Reklama

Geopolityka

Rosja niechętna interwencji w Syrii

Gośćmi AON byli ambasadorowie trzech mocarstw - fot. AON
Gośćmi AON byli ambasadorowie trzech mocarstw - fot. AON

A co to jest „społeczność międzynarodowa”? Czasem mam wrażenie, że za tym terminem kryje się sytuacja, gdy grupa państw zabija przedstawicieli innego państwa – powiedział pytany o brak humanitarnej pomocy dla ginących Syryjczyków ambasador Federacji Rosyjskiej podczas Wszechnicy Bezpieczeństwa, która odbyła się 20 lutego w Akademii Obrony Narodowej.
Gośćmi Wszechnicy Bezpieczeństwa AON byli ambasadorowie trzech mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Wykładów o globalnym bezpieczeństwie wysłuchało 40 ambasadorów i ponad 30 attaché akredytowanych w Polsce.

Gości i uczestników wykładu pod tytułem „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chinprzywitał w sali im. gen. Franciszka Gągora Klubu AON rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Następnie w imieniu ministra obrony narodowej do uczestników Wszechnicy Bezpieczeństwa kilka słów wygłosił radca w MON Janusz Onyszkiewicz. – My nie jesteśmy globalnym mocarstwem, ale mamy globalne niepokoje, o których chcemy rozmawiać – powiedział Janusz Onyszkiewicz, gratulując organizatorom pomysłu.

- 30 lat temu, kiedy Polska była członkiem Układu Warszawskiego, nie można by było sobie wyobrazić, aby ambasador Stanów Zjednoczonych wystąpił w Akademii Obrony Narodowej – powiedział pierwszy z uczestników wykładu, Stephan Mull. Ambasador USA skupił się w swoim wystąpieniu na dziesięciu wyzwaniach strategicznych, jakie stoją przed jego krajem: sytuacji w Afganistanie, nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, polityce wobec wschodzących potęg, napięciu na Bliskim Wschodzie, sytuacji w Azji, zagadnieniach związanych z ociepleniem klimatu, zagrożeniu terroryzmem, bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni, różnorodności energetycznej i co może zaskakujące… równości płci. Wykład tradycyjnie zakończyła debata. Pytania od ekspertów i słuchaczy dotyczyły m.in. sytuacji w Syrii, stosunków amerykańsko-europejskich i relacje z Chinami. Atmosfera wykładu podniosła się, kiedy głos zabrał przysłuchujący się debacie ambasador Iranu, który poruszył kwestię

Kolejnym mówcą był ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew. Także w tym wypadku największe emocje wywołały pytania z sali. Pytany o interwencję humanitarną społeczności międzynarodowej w Syrii, ambasador doradzał ostrożność. – Ja się pytam, co oznacza hasło „społeczność międzynarodowa”? Czasem ma wrażenie, że za tym terminem kryje się sytuacja, gdy grupa państw zabija przedstawicieli innego państwa – powiedział ambasador. Duże emocje wywołały też pytania o Gruzję i tarczę antyrakietową. Nie obyło się rzecz jasna bez rozmów o stosunkach polsko-rosyjskich. – Nasze relacje bywały często trudne, ale dziś powinny być przede wszystkim normalne – podkreślił ambasador. – Niektórych dziwi, że między Polską a Rosją jest kilka połączeń lotniczych w ciągu doby, za to bez cienia refleksji pisze się o wojnie  - dodał, przypominając tytuły polskich gazet przed meczem obu reprezentacji podczas Euro 2012.

I wreszcie trzeci mówca - ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Xu Jian na początku, nawiązując do historii, przypomniał polski wkład w rozwój stosunków chińsko-amerykańskich. To w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a więc  wtedy, kiedy oba państwa nie utrzymywały stosunków dwustronnych, dyplomaci obu krajów prowadzili rozmowy w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach. Przedstawiciel Kraju Środka mówił ponadto o stosunkach chińsko-indyjskich, zagrożeniu ze strony Korei Północnej, bronił instytucji ONZ i odpierał zarzuty o zagrożeniu ze strony swojego państwa dla bezpieczeństwa w światowej cyberprzestrzeni. Na koniec, podkreślając znaczenie współpracy i debaty o wizjach i zagrożeniach dla światowego bezpieczeństwa, zacytował Konfucjusza, który mówił, że lepiej mieć dwie głowy niż jedną. Wszechnica Bezpieczeństwa AON, miała tych głów co najmniej trzy.

Wykładowi towarzyszyła prezentacja polskiego przemysłu obronnego i wydawnictw naukowych.

Wszechnica Bezpieczeństwa to forum edukacji oraz wymiany myśli i poglądów wybitnych przez osobistości świata polityki – byłych i obecnych prezydentów, premierów, ministrów, wiceministrów, ambasadorów - które w istotny sposób w przeszłości uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. Projekt jest realizowany w formie otwartych wykładów i prelekcji połączonych z dyskusją uczestników, przeznaczonych dla szerokiego kręgu odbiorców. Inicjatywa zadebiutował w listopadzie 2012 roku. Dotychczas jej gośćmi byli prezydenci RP: Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.

W styczniu tego roku Wszechnicę Bezpieczeństwa objął honorowym patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.

Akademia Obrony Narodowej
  • AON
Reklama

Komentarze

    Reklama