproponuje porozumienie - ..... slow brak ...

 25. viper

  Ktoś jeszcze na poważnie bierze sens podpisywania jakichś umów z Rosją? Dadzą swoje słowo honoru, tak jak dawali Ukrainie w 1994 r.?

Reklama