Geopolityka

Rosja buduje strategiczny okręt podwodny

Model rosyjskiego okrętu podwodnego proj. 955A (Boriej-A). Fot. Defence24.pl.
Model rosyjskiego okrętu podwodnego proj. 955A (Boriej-A). Fot. Defence24.pl.

W stoczni Siewmasz z Siewierodwińsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi "Impierator Aleksander III" proj. 955A (Boriej-A). 

Okręt budowany pod numerem stoczniowym 207 jest już czwartą jednostką zmodyfikowanego proj. 955A (Boriej-A). Łącznie ma powstać pięć okrętów tego typu, stosowny kontrakt podpisano 28 maja 2012 r. Budowa trzech pierwszych jednostek - "Kniaź Władimir", "Kniaź Oleg" i "Gienieralissimus Suworow" rozpoczęła się odpowiednio 30 lipca 2012 r., 27 lipca 2014 r. i 26 grudnia 2014 r. 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pod koniec br. położono stępkę jednego, a nie dwóch okrętów tego typu. Według obowiązujących planów w 2020 r. rosyjska flota ma posiadać osiem strategicznych okrętów podwodnych nowej generacji - trzy proj. 955 (Boriej) i pięć proj. 955A (Boriej-A).

(AN)

Komentarze (4)

 1. jary

  Rownowaga w arsenale atomowym jest kluczowa dla naszej przyszlosci. Tylko ona trzyma nas zdala od swiatowego konfliktu. Chyba kazdy widzi jak nasz nowy Wielki Brat prze do wojny na wielu frontach. Te okrety sa ostatnim bezpiecznikiem.

 2. fx

  Skąd oni wezmą $$ na utrzymanie tego wszystkiego. Gospodarka leci na łeb - 5 % PKB tylko w tym roku, już 27 000 000 poniżej minimum socjalnego jak podało ich ministerstwo. Ropa czy gaz pewnie przez lata za bardzo z cenami nie podskoczą a Energia Odnawialna będzie je wypierała z kolejnych rynków.Prędzej czy później jak za ZSRR będzie to rdzewieć i wypuszczać do morza skażone paliwo. Chyba że będą handlować z KRLD czy innymi bantustanami.

  1. bender

   Dzieki Bogu KRLD kasa tez nie smierdzi, moga co najwyzej niewykwalifikowanych niewolnikow poslac do pracy w Rosji w ramach barteru :-P Spodziewaj sie odporu od propagandzistow Kremla, ktorzy jasno Ci wyloza, ze zapasci gospodarki nie ma, nie bylo, jesli zas byla to juz sie skonczyla, a sankcje (i kontrsankcje) idealnie stymuluja dynamiczny rozwoj preznej i inowacyjnej gospodarki rosyjskiej, co zreszta sam ichni prezydent co dwa dni powtarza w TV :-D

  2. Urko

   Może zaczną wyprzedawać bony skarbowe USA (tzw. US Treasuries) ? Ostatnio raczej je gwałtownie skupowali, bo podobno mają za mało (?) Gdyby mieli odpowiednio dużo, ale niekoniecznie tyle co Chiny, nikomu by się nie opłacał, a już szczególnie USA, upadek ich gospodarki....

 3. 45

  Oni budują za kopiejki w porównaniu z tzw zachodem,Widocznie Putin nie czyta zachodnich analiz gospodarczych.

 4. Urko

  Rosjanie szacują, jeśli by nie było przestojów, np. związanych problemami finansowania, to taki okręt potrafią zbudować w ciągu 5 lat. Pierwszy okręt klasy Borei : "Jurij Dołgorukij" budował się prawie 17 lat ( i był 3 razy "modernizowany" jeszcze przed zwodowaniem, co wiązało się nie tylko ze zmianami zamówień niezamontowanego wyposażenia ale i z rozbieraniem już zmontowanych elementów kadłuba!) Następne dwa już tylko 8-9 lat. Wbrew informacjom w Wikipedii, przynajmniej jeśli wierzyć rosyjskim, kadłuby starych i nowych Borejów są praktycznie identyczne i nowe okręty też będą przenosić po 16 rakiet balistycznych i to tego samego typu.