Reklama

Geopolityka

Rewolucja geopolityczna Cypru

Amerykańscy US Navy Seals na ćwiczeniach wojsk specjalnych, odbywających się na Cyprze
Autor. United States Embassy Cyprus, 2, Κοινό Κτήμα, commons.wikimedia.org

W ostatnich latach Cypr przeszedł ogromną rewolucję geopolityczną i nie jest już krajem przyjaznym Rosji. Obecnie chce odgrywać rolę centrum bezpieczeństwa Zachodu w odniesieniu do problemów Bliskiego Wschodu i wschodniego obszaru Morza Śródziemnego. Wyzwaniem dla tego państwa jest Turcja, a także coraz większa presja migracyjna.

  • Zapomniana w Eropie "kwestia cypryjska";
  • Cypr w NATO?
  • Sankcje i rosyjskie interesy;
  • Cypr a bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie;
  • Izraelsko-cypryjska współpraca.

W dość powszechnym odbiorze Cypr jest jednym z najbardziej przyjaznych Rosji państw w Unii Europejskiej. Wynikać to ma z ogromnych wpływów rosyjskich na wyspie oraz prowadzonych tam nielegalnych interesów rosyjskich oligarchów. Każdy incydent omijania sankcji podchwytywany jest jako argument za tym, że nic się w istocie nie zmieniło. Tyle, że to nieprawda. Żeby to zrozumieć, trzeba cofnąć się do czasów zimnej wojny. Po II wojnie światowej Cypr pozostawał kolonią brytyjską do 1960 roku, a uzyskanie niepodległości nie nastąpiło w pokojowy sposób.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama