Reklama

Geopolityka

"Rosja próbuje maksymalnie zaostrzyć sytuację w regionie"

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja zaostrza sytuację bezpieczeństwa, by podwyższyć stawkę podczas przyszłych negocjacji - uważa szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Ściągając wojska nad granicę ukraińską, Rosja próbuje maksymalnie zaostrzyć sytuację bezpieczeństwa w regionie, by podnieść stawki za stołem przyszłych negocjacji" - powiedział Daniłow podczas spotkania z delegacją Senatu USA.

Według niego niedawne działania Rosji, w tym publikacja przez MSZ dokumentów dyplomatycznych czy testowanie nowych systemów obrony przeciwrakietowej na własnych satelitach, "mówią o tym, że dla nich nie istnieją już żadne zasady".

image
Reklama

Daniłow, cytowany przez RBNiO, zapowiedział, że Ukraina "nie dopuści do powtórki sytuacji z 2014 roku i udzieli adekwatnej odpowiedzi agresorowi".

Zgodnie z danymi przekazanymi przez główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Rosja zgromadziła przy ukraińskich granicach ponad 92 tys. żołnierzy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. M

  Problem jest złożony. Zgadzam się z opinią "obserwatora", ale uważam, że nie możemy dać się wmanewrować w naszą militarna obecność na Ukrainie po ataku Rosji. Niemcy i Francja na 90% takiej pomocy nie udzielą, może wyślą trochę sprzętu, ale nie swoich ludzi. Za to na pewno będą naciskać, aby Polska wysłał swoich żołnierzy. Uważam, że byłby to gigantyczny błąd, ponieważ dałby pretekst Rosji do ataku rakietowego z Kaliningradu i Białorusi. Zajęty zostałby Przesmyk Suwalski, raczej bezpowrotnie. Stracimy wtedy tzw. Skarbiec Suwalski, na którego bogactwa ostrzy sobie od dawna zęby światowa finanssiera. Być może, obecna sytuacja jest realizacją ich planu zagrabienia tych bogactw?

 2. obserwator

  Moim zdaniem Ukraina jest w najbardziej strategicznym terenem dla Rosji z punktu widzenia energetycznego , gospodarczego i najbardziej militarnego. Wyobraźmy sobie co by było gdyby całą Ukrainę i Mołdawie zajęła Rosja i włączyła te ziemie do RRosji . Rosja powiększyłaby bufor bezpieczeństwa militarnego ze strony państw NATO , włączenie żołnierzy ukraińskich do swojej armi I ewentualne wykorzystanie ich do pierwszego ataku w przyszłej wojnie z NATO na całej długości polskiej granicy , lepsza możliwość destabilizacji państw rejonu balkonów, przejęcie basenu Morza Czarnego wypierając NATO , większe uzależnienie energetyczne państw UE i krajów bałkańskich od gazu i ropy poprzez rozbudowę rurociągów wykorzystując też złoża Ukrainy , zwiększenie destabilizacji na terenie Bliskiego Wschodu, wykorzystanie ziem Ukrainy I Mołdawii do ataków rakietowych dalekiego zasięgu. Można by tak pisać więcej ale to jest post a nie wykład. Uważam, że Ukraina to najbardziej ststregiczny teren dla Rosji bardziej niż Polska , Litwa , Łotwa i Estonia gdyż te są w NATO . UE I NATO powinny jak najbardziej wspierać Ukrainę finansowo , militarnie , gospodarczo dla osłabienia Rosji i zwiększenia bezpieczeństwa w regionach wskazanych przeze mnie .

 3. bc

  Jak na to powinno zareagować NATO? Po pierwsze dostawy nadwyżkowego sprzętu i amunicji. Po drugie niezapowiedziane manewry NATO na terytorium Polski i Rumuni. Po trzecie wysłanie na prawobrzeżną Ukrainę na wspólne manewry kilku Brygadowych grup taktycznych z Niemiecką na czele. Po czwarte wspólne ćwiczenia lotnictwa w tym Tureckiego. W wypadku inwazji na Ukrainę wsparcie dla tamtejszej obrony cywilnej i ochrona cywilnej przestrzeni powietrznej by nie powtórzył się przypadek MH17. W wypadku ataku na siły NATO zdecydowana odpowiedź z likwidacją problemu przesmyku suwalskiego włącznie.

 4. Juras

  Dopoki Uraincy, nie rusza z ofenzywa by odzyskac Donbas, oraz niezagroza silowym odzyskaniem Krymu … to nikt ich nie bedzie bral na powaznie…?! Jak na razie to tylko chciejstwo i popirdy…?!

 5. Andrzejek

  Rosja nie zaatakuje, nie ma w tym żadnego interesu... sankcje z 2014r do dzisiaj odbijają się im czkawką, mimo iż nie jest to oficjalnie konflikt rosji z ukrainą tylko separatyzm wspierany przez rosje. Rosja nie wytrzyma kolejnych poważniejszych sankcji.

  1. mig15

   Myślałem podobnie, jednak długofalowo może się to okazać opłacalne. Odcięcie Ukrainy od morza wzmocni Rosję w regionie, ale co zabawne bardzo też wzmocni Polskę.

  2. Geopolit

   Jak Rosja zajmie Ukrainę, to nasza sytuacja pogorszy się

  3. wert

   ma interes żywotny. Potrzebuje kasy i technologii aby nie być całkiem malutką wobec chin. Żeby sterroryzować EU Środ i nawiązać wsPOłpracę z niemcem, może francuzem musi spacyfikować wrogą ukrainę i Polskę również. Reszta sama się POłoży. POWAŻNIEJSZYCH sankcji NIE ma i NIE będzie i wszyscy to wiedzą. niemce wyłączą NS2? Nie po to wpakowali tam kupę kasy żeby się nie odkuć

 6. Zagłoba

  Niedobrze mieszkać obok bandyty..trza zainwestować w dobre i skuteczne zamki..

Reklama