Reklama

Geopolityka

Rosja: Ćwiczenia z udziałem śmigłowców nad Kremlem

Dedykowany dla sił specjalnych śmigłowiec Mi-171Sz-NW. Fot. Rostec
Dedykowany dla sił specjalnych śmigłowiec Mi-171Sz-NW. Fot. Rostec

Przeloty śmigłowców nad Kremlem, które przyciągnęły w czwartek uwagę przechodniów i internautów, były elementem zaplanowanych ćwiczeń - oświadczyły w piątek rosyjskie służby. Na nagraniach w internecie widać było przenoszonych w powietrzu uzbrojonych ludzi.

O tym, że dwa śmigłowce brały udział w planowanych ćwiczeniach poinformowały w piątek służby prasowe Federalnej Służby Ochrony (FSO), odpowiedniczki polskiej SOP.

W mediach społecznościowych pojawiły się w czwartek zrobione przez internautów nagrania śmigłowców Mi-8, które wyleciały z terenu Kremla i krążyły nad centrum Moskwy. Uwagę przyciągnęła szczególnie maszyna transportująca na linie siatkę, w której - jak się wydawało - znajdowali się ludzie.

Dziennik "Wiedomosti" zwrócił uwagę na wideo, które wykonano ze znacznym przybliżeniem. Użytkownik, który opublikował je na swym kanale w YouTube, później je usunął. Na filmiku widać, że śmigłowiec niesie rodzaj kosza, w którym są ludzie w strojach wojskowych z bronią.

FSO nie skomentowała nagrań w czwartek. Agencje prasowe powołując się na źródła podały jednak, że przelot był przygotowaniem do ćwiczeń w centrum Moskwy regularnie przeprowadzanych przez służby.

Źródło:PAP

Komentarze (5)

 1. Rzyt

  Okej nie lubicie Rosjan, nie ma problemu...A MY za to niszczymy własne rolnictwo i przemysł by dogodzić innym... Dajemy sobie fajny vacik 23% akcyzę też fajną,wypedzenie milionów młodych Polaków, zadłużenie nas na 30 lat kredytami , kwoty wolne od podatku i wiele innych, Co mnie ich hify obchodzą, jak lubią ich sprawa. Obroną też jest atak, stara zasada. Podoba mi się, że mimo sankcji i nagonki splacaja dług i inwestują w przemysł. Chciałbym by u nas też się stawiało nasz przemysł. Chciałbym by Polska miała swój własny odrzutowiec, czołg, statek, samochód, ciężarówkę, ciągnik, rakietę, satelitę, politykę. Nato jest super Anglia Francja USA, Niemcy brakuje tylko ruskich do kompletu

 2. skąd się biorą fake-newsy?

  @Rzyt - zmodernizowany to jest tylko ten na zdjęciu obrazującym powyższy artykuł, na nagraniach z tgo konkretnego wydarzenia widać wyraźnie że FSO używa takich samych leciwych Mi-8 jak nasze wojsko czy policja. I niby przed kim mieliby się bronić? Przez ostatnie 300 lat Moskwa brała udział w ok. 60 wojnach, z czego tylko 3 razy się broniła - ich strategia nie jest i nigdy nie była nastawiona na obronę. I wbrew temu co piszesz, to właśnie tym co się dzieje wewnątrz tego kraju najbardziej należy się interesować, bo o ile zewnętrznych wrogów Rosja praktycznie nie ma, to już nie raz zawaliła się pod ciężarem fatalnej polityki wewnętrznej kremlowskich samodzierżców. Dla przykładu - skoro już przywołałeś temat alkowy - to wg mnie znacznie bardziej interesujące niż dwa śmigłowce nad Moskwą jest to, że w kraju w którym oficjalnie walczy się z homoseksualizmem rzekomo promując tradycyjne wartości, nikt nie przejmuje się plagą HIV która przybiera iście afrykańskie rozmiary: już ponad milion osób ma stwierdzone zakażenie, a prawdopodobnie kolejne dwa nie wiedzą nawet że są nosicielami. Jak wg Ciebie sami siebie obronią przed takimi zagrożeniami? Może za pomocą korupcji która nie jest wg niektórych żadnym wielkim problemem, albo dzięki modernizacji postsowieckiego sprzętu?

 3. Wania

  Do rzyt. W tym tygodniu Rosja wprowadzila 20% akcyzy na napoje slodzone i 30% na mięso. Mięso jest bardziej szkodliwe od coli? Jednak wolę nasz kraj i NATO od rosyjskiej bylejakości i czołgów.

 4. Stirlitz

  Trenują dokonanie usunięcia z Kremla dotychczasowego watażki, ewentualnie jego ewakuację podczas oblężenia przez tłum głodnych Rosjan.

 5. Rzyt

  Może mają stare, ale zmodernizowane sprzęty... Mowi się, że mają korupcję etc...ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że są w stanie sami siebie obronić 1v1...a co robią wewnątrz nie moja sprawa... Do małżeństw ludzie obcy nie powinni się wtrącać... Natomiast u nas.. Jak tak dalej będzie to każdy sąsiad będzie od nas silniejszy i znowu zagrają z nami w słoneczko